Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Jāatdzīvina sirdsapziņa

Jelgavas bērnunams pēc skandāla par personāla veikto emocionālo un fizisko vardarbību pret bērniem atgūstas. Līdz ar jaunu direktori iestāde piedzīvo pārmaiņas, tiek pārplānotas istabas, lai vienas ģimenes bērni netiktu šķirti. Bērnunamā tiek domāts arī par to, lai bērni biežāk var tikties ar bioloģiskajiem vecākiem, ja vien viņi to vēlas.

Pārsteidzoši, ka šādas pārmaiņas notiek tikai 2017. gadā. Tomēr arī tās nozīmē tikai vienu — bērni ir sistēmā, un tā nespēj izaudzināt pilnvērtīgu cilvēku.  Bērniem vajag vecākus. Tas ir tikpat cieti kā cilvēka piedzimšana un nomiršana.

Kur nonāk, piemēram, Pļaviņu, Neretas, Aizkraukles novada bērni, kas izņemti no ģimenes vai ir tēva un mātes atstāti? Kurā bērnunamā viņi nonāk? Aizkraukles reģionā ir ģimenes atbalsta centrs “Dzeguzīte’’. Vai tajā? Citā? Bērniem, kas izņemti no ģimenes, nebūtu jānonāk bērnunamā, neierastos apstākļos, bet gan ģimenē, ģimenes ap­stākļos. Pie cilvēkiem, kas ir izglītoti un spēj palīdzēt tam, kurš nonācis krīzes situācijā. Pie cilvēkiem, kas spēj atdot bērnam viņa “karaļbērna” cieņu. Bērnunamā to nevar, lai cik labi darbinieki tur būtu. Kāpēc  pašvaldību politika ir kūtra audžuģimeņu tīkla veidošanā? Sen tiek runāts, ka sistēmu uzturēt ir dārgāk un arī neefektīvāk kā ievietot bērnus ģimenēs. Tāpēc, ka bērnunams, lai cik tas izmaksātu no nodokļu maksātāja naudas, nozīmē arī darba vietas, kas katram novadam svarīgi.

Kamēr mūsu reģiona vietvaras politiķi snauž, tikmēr Daugavpilī pašvaldība rīkojas. Tur audžuģimenēm palielināti pabalsti, kas vienam bērnam būs 300 eiro mēnesī. Piešķir arī vienreizējo 600 eiro pabalstu. Audžuģimenes tur ir atsaucīgas un nebaidās no grūtībām, ne no maziem bērniem, ne pusaudžiem, jo jūt atbalstu un grib palīdzēt.  Protams, ka pabalstu palielināšana ir viens no būtiskākajiem soļiem, kā veicināt audžuģimeņu kustību. Otrs solis, kas tikpat svarīgs kā pirmais, ir jāatdzīvina ne tikai politiķu, bet arī sabiedrības sirdsapziņa. Tas nav ne prestiži, ne cilvēcīgi dzīvot laikmetā, kurā pastāv bērnunami. Tas ir arī sirdsapziņas jautājums — kā lietojam nodokļu naudu, un cik daudz domājam par paša bērna labsajūtu?

Bērni jāglābj! Visi kopā varam slēgt bērnunamus! Tik vienkārši — gribas, un prioritātes jautājums — palīdzēt bērnam!

Viedokļi