Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Jākliedz, lai sadzirdētu

Patlaban Eiropas Parlamentā (EP) strādā 751 deputāts, kas ievēlēts un pārstāv 28 Eiropas Savienības dalībvalstu vēlētājus. Latviju EP pārstāv astoņi deputāti, un 25. maijā par šiem mandātiem cīnīsies 246 deputāta kandidāti no 16 partijām jeb vairāk nekā 30 uz vienu vietu.
Palasot partiju solījumus, rodas jautājums — par cik aprobežotiem vēlētājiem mūs uzskata? Neviena konkrēta darba, pie kā ķerties, vien daudz nākotnē rakstītu vīziju — darīsim, iestāsimies, nodrošināsim, pieprasīsim, panāksim, cīnīsimies... Domāju, pilnvērtīgāku un reāli dzīvē īstenojamu programmu labāk uzrakstītu pensionāru biedrības vai šaha pulciņa dalībnieki, ja vien viņiem to kāds palūgtu. Īpaši piesaistīja vienas partijas sauklis: “Mēs esam par stipru un lemt spējīgu Eiropu, kurā Latvijas balss ir ietekmīga un labi sadzirdama!” Jā, arī es tā domāju, bet kā to panākt? Neviena vārda! Svarīgāk par to taču ir tikt ievēlētam, lai pēc tam piecus gadus “cīnītos” par Latvijas balss sadzirdēšanu Eiropā. Radio ieklausījos reklāmā, ko apmaksājusi “Jaunā konservatīvā partija”. Tajā balss pārliecinoši stāsta: iepriekšējie eiroparlamentārieši neko Latvijas labā nav paveikuši, tikai tērējuši naudu, tāpēc tagad jābalso par viņiem...
Likās — interesanti, varbūt kāds patiešām ir degsmes pilns un ieinteresēts strādāt vēlētāju labā, taču, palasot šo, sāk mākt šaubas: saskaņā ar vienoto Deputātu nolikumu visi EP deputāti saņem vienādu algu, proti, no pērnā gada 1. jūlija mēnešalga pirms nodokļu nomaksas ir 8757,70 eiro, “uz rokas” — 6824,85 eiro. Bijušajiem deputātiem, sasniedzot 63 gadu vecumu, ir tiesības saņemt vecuma pensiju, kas ir 3,5% no algas par katru pilnu deputāta pilnvaru īstenošanas gadu. Lai nebūtu jāknapinās, deputāti saņem arī dažādas piemaksas, kas paredzētas izdevumu segšanai, kas radušies, pildot dienesta pienākumus, un piemaksas apmērs mēnesī  2019. gadā ir 4513 eiro. Tā kā deputātiem daudz jāceļo, viņi vēl saņem kompensāciju par ceļa un ar uzturēšanos saistītiem izdevumiem līdz 4454 eiro gadā. Parlamenta sesiju laikā deputātiem kompensē vēl kaut kādus “citus” izdevumus, maksājot  piemaksu 320 eiro dienā, bet par katru darba braucienā pavadīto dienu — 304 eiro. Lai EP deputāti varētu vēl pilnvērtīgāk strādāt, viņi algo palīgus, mēnesī tam tērējot līdz 24 943 (summa vienam deputātam).

Mums gan viss ir vienkārši — minimālā alga 430 “uz papīra”, pabalsts transporta izdevumu kompensēšanai invalīdiem, kuriem ir apgrūtināta pārvietošanās — 79,68 eiro — ne jau dienā, bet veselam pusgadam! Bērnu invalīda kopšanas pabalsts — 213,43 eiro mēnesī. Domāju, parlamenta pārstāvjiem kurpju pāris maksā vairāk.

Ja kāds no 246 kandidātiem EP deputātiem būtu tik drosmīgs un šodien pateiktu — tas nav normāli, mēs dzīvojam prātam neaptveramos apstākļos. Lai to sadzirdētu Eiropa, ir nevis jācenšas, jādveš vai jāaicina, bet gan piecus gadus pilnā rīklē jākliedz,  tad mana balss ir viņiem.

Viedokļi/Komentāri