Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Jāmeklē norunu 25. pelmenis — komentē Ginta Grincēviča, laikraksts "Staburags"

Vairāki pēdējā laika notikumi man saistās ar anekdoti — vecmāmiņa noslēdza derības ar mazdēlu. Tievais puika nespēs apēst 25 pelmeņus, tāpēc viņam būs jāsakopj māja. Puika tika līdz 24. pelmenim, bet 25. šķīvī nemaz nebija. Tas arī viss, kas jāzina par līgumu noformēšanu. Dzirdot par ASV prezidenta Donalda Trampa izteikumiem par izstāšanos no NATO, par ieilgušo “Brexit” skandālu un mēģinājumiem pašmāju politiķi Artusu Kaimiņu izslēgt no partijas “KPV LV” frakcijas vadītāja biedra amata, domāju par saistībām un to, cik viegli tās lauzt. Visiem trim nosauktajiem piemēriem kopīga ir izstāšanās (Kaimiņa gadījumā atstādināšana) no apvienības, kuru saista līgums.

 Protams, mēs vairs nedzīvojam laikā, kad šķiršanās nebija pat iedomājama. Tagad katram solījumam sīkā drukā atrodama atkāpe, kas tā vai šā palīdz doto vārdu lauzt. Līdz ar to līgums, noruna, jebkurš saistošs dokuments kļūst par sava veida farsu.

 Visvairāk mani intriģēja tieši Kaimiņa nedienas ar domubiedriem. Tas, ka partijā ir nesaskaņas, bija jau manāms laiku iepriekš. Lai gan partijas dibinātājs Kaimiņš man ne kā cilvēks, ne kā politiķis nesimpatizē, jāatzīst, ka salīdzinājumā ar iepriekšējo Saeimas sasaukumu redzu pārmaiņas. No skaļā, visu filmējošā un visur degunu bāzošā Saeimas spiega Kaimiņš kļuvis nosvērtāks. Runas maniere kļuvusi atturīgāka, tagad konfidencionalitāte daudzos jautājumos ir pašsaprotama. Deputāts pirms dažiem gadiem iestājās par atklātu Saeimas darbu, kas ietver arī sarunas ārpus parlamenta tribīnēm. Viņš bija prasmīgs, lai izveidotu partiju, kura saistīja balsotājus, un iekļuva 13. Saeimā. Kāpēc pēc tik vērienīga politiskā pieteikuma ir vairāki iekšēji konflikti? Pirmās domstarpības partijas dibinātājam bija ar Aldi Gobzemu. Kaimiņš neatbalstīja Zaļo un Zemnieku savienības iekļaušanu valdībā, tādējādi iebilstot paša partijas biedra, tobrīd premjera amatam nominētajam Alda Gobzema piedāvātajam valdības modelim. Tagad balsojums par Kaimiņa atstādināšanu no frakcijas biedra amata, kurš beidzās neizšķirti — septiņas balsis par, tikpat pret. Šāds iznākums partijas dibinātājam bija labvēlīgs un vieta frakcijā saglabāta. Partijas “KPV LV” Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Atis Zakatistovs priekšlikumu balsot par Kaimiņa atbrīvošanu skaidro ar nepieciešamību nodrošināt frakcijas efektivitāti. Citiem vārdiem sakot, Kaimiņa personīgais viedoklis un izteikumi bieži tiek jaukti ar partijas nostāju, un tas politiskajam spēkam nav labi. Partijas lepojas ar savu iekšējo demokrātiju — katram ir tiesības paust savu viedokli. Taču, spriežot pēc notikumu kulminācijas, ne vienmēr. Redz, kur tas noslēptais 25. pelmenis!

Līgumu, norunu un solījumu laušana notiek visdažādākajos līmeņos — tiek lauzti miera līgumi, solījumi mātei sakopt istabu vai būt mājās pulksten 21. Svarīgi atcerēties, ka visam ir sekas. Ja ASV pametīs NATO, tad cietīs ne tikai sabiedrotie, bet arī paši amerikāņi. Nespēja vienoties “Brexit” jautājumā kaitēs vairāk nekā 800 000 Karalistē dzīvojošajiem latviešiem un iedragās Lielbritānijas ekonomiku. Bet Kaimiņš sliktākajā gadījumā būs azotē izauklējis čūsku. Viņš ir partijas sirds un velkonis, ja vagoni centīsies viņu apdzīt, tad būs avārija.

Viedokļi/Komentāri