Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kad beidzot politiķi saskatīs tālāk par savu degungalu?!

– Vai lasīji “Staburagā” par tām šausmām, kas gaidāmas skolās? — tik saasināti daudzi pazīstami cilvēki reaģēja, izlasot laikrakstā aprakstīto Izglītības un zinātnes ministrijas iecerēto vidusskolu tīkla optimizāciju. Saistībā ar to dažas reģiona vidusskolas var pārtapt par pamatskolām vai sākumskolām. Tik skarbi!

Vienu lielu, bet ne vairākas mazas un katrā pagastā — tāds ir valdības uzstādījums ne tikai attiecībā uz skolām vien. Vienmēr ar skumjām esmu domājusi, ka daudzas Latvijas skolas spējušas pastāvēt vēl grūtākos, arī pēckara apstākļos, bet nespēja pretoties šodienai. Argumenti vienkārši — cilvēku nav, un naudas skolu uzturēšanai arī. Cilvēks laukos paliek pārāk dārgs. Jā, laiki mainās, un mums jāspēj tāpat, tāpēc saprotams, ka pārāk dārgi uzturēt skolu ar ļoti mazu skolēnu skaitu. Tomēr, vai jāsagrauj arī tas, kas vēl darbojas?

Nesen Pļaviņu novada ģimnāzijā, ko ieteikts pārveidot par pamatskolu, viesojās Eiropas Parlamenta deputāts Artis Pabriks. Uz jauniešu jautājumu, kādus darbus viņš Latvijā atzīst par prioritāriem, deputāts atzina, ka tie ir ceļi. Tomēr ne jau tie, pa kuriem braukā cilvēki reģionos. Viņaprāt, jābūvē ātrgaitas maģistrāles, un cik labi būs, ja no Rīgas līdz Daugavpilij varēs aizbraukt daudz ātrāk! Ātrāk, vēl ātrāk un garām mazpilsētām un pagastiem. Bet mēs taču te dzīvojam! Nekādi neizdodas saprast, kad beidzot politiķi saskatīs tālāk par savu degungalu?! Vai Rīga drīz nepārsprāgs kā burbulis no pārpilnības. Jo vēl tur jaunieši var saskatīt savu nākotni, ja nav devušies uz ārzemēm.

Optimizācijas piedāvātais variants pamatots ar pētījumu, kas ietver arī ekonomiskos aspektus, atklājot, kur tā aktīvāka un koncentrējas vairāk. Neapšaubāmi vajadzīgs spēcīgs centrs, bet vai tāpēc pārējai Latvijai jāpaliek tukšai? Tas ne reizi vien pierādījies, ka apdzīvota vieta sāk nīkuļot, ja tajā vairs nav skolas. Ar tādu tukšuma izjūtu braucam cauri Pilskalnei, Zalvei vai Vietalvai, kur vienmēr bija patīkami iegriezties skolā, jo tur viss notika. Tagad ir tukšums, ko nav viegli aizpildīt. Naivi cerēt, ka ģimenes izvēlēsies dzīvot mazpilsētā, ja zinās, ka skola bērniem būs tikai līdz 4. klasei vai nebūs vispār. Līdz ar to atkal kāds pagasts kļūs par pilsētnieku “guļamrajonu”, kur atbraukt vasarā. Ja tāds ir plāns, kārtējā optimizācija ir veiksmīgs līdzeklis tā īstenošanai.

Laikraksta "Staburags" žurnālistes Ingas Patmalnieces raksts par iecerētajām pārmaiņām publicēts laikraksta "Staburags" 21. novembra numurā.

Viedokļi