Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kāpēc tautas nams nav īstā vieta? Komentē Agita Grīnvalde-Iruka, laikraksts "Staburags"

Ir vai nav kultūras nams piemērota vieta aizgājēja izvadīšanai? Pagājušajā nedēļā šis jautājums kļuva aktuāls Vecumnieku novada Kurmenes pagastā, kad vairāk nekā simt cilvēku — tuvinieki, skolasbiedri, audzēkņi, kolēģi no amatierteātra kolektīviem —  atvadījās no sava skolotāja, amatierteātra aktiera, muzikanta, neaizmirstamā Neptūna laivošanas svētkos, amatnieka Daiņa Kozlovska, kurš lielu daļu savas dzīves un darba bija veltījis Kurmenei un kurmeniešiem. Viņš bija savas Kurmenes, savas Latvijas patriots, brīvības cīnītājs un barikāžu dalībnieks.

Kurmenē nav kapličas, tāpēc bija doma Daini izvadīt no Kurmenes tautas nama, taču Vecumnieku novada dome neļāva to darīt. Kāpēc? Atbilde uz šo tuvinieku jautājumu bija pārsteidzoša — pie mums tā nav pieņemts, pie mums tā nedara. Nekādu citu argumentu, jo nevieni saistošie noteikumi to neliedz. Jā, un kultūras nams tam nav īstā vietā. Bet ja citas vietas Kurmenē nav? Ko tad? Bieži izvadīšana notiek no mājām, taču šoreiz šādas iespējas nebija. Pašvaldībā teica — ejiet uz baznīcu! Taču no dievnama izvada draudzes locekļus, un Dainis tāds nebija. Tomēr, uzzinot par pašvaldības atteikumu, Kurmenes baznīcas durvis tika atvērtas un tuvinieki par to pateicas draudzes priekšniekam Ilgonim Mašinskim.

Kultūras nams. Tautas nams. Saieta nams. Vai tautas nams nav domāts tautai, un vai šī arī nav sanākšanas reize, tikai bez prieka un smiekliem? Raksturojot tautas un saieta namu nozīmi, bieži tiek norādīts, ka tā mērķis ir tautas iesaiste dažādās sabiedriskās dzīves norisēs. Tas nav pretrunā ar pēdējā goda izrādīšanu aizgājējam. Vai arī tā nav daļa mūsu kultūras un tradīciju? 

Vietējā sabiedrībā cienījamie cilvēki izvadīti no kultūras namiem Aizkrauklē, Koknesē, Neretā. Aktieri izvadīti no teātriem, skolotāji no skolām un tautas namiem. Vai Operas nams ir piemērots aizgājēju izvadīšanai? Droši vien nē, taču bijušo Operas direktoru Andreju Žagaru, kas jau krietnu laiku vairs nebija šajā amatā, izvadīja no Operas nama.

Saprotu, ka tas ir delikāts jautājums un ne visiem aktuāls. Taču tiem vairāk nekā simt cilvēkiem joprojām sāp šāda pašvaldības attieksme pret cilvēku, kura ieguldījums redzams viņa audzēkņos, bērnos un mazbērnos, savukārt paveiktais darbs — daudzās māju norādēs, kāpnēs uz upi, lapenītē parkā, bērnu rotaļu laukuma elementos, kurus Dainis uzbūvēja, lai kurmeniešiem būt prieks.

Viedokļi