Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kļūda, kas sēj šaubas — komentē Ināra Sudare, laikraksts "Staburags"

Dāvanas parasti saistās ar pārsteigumu. Tas mēdz būt patīkams un ne tik patīkams. Tieši otro variantu šajās dienās saņēma pensionāri no Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA). Nepareizi nodotu datu dēļ 6098 pensionāriem nepamatoti izveidojies nodokļa parāds, kas redzams, Valsts ieņēmumu dienestā iesniedzot 2018. gada ienākumu deklarāciju. Kļūda radusies tiem pensiju saņēmējiem, kuriem 2018. gadā mainījās pensijas lielums. Tas attiecas uz pensionāriem, kuri individuāli pārrēķinājuši pensijas, piemēram, pievienojot papildu uzkrāto stāžu. Taču stāsts par  “dāvanu” gan ir ar laimīgām beigām. VID pārrēķinās nodokli, kolīdz no VSAA tiks saņemta informācija par visiem pensijas saņēmējiem, par kuriem informācija ir kļūdaina.

Televīzijā gan nemanīju, ka par to kāds vecļaudīm atvainotos, šķiet, ka pat īsti nav neviena vainīgā, jo tā esot sistēmas kļūda. Rodas iespaids, ka to nometuši marsieši. Kādā skaidrojumā gan lasīju mierinājuma vārdus pensionāriem, ka kļūdaini aprēķinātā summa viņiem nebūšot jāatmaksā. Šāda mēroga kļūda droši vien ietekmēs ne viena vien pensionāra domāšanu. Kur ir garantija, ka līdz šim aprēķinātā pensija ir patiesa?

Skaidrs, mūsu nodokļu sistēma ir tā samudžināta, ka  visiem strādājošajiem, lai viņi saprastu, kā veidojas pārmaksa vai parāds, būtu nepieciešama speciāla apmācība.

Kāda mūsu lasītāja arī stāsta, ka dziļā neizpratnē vērsusies pie grāmatvedes, kāpēc viņai izveidojies parāds,  jo alga nav palielināta un saņem nedaudz pāri 400 eiro, taču grāmatvede tik raustījusi plecus un  ieteikusi vērsties Valsts ieņēmumu dienestā.

Nodokļu sistēmai  nevajadzētu būt kā dāvanu maisam ar spridzekli. Ja bijusī finanšu  ministre solīja, ka jauna nodokļu reforma samazinās plaisu starp turīgajiem un mazturīgajiem, tad, šķiet, panākts tieši pretējs efekts.

Kļūda pensionāru nodokļu pārrēķinā liek aizdomāties par sen runātu tēmu — kāpēc pensionāriem vispār būtu jāmaksā nodokļi, ja viņi to jau darījuši, kamēr strādājuši?  No 2018. gadā personām, kurām piešķirta pensija, tajā skaitā arī invaliditātes pensija, neapliekamais minimums bija  250 eiro mēnesī, šogad 270. Kāpēc? Varbūt jaunā valdība par to padomās.

Viedokļi/Komentāri