Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kļūt par retumu vai ļauties?

Mana dzīve ir pasaulei un vējiem pieejama — laikā, kad tik ļoti tiek uzsvērta datu aizsardzības problēma, ar šādu patiesību tomēr jāsadzīvo sociālo tīklu lietotājiem. Kāpēc? Nu kaut vai tādēļ, ka ne pirmo reizi izskanējušas ziņas, ka kompānija “Facebook” tiek vainota nelikumīgu sociālā tīkla lietotāju datu izmantošanā, un saistībā ar to tās dibinātājam Markam Cukerbergam, iespējams, būs pat jāsniedz liecības ASV parlamentā. Uzņēmumam samazinājusies peļņa, un tās pārstāvji steidz glābt savu slavu. Tā varētu tulkot arī ziņu, ka nedēļas beigās “Facebook” pārstāvji ieradīsies Latvijā, lai ar Valsts kanceleju apspriestu jautājumus, kas saistīti ar datu aizsardzību un amatpersonu kontu drošību. 

Ne tikai Latvijā lietotāji tiek aicināti dzēst savus datus no šī portāla, taču cilvēki to īpaši nesteidz darīt. Arī es esmu šajā sociālajā portālā un līdz šim tā īsti nebiju aizdomājusies, ka mani dati kādam top zināmi saistībā ar šo “aizraušanos”. Taču, ja padomā — kā kompānijas atrod jūsu telefona numuru un piezvanot uzrunā jūs vārdā? Piedāvā nopirkt vit­amīnus, pakalpojumu vai jaunu segu. Taču neviens neatbild uz jautājumu, kā zvanītājs ticis pie jūsu numuriņa, kā uzzinājis e-pastu...  

Par šo jautājumu — cik ļoti apdraudēti jūtamies sociālajos tīklos — runājām arī savā darba kolektīvā. Viena daļa uzskata, ka īpašai panikai nav iemesla, jo paši taču gan “Facebook”, gan citās līdzīgās vietnēs atklājam tikai tos datus, kurus vēlamies. Neviens neprasa personas kodu vai vēl svarīgākas ziņas. Jā, vajag reģistrēt e-pastu, un līdz ar to jārēķinās, ka tajā saņemsiet daudz un dažādu (jāatzīst, arī gana kaitinošu!) piedāvājumu pirkt, aizņemties, iesaistīties, bet jūsu pašu ziņā ir, ieinteresēties vai  ignorēt tos. Otri savukārt saskārušies ar situāciju, ka šāda datu izpaušana var beigties arī ar faktu, ka bijis jāatskaitās pat policijā par kredītpirkumiem, kuri patiesībā nav veikti. Kā to var dabūt gatavu? Ir tikai variācijas par to, īsti pamatotas atbildēs nē.

Daudzviet var izlasīt aicinājumu: laiks pārskatīt savus interneta ieradumus! Argumenti, kas tiek minēti, lai dzēstu profilu interneta portālos ir apmēram šādi: veltīgi tērēts laiks, “Facebook” un citas sociālās vietnes izmanto cilvēkus saviem mērķiem. Tiek minēti arī viltus draugi un paziņas — vidējam “Facebook” lietotājam ir 338 draugi, bet personīgi pazīstami ir vien kādi desmit procenti, līdz ar to nav jēgas  pavadīt laiku ar sev nepazīstamiem cilvēkiem.

Tomēr — vai jūs zināt daudz cilvēku, kuri nav sociālajos tīklos? Es sava vecuma varu nosaukt kādus piecus. Viņi ir retums! Nemākam draudzēties bez sociālajiem tīkliem, un diez vai mūsdienās būtu iespējams iztikt bez tiem. Pasargāti gribam būt? Par to nāksies domāt pašiem.

Viedokļi