Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kungi, iznāciet no kabinetiem!

Ir labs teiciens: ja nevari mainīt apstākļus, maini attieksmi pret tiem. Bet daudzi diemžēl jūtas kā zirgi ar klapēm un iet tikai ierasto ceļu. Un nekādu kardinālu izmaiņu nav.

Nodokļi un “aplokšņu algas” — tās ir lietas, kuras piemin jebkurās valdības sarunās, diskutējot par budžetu. Arī otrdienas Ministru kabineta sēdē, ziņojot par padarīto un nepadarīto un  runājot par veselības aprūpi, Ministru prezidents Kučinskis norādīja, ka veselības aprūpes pakalpojumu saņemšana būtu jāsasaista ar sociālā nodokļa maksāšanu, jo nevar prasīt pakalpojumus, nemaksājot nodokļus un liekot savā vietā samaksāt valstij. Gribas gan piebilst, ka valsts nav nekāda labdarības iestāde, bet tie esam mēs un mūsu, nodokļu maksātāju, nauda. Taču valsts kasei un sociālajam budžetam joprojām garām aizplūst milzu summas, vienlaikus apdraudot daudzu strādājošo vecumdienu nodrošinājumu. Problēma kā augonis, kurš samilzis un nemaz nemazinās.

Darba devējam par “aplokšņu algu” maksāšanu saviem darbiniekiem kopš 2016. gada pavasara paredzēta kriminālatbildība, par šo pārkāpumu varēs piemērot arī cietumsodu. Kriminālatbildība paredzēta, ja “aplokšņu algas” izmaksu darba devējs uzņēmumā veicis ievērojamā apmērā — tādā, kas pārsniedz desmit minimālās mēnešalgas. Līdz šim par to ierosināti tikai divi kriminālprocesi: viens gadījums ir būvniecības nozarē, otrs — apsardzes pakalpojumu jomā.

Manuprāt, ja arī  sodi būtu vēl nežēlīgāki, tā nebūtu izeja no apburtā loka. Galvenais — panākt motivāciju maksāt nodokļus gan uzņēmējiem, gan iedzīvotājiem.

Trešdien LTV 1. programmas raidījumā “Tieša runa” šajā saistībā Latvijas Būvuzņēmēju partnerības vadītāja Baiba Fromane norādīja, ka pēdējā laikā “mēs esam kļuvuši par policejisku valsti” un uzskatām, ka visu var atrisināt, tikai sodot, kriminalizējot un atrodot vainīgos. Bet, ja atrast “aplokšņu algu” maksātājus būtu tik vienkārši, to varētu izdarīt VID, aprēķinot sodus, nevis ierosinot kriminālprocesus — pauda Fromane.

No gada gadā runā, ka jāmaina uzņēmējdarbības vide, kurā komersanti var samaksāt šos nodokļus. Nesen kāda neliela uzņēmuma vadītāja neformālā sarunā teica: “Kaut tie kungi būtu iznākuši ārā no saviem kabinetiem un paskatījušies, kā mēs dzīvojam, pareizāk sakot, kā mēs velkam galus!” 

Viedokļi