Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kurš nemaksās, tas neārstēsies

Vienmēr var apbrīnot ministrus, kuri var ilgi un raiti runāt par dažādām tēmām un tik veikli izvairīties no atbildes uz konkrētu jautājumu, pat ja tas uzdots tieši. Tieši tādas ir arī daudzas jaunās reformas, kurām vajadzētu būt konkrētām un skaidrām, bet tā visa kaut kā pietrūkst. Izņēmums diemžēl nav arī Veselības ministrijas iecere sociālo nodokli samērot ar veselības aprūpes pakalpojumiem.
Šī iecere izskanējusi jau agrāk un tagad atkal ir politiķu dienaskārtībā. Lēmumu par to, ka veselības aprūpes pakalpojumi būs sasaistīti ar nodokļu nomaksu, valdības koalīcijas partneri pieņēma vasaras sākumā. No 2018. gada nekas pacientiem vēl nemainīsies, lai būtu nepārtrauktība pakalpojumu nodrošināšanā, bet jau no janvāra vienu procentu no sociālajām iemaksām novirzīs veselības aprūpes finansēšanai. Kā skaidro veselības ministre Anda Čakša, nākotnē jārēķinās, ka tie, kuri nemaksā nodokļus, pilnu veselības aprūpes pakalpojumu grozu saņemt nevarēs. Viņiem būs nodrošināta, piemēram, neatliekamā medicīniskā palīdzība un primārā aprūpe, bet ne plānveida veselības aprūpes pakalpojumi.

Gads būs tas laiks, lai kvalificētos un iekļautos sistēmā. Tajā laikā nevienu nesodīs par tās neievērošanu, bet propagandēs un atgādinās par nepieciešamību iekļauties sistēmā, maksājot sociālo nodokli.

Tiktāl viss ir skaidrs, un tā ir konstruktīva sistēma, kas darbotos sakārtotā mehānismā. Tomēr diemžēl uz to nav, ko cerēt, jo nav skaidrs, kā līdz galam darbosies likums, kas drīzumā stāsies spēkā. Vēl tagad nav precīza mehānisma, ko iesākt ar daudzajiem valsts iedzīvotājiem, kuri neiekļaujas šajā sistēmā. Politiķi par to vēl tikai spriedīs... Līdzšinējā pieredze liecina, ka pēdējā brīdī kaut kādu risinājumu radīs, bet ne labāko variantu. Līdzīgi piemēri jau bija, ieviešot nodokļu izmaiņas šī gada sākumā, un daļu nepilnību dēļ vajadzēja pat atcelt.

Pēdējā laika skandāli uzņēmējdarbības jomā apliecinājuši, ka ar nodokļu nomaksu Latvijā viss nav kārtībā. Tikai, ko starp šiem dzirnakmeņiem darīt sabiedrībai, kam ar to visu nav nekādas saistības? Daudzi joprojām mēģina izdzīvot, un viņi izrādīsies vislielākie cietēji. No vienas puses, var būt darba devējs, kurš nodokļus centīsies samazināt līdz minimumam, no otras — valsts, kas par šo minimumu liegs pakalpojumus. Vēl viens nepārdomāts lēmums, kas vēl vairāk šķels sabiedrību.

Viedokļi