Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Lai “prioritātes” kļūst par prioritātēm!

Šodien, 1. jūnijā, visā pasaulē un arī Latvijā atzīmē Starptautisko bērnu aizsardzības dienu. Tās aizsākumi meklējami tālajā 1925. gadā, kad Ženēvā norisinājās pasaules konference bērnu labklājībai. Pirmo reizi īpašu svētku dienu, kas veltīta bērniem, atzīmēja 1950. gadā. Starptautiskās bērnu aizsardzības dienas tradīcija daudzās valstīs  visā pasaulē saistās ar dažādiem, īpaši bērniem rīkotiem pasākumiem. Arī Aizkraukles reģiona novados šodien notiek vairāki pasākumi — radošās darbnīcas bērniem, kopīga vingrošana ar pieaugušajiem un dažādas rotaļu programmas.

Saistībā ar šo Starptautisko bērnu aizsardzības dienu man gribas paraudzīties nevis rozā cukurvates un ziepju burbuļu virzienā, bet bērnu veselības aprūpes un rehabilitācijas sfērā. Veselība taču ir pamats, lai bērni ne tikai 1. jūnijā varētu piedalīties radošajās darbnīcās, sportot, ēst saldējumu un kopā smieties. Diemžēl šajā jomā vecāki ne vienmēr var atļauties smaidīt — lai gan bērni it kā ir mūsu valsts prioritāte, sabiedrība gadu no gada nenogurusi dažādos labdarības projektos un Labestības dienās joprojām ziedo bērnu veselības aprūpei, rehabilitācijai, operācijām un medicīniskajam aprīkojumam. Aizvien ir tik daudz rūgtu stāstu par to, cik grūti klājas smagi slimu bērnu vecākiem, kuri visbiežāk ir bijuši spiesti pamest algotu darbu, lai būtu līdzās savam bērnam. Reizēm tas ir izmisums, taču naudas valstij nepietiek. Arī bērnu rehabilitācijas centrs “Poga”, kas ir bezpeļņas fonds un dibināts pirms trīs gadiem, darbojas, tikai pateicoties ziedojumiem un cilvēku atsaucībai. Tam, manuprāt, tā nevajadzētu būt.

“RīgaTV 24” raidījumā “Ārsts.lv kopā ar Pēteri Apini” pirms kāda laika viesojās pediatre, LU asociētā profesore un organizācijas “Glābiet bērnus!” līdere Inguna Ebela, paužot, ka Latvijas Pediatru asociācija uzstāj — pediatram jābūt sasniedzamam 24 stundas diennaktī, uz noteiktu skaitu ģimenes ārstu prakšu jābūt vienam pediatram, tāpat arī slimnīcās jābūt dežurējošam pediatram, pie kura vajadzības gadījumā vecāki var nokļūt. “Ārstniecības likums nosaka visiem bērniem bezmaksas veselības aprūpi līdz 18 gadiem, bet praksē tā nenotiek, ļoti liela sabiedrības daļa par bērniem maksā visus šos gadus. Likums tiek pārkāpts, par ko organizācija “Glābiet bērnus” savos alternatīvajos ziņojumos ziņojusi Apvienoto Nāciju Organizācijai (ANO) jau vairākus gadus. ANO katru reizi savās rekomendācijās Latvijas valdībai  teikusi, ka Latvijā ir neatbilstība starp likumu un patieso situāciju. Ir jāpanāk, ka bērniem ir pieejama reāla bezmaksas veselības aprūpe, pretējā gadījumā šis likums ir jāatceļ,” teic Inguna Ebela.

Patiešām ceru, ka pienāks diena, kad, piesakot bērnu pie jebkura speciālista, poliklīniku reģistratūrās nedzirdēsim — pieraksts pilns! Bet par maksu varat tikt jau nākamnedēļ!

Viedokļi/Komentāri