Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Latgaliešu diskriminācija

Desmit Saeimas opozīcijas deputātu no Latvijas reģionu apvienības, partijas “No sirds Latvijai”  un “Kam pieder valsts” premjerministram Mārim Kučin­skim iesnieguši pieprasījumu, kurā aicināts uzņēmēju grūtās situācijas dēļ attiecībā uz Latgali atcelt minimālās algas paaugstināšanu no 380 līdz 430 eiro vai vismaz nepieļaut tās kāpumu vairāk kā par 20 eiro gadā.

Vairāki no iesniedzējiem ir no Latgales ievēlētie deputāti, viņi vērš uzmanību uz to, ka novada iedzīvotājiem nebija iespējas paust viedokli par minimālās algas paaugstināšanu līdz 430 eiro. Biznesa jomas pārstāvji esot uzsvēruši, ka šāds paaugstinājums apdraud nodarbinātību reģionā. Gandrīz puse no Latgales lielākajiem ražošanas uzņēmumiem strādāja ar negatīvu vai minimālu peļņu. Šādos ap­stākļos minimālās algas paaugstināšanas dēļ paredzamais darbaspēka izmaksu kāpums pieaugtu par 13%, palielinot darba devēja izmaksu pieaugumu no 470 līdz 534 eiro. Politiķi uzsver, ka uzņēmējiem Latgalē tas nav paceļams.

Ja runa ir par nepaceļamu darbaspēka izmaksu pieaugumu uzņēmējiem, tad politiķu un biznesmeņu bažas ir saprotamas, taču nesaprotu, kāpēc viņi vēlas diskriminēt paši savus novadniekus. Ar ko tad strādnieks Latgalē būtu sliktāks par strādnieku Kurzemē, Zemgalē vai Vidzemē? Uzņēmējiem neklājas viegli visos reģionos, vai tāpēc latgaliešiem būtu jāsaņem mazāka alga nekā citviet Latvijā? Šāda minimālās algas pieauguma dalīšana pa reģioniem varētu veicināt vēl lielāku strādājošo iekšējo migrāciju.

Deputāti pieprasījuši līdz 2017. gada decembrim valdībai izstrādāt kārtību, kas nosaka īpaši atbalstāmā reģiona statusu Latgales plānošanas reģiona teritorijai un pēc nepieciešamības arī novados ārpus tā. Viens no pasākumiem paredzētu iedzīvotāju ienākuma nodokļa neapliekamo minimumu noteikt vismaz 430 eiro apmērā. Savukārt šāds lēmums varētu samazināt vietējo pašvaldību ienākumus, jo lielāko daļu no tiem veido tieši iedzīvotāju ienākuma nodoklis.

Ja jau deputāti vēlas palīdzēt uzņēmējiem Latgalē, tad prātīgāk būtu meklēt iespējas, kā šos uzņēmējus atbalstīt ar nodokļu atlaidēm, meklēt citus atbalsta mehānismus, lai ieguvēji būtu visi — strādājošie, kas var saņemt algu, līdzvērtīgu citos Latvijas reģionos, uzņēmēji, kuriem nav jāatlaiž darbinieki un nav jākrāpjas ar algām, un arī pašvaldības.

Viedokļi