Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Likums jau ir, bet rīcības nav

Jau pirms gandrīz trijiem gadiem portālā “Manabalss.lv” sākās parakstu vākšana par kopdzīves likuma ieviešanu Latvijā, kas dotu lielākas tiesības pārim, kas nav oficiāli reģistrējis laulību. Pagājušā gada nogalē paraksti savākti, bet Saeimā šī iniciatīva  tomēr noraidīta. Tomēr diskusijas par šo tēmu turpinās, un likuma ierosinātāji nedomā mest plinti krūmos.

Argumentu par vai pret šai iniciatīvai ir pietiekami. Viens no iemesliem, kāpēc Saeima tomēr noraidīja kopdzīves likumu, iespējams, ir tādējādi neveicināt viendzimuma pāru oficiālu legalizāciju Latvijā. Tomēr, visticamāk, šis jautājums daudz vairāk skar tieši tradicionālos pārus, kuri nav laulājušies. Formālie ierobežojumi šādām ģimenēm ir dažādi — cilvēks nedrīkst pieņemt medicīniskos lēmumus sava dzīvesbiedra vietā, nesaņem nodokļu atvieglojumus, nevar mantot īpašumu, lai arī tur nodzīvots ilgs laiks. Šādus uzskaitījumus var turpināt, un  šķiet, ka ar vienu likumu varētu atrisināt visas šīs problēmas. Tomēr diezin vai tā ir. Pirms kāda laika, aptaujājot cilvēkus par šo tēmu, domas par to nebija vienprātīgas, lai arī mūsu sabiedrībā patiesi ir daudz pāru, kuri nav oficiāli reģistrējuši savas attiecības. Būtiskākais pretarguments bija laulības jēdziena un institūcijas iespējamā degradācija. Valstī jau ir viens veids, kā likumīgi nostiprināt savas attiecības un reizē arī mantiskās tiesības. Vai šo sistēmu vajag dubultot, kurš likums tad būs augstāks, un kāda vispār būs atšķirība — reģistrēt laulību vai kopdzīvi? Tie ir jautājumi, uz kuriem joprojām nav skaidru atbilžu.

Grūti pateikt, kāpēc tik daudzi cilvēki nereģistrē savas attiecības. Vienaldzība, nedomāšana par nākotni, nevērība pret savu dzīvesbiedru vai ir vēl kāds cits iemesls. Tā daži nodzīvo gadu desmitiem, citi paguvuši nomainīt vairākus partnerus. Tad, kad tāda dzīve ir viegla, neviens jau nedomā par saistībām, kas kuram pieder un kas to saņems. Par to sāk aizdomāties tikai tad, kad ir sarežģījumi, un tad ir kā pasakā par sienāzi, kurš visu vasaru notrallinājis un par priekšdienām nav padomājis.

Var piekrist viedoklim, ka nevienam nav jāatskaitās par savu ģimenes stāvokli un kādās attiecībās dzemdēt bērnu. Protams, neviena no šīm ģimenēm nav slikta, nepilnīga vai neveiksmīga, jo dzīves situācijas ir dažādas. Tomēr neviens likums uz papīra neaizsargās cilvēkus, kamēr viņi paši par to neparūpēsies. Arī pieņemot kopdzīves likumu, viss nenotiks automātiski un pārim savas attiecības būs jāapstiprina. Vai visi to darīs tāpat  kā ar laulāšanos? Noteikti nē, jo tas prasa kaut kādu rīcību, izlēmību otram pateikt, ka mēs esam kopā. Tā ka likumu jau mums pietiek, spēj tik visus pildīt.

Viedokļi