Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Māja ar stāstu

Teic, ka ikviena māja ir ar savu stāstu, kas to nes tālāk nākamajiem iemītniekiem. Tāds ir arī kādai ēkai Imantā, Rīgā. Turklāt skarbs, īpaši pēc nesenajiem notikumiem, kad ar tiesu izpildītāja līdzdalību no mājas izlikta tās 83 gadus vecā saimniece, kura īpašumu zaudējusi, iespējams, prettiesiskā ceļā. Īpašuma atbrīvošana bija tik brutāla, ka publiskotais video izraisīja plašu rezonansi sabiedrībā.

Savus īpašumus cilvēki zaudē dažādos vecumos, bet visneaizsargātākie tomēr ir gados vecāki iedzīvotāji. Viņus daudz vieglāk apkrāpt vai labprātīgi pierunāt parakstīt kādus dokumentus. Arī šajā gadījumā ziņas par to, vai pensionāre likumīgi zaudējusi savu īpašumu, ir pretrunīgas. Viņa pati apgalvo, ka nekādu ķīlas līgumu nav parakstījusi, un par šo gadījumu ierosināta pat krimināllieta, bet eksperti apgalvo pretējo. Kuram ticēt? Likums un taisnība diemžēl ir tajā pusē, kam ir nauda, jo to zaudēt neviens negrasās.

Šis gadījums atsauc atmiņā citu notikumu, kad mazdēls, savai aklajai vecmāmiņai nezinot, viltoja parakstu, ieķīlāja viņas māju, ko par kredīta nemaksāšanu banka pārdeva tālāk. Sirmajai sievietei ļoti cienījamā vecumā arī vajadzēja atstāt savu īpašumu, kurā nodzīvots viss mūžs. Toreiz tiesa atzina, ka bijusi krāpšana, darījums nelikumīgs, bet ar to nekas nebija līdzams — bankai neviens ceļā nestājās, jo nevar taču apdraudēt tās finansiālās intereses. Pēc pieejamās informācijas var spriest, ka šajā gadījumā scenārijs ir līdzīgs — krimināllieta par cilvēka apkrāpšanu ilgst gadiem, un atrisinājuma nav, bet atņemt otram īpašumu likuma spēks atrodas. Kāpēc tik naski un neatlaidīgi tiesas mašinērija veļas uz priekšu šādās reizēs, bet lietas izskatīšanā nē? Vai tāpēc, ka vienkāršāk ir tikt galā ar veciem  cilvēkiem, kuri dažkārt pat neapzinās, kas apkārt notiek. Smagi skatīties uz sirmgalvjiem, kuri visu mūžu dzīvojuši, lai nevienam nebūtu parādā, sakārtotiem dokumentiem, nenojaušot, ka aiz muguras notiek netīras lietas. Tas apliecina to, cik neaizsargāti esam.

Grūti arī iedomāties šādu māju jauno saimnieku morāli, kuri pārņem īpašumu, zinot, ka bijušie saimnieki no tām izmesti kā dažkārt kaķēni uz ielas. Kā ir dzīvot vai pārvaldīt īpašumu, kurš saistās ar tik dramatiskiem notikumiem? Šajā gadījumā var teikt — labi, ka tagad katram  iespēja filmēt vai fotografēt apkārt notiekošo, jo citādāk daudz kas noklustu nepamanīts vai pierādījumu trūkuma dēļ. Tieši pateicoties šai atklātībai, arī likuma kalpiem iestājas morāla atbildība, un Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padome izvērtēs tiesu izpildītāja darbību, veicot īpašuma atbrīvošanu Imantā. Viņš gan ir tikai izpildītājs, ierēdnis, kuram, darot savu darbu, morāle un sirdsapziņa jānoliek malā. Diemžēl aiz likuma cilvēks nav redzams.

Viedokļi