Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Neesi ienaidnieks, pārbaudi! — komentē Imants Kaziļuns, "Staburags"

Strādājot “Staburagā”, ikdienā nepieciešama informācija — par notikumiem Latvijā, Saeimas lēmumiem, sabiedrībā notiekošajiem procesiem, par visu, kas piepilda informācijas telpu Latvijā un ārpus tās robežām. Būtisks ziņu avots ir ziņu aģentūra LETA, kas informāciju sniedz bezkaislīgi. Rakstiem nav sadaļas “komentāri”, nav iespējams ieteikt, piemēram, sociālo portālu lietotājiem.

LETA izmanto arī liela daļa lielo Latvijas mediju. Izlasot ziņu, interesanti pavērot, kā to tālāk interpretē daudzie portāli Latvijā. Tādi stabilie un uzticamie kā LSM, Delfi ierasti pievieno kādu papildu informāciju, faktus no vēstures. Portāli, kas savu auditoriju jau vairākus gadus notur ar šokējošu virsrakstu palīdzību, no bezkaislīgā notikuma cenšas radīt sensāciju. Daudz brutālāk rīkojas nesen radītie portāli, kuri cenšas savākt sekotājus, lai tālāk piesaistītu reklāmas devēju naudu, ļaujot tiem ziņas papildināt ar nevajadzīgu krāmu reklāmām. Jaunizceptos var uzskatīt par daudzmaz ticamas, lai gan subjektīvi sagrozītas informācijas novadītājiem. Jāpiebilst, ka par LETA sniegto informāciju ir jāmaksā, tāpēc daļai “mediju” tas nav pa kabatai.

Cilvēks ir radoša būtne, un kāpēc lai ziņas neradītu pats? Diemžēl ne tādas, kuras būtu iegūtas no pirmavota, tiem piezvanot, tiekoties, kā tas ierasti notiek, vai arī saņemot jau gatavu informāciju no uzticama avota. Tā vietā radošie cilvēki izdomā savas ziņas. Tajās nav pilnīgi nekā, pat ne kripatas patiesības, toties teksti ir šokējoši, tūlītēju uzmanību piesaistoši. “Taisnība par šo valsti?”, “Ārprāts, teroristi ienāk Eiropā!”, “Tiek brīdināti visi iedzīvotāji!” un tamlīdzīgi virsraksti daudziem vieš cerību un ticību, ka pasaules gals tiešām vairs nav tālu, un drīz vien lasīsim ziņu, ka rīt Latviju no zemes virsmas noslaucīs meteorīts.

Vai cilvēku dzīves ir tik neinteresanti pelēkas, ka kāri notic šīm pasakām? Labi ja izlasīto tiešām uztvertu kā pasaku. Tomēr šādu “ziņu” radītājiem ir citi mērķi. Pirmkārt, nopelnīt. Otrkārt, varbūt daļai rakstītāju neapzinoties, destabilizēt situāciju valstī. Ja ziņu, piemēram, par transporta biļešu cenas paaugstināšanu izlasu es, vienīgais, ko padomāju — neesmu dzirdējis diskusijas, nav bijusi informācija no Autotransporta direkcijas un citiem iesaistītajiem, kas tās nosaka. Rezultātā tādām blēņām nenoticu. Drošības pēc teikumu “paaugstinās transporta biļešu cenas” ierakstīšu interneta meklētājā un paskatīšos, vai šādu vārdu salikumu pēdējo mēnešu laikā nav lietojis portāls “Delfi”. Ja to neatrodu, ziņu kanālu, kas šādus melus rakstījis, turpmāk ignorēju. Ko dara citi, izlasījuši šādu ziņu? Palīdz tiražēt to — iesaka draugiem, runā par to ar saviem tuvajiem, neiedomājoties pārbaudīt patiesumu. Rezultātā cilvēki sāk kurnēt par kārtējo sadārdzinājumu, kas viņu maciņus padarīs vēl tukšākus. Tālāk sāk vainot valdību, kurai nerūp iedzīvotāju intereses. Un vēl kāds pat izlems par labu aizbraukšanai no šīs “nolādētās valsts”.

Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs “Re: Baltica”' strādā pie projekta par viltus ziņām. Plānots izveidot sarakstu, kurā ikkatrs varēs uzzināt tos portālus, kuri izplata viltus ziņas un kuru saturam nedrīkst ticēt. Projektu plānots publicēt nākamnedēļ.
“Tā vairs nav tikai dezinformācija, tā jau ir valsts dienestu spēju apšaubīšana, cilvēku biedēšana, musināšana un tamlīdzīgi. Viss, ko mēs varam darīt, ir neiet šajā spirālē kopā ar viņiem,” saka projekta līdzautore, TV3 ziņu korespondente  Kristīne Žilde-Krēvica.

Viedokļi/Komentāri