Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Nepopulāra valdība mēģina nopirkt balsis — komentē Agita Grīnvalde-Iruka, laikraksts "Staburags"

Izmantojot to, kas šis ir vēlēšanu gads, kad no valdības un Saeimas var “izspiest” kādu dāvanu, solījumu vai pabalstu, un arī valsts 100. dzimšanas dienas gads, kura svinību paēnā tiek rīkoti dažnedažādi pasākumi un kam tērē milzīgas summas no valsts budžeta līdzekļiem, jau šī gada februārī Latvijas Politiski represēto apvienības sanāksmē tās vadītājs Ivars Kaļķis ierosināja visiem Latvijas represētajiem valsts proklamēšanas gadadienā piešķirt vienreizēju pabalstu — 100 eiro. Ministru prezidents Māris Kučinskis ieceri atbalstīja un, lai gan šī gada valsts budžets jau bija apstiprināts, nepieciešamos 1,28 miljonus eiro solīja kaut kur atrast. Laikam jau Kaļķis Kučinska solījumam uzreiz nenoticēja, jo vērsās visās Latvijas pašvaldībās ar līdzīgu lūgumu, un daudzas arī atsaucās, pieņemot lēmumu par jau esošā pabalsta palielināšanu līdz 100 eiro vai par vienreizēja pabalsta izmaksu valsts svētkos.

Taču Kučinskis solījumu turēja un naudu atrada — valsts sociālās apdrošināšanas speciālajā budžetā, pārdalot ietaupījumu no sociālajiem pabalstiem. Konkrēti — no pabalstiem invalīdiem, kuriem ir nepieciešama īpaša kopšana, jo pieprasījums ir mazāks, nekā ieplānots budžetā.

Neesmu pret to, ka represētie būtu pelnījuši pabalstu. Šāda summa tiešām būtu kā atbalsts, ņemot vērā politiski represēto likteni, turklāt katru gadu šīs kategorijas iedzīvotāju skaits samazinās, daudziem pasliktinās veselība — tā apvienības sanāksmē norādīja I. Kaļķis.
Sašutumu manī rada tas, ka citkārt, prasot lielāku pensiju vai bērnu pabalstus, dzirdam atrunas, ka budžetā nav naudas, nevar pārdalīt pozīcijas, un citus iebildumus. Taču šoreiz netiek ņemts vērā pat Fiskālās disciplīnas padomes aizrādījums, ka šādā veidā, pārdalot ietaupīto pabalstu naudu, valdība pārkāpj Fiskālās disciplīnas likumu. Bet kā nu pirms vēlēšanām nepildīsi solījumu? Tāpēc Labklājības ministrija paziņojusi, ka valdības lēmums nav jāpārskata, jo cits likums atļauj vienreizējos pabalstus izmaksāt no naudas, kas sākotnēji bija paredzēta invaliditātes pabalstiem. Tas ir likums par budžeta un finanšu vadību, kas dažkārt ļauj arī atkāpties no noteiktajām normām un Ministru kabinetam ļauj lemt par tiem jautājumiem, kas šķiet svarīgi.

Tāpēc piekrītu kāda vēlētāja paustajam viedoklim — nepopulāra valdība mēģina nopirkt balsis. Un, ja to neļauj viens likums, izrādās, ka citā var atrast kādu atrunu, kas tomēr to ļauj.

Viedokļi/Komentāri