Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Padomā septiņreiz, pirms “izšauj”

Uzturlīdzekļu garantijas fonds no nākamā mēneša piemēros ar likumu noteiktu sodu — uzlikt liegumu vadīt spēkratu, ja autovadītāja apliecības īpašnieks nav norēķinājies ar savu ģimeni jeb citiem vārdiem — nemaksā alimentus savam bērnam. Runas par šādu līdzekli, kas piespiestu maksāt valstī noteikto minimālo alimentu lielumu, sākās pirms diviem gadiem un viens no aktīvākajiem šīs idejas aizstāvjiem bija Saeimas deputāts Artuss Kaimiņš. Cik zināms, bērnu viņam nav un arī laulībā līdz šim nav stājies. Tomēr viņam ir viedoklis: “Tu slēpies aiz visādām cilvēktiesību konvencijām, tu slēpies aiz savām tiesībām, bet tu nemaksā par savu bērnu naudu. Kā tev kauna nav, kā tu to drīksti atļauties!”

Toreiz šādai idejai iebilda Tiesībsarga birojs, juristi, noraidīja arī Saeimas komisijas, kas priekšlikumu izskatīja. Vēlāk likuma normu pieņēma, bet reāli to piemēros no nākamā mēneša.

Prātīgs lēmums vai kārtējais simts galvu stulbuma produkts — rādīs laiks. Jebkura cilvēka tiesību ierobežošana mūsdienīgā, eiropeiskā valstī ir nosodāma un arī konkrētajai bija daudz iebildumu. Ja cilvēkam vadītāja apliecība nepieciešama darba veikšanai vai arī, lai nokļūtu no dzīvesvietas uz darbu, tad principā likums atņem tiesības uz iztikas līdzekļu iegūšanu. Līdz ar to persona nevar uzturēt ne tikai sevi, kur nu vēl runājot par naudu, ko maksāt otram vecākam bērna uzturēšanai. Ar nolūku līdz šim nelietoju vārdus — tēvs un māte, jo alimentu nemaksātājs var būt kā viens, tā otrs. Lai gan sabiedrības vairākums akli pieņem, ka ļaundaris vienmēr ir vīrietis, bet cietēja — sieviete.

Pagājušajā mēnesī Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācija pieņēmusi pirmo lēmumu reāli piemērot liegumu vadīt spēkratu. Līdz šim pieņemti jau 16 šādi lēmumi. Vainīgajam gan tiek dots mēnesis lēmuma apstrīdēšanai. Fonda pārstāvji pieļauj, ka kopumā šādu, bez tiesībām vadīt spēkratu, skaits varētu pārsniegt četrus, piecus tūkstošus. Kādi būs alimentu nemaksātāju turpmākie soļi? Vieni sāks pārrunas par iespēju pusēm vienoties, veidot maksājumu grafiku. Varbūt to pat ievēros. Citi varētu iekāpt ātro kredītu jūgā, lai situāciju sāktu risināt. Šobrīd vidējais valstī noteiktais alimentu lielums par bērnu, kas vēl nav sasniedzis pilngadību, ir no 107 līdz 129 eiro mēnesī. Strādājošam Rīgā cipars pieņemams, bet ārpus Rīgas, kur vidējā alga ir labi ja pieci simti eiro, maksātājs paliek ar minimāliem eksistences līdzekļiem.

Jāatgādina, ka braukšanas tiesību atņemšana ir tikai “puķītes” salīdzinājumā ar kriminālatbildību, kas arī ir tikpat reāla saistībā ar alimentu nemaksāšanu. Krimināllikuma 170. pants nosaka, ka sods var būt īslaicīga brīvības atņemšana, piespiedu darbs vai naudas sods. Stāsta morāle? Ja neesi pārliecināts par savu attiecību noturību, izslēdz no saviem plāniem ideju par bērnu radīšanu. Pretējā gadījumā sevi uz daudziem gadiem nostādīsi nožēlojamā situācijā. Ja nemaldos, tas gan nonāk pretrunā ar kopējo valsts politiku dzimstības veicināšanā.

Viedokļi/Komentāri