Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pēc 50 gadiem Aizkraukles ielās 2

Vakar kārtējo reizi uz ielas aprunājos ar kādu Aizkraukles iedzīvotāju, kura te dzīvo kopš  HES celtniecības laika. Viņa man stāstīja par to, ka apglabājusi dēlu, mazbērnu, tagad priecājas par mazmazbērnu. Klausoties, skatoties sirmās kundzes sīkām grumbām izkaisītajā sejā, lūkojoties aiz brillēm man pretī vērstajā skatienā acīs, kuras izraudājušas neizmērojami daudz asaru, manī pārgāja vēlme piespiest viņu runāt latviski. Un tas arī nebūtu iespējams. “Ja ņe poņimaju po latišski,” kā nedaudz kautrīgi viņa man saka, kad sāku sarunu. Teic arī to, ka tolaik, viņas jaunības gados, te atbraukušie latvieši bija mazākumā un paši drīz vien sarunājās krievu valodā. Tieši šis iemesls man lika datora ekrānā saglabāt kādu grafiku, kas rāda nacionālo sastāvu novados 2015. gada sākumā — jo gaišāka krāsa, jo novadā mazāk latviešu. Aizkraukles novads izceļas visu apkārtesošo, tumšāk zaļo vidū. 60% latviešu. Protams, uz divu apdzīvotu vietu —
Zilupes novada un Daugavpils pilsētas, kur latviešu ir vismazāk — vien 20% — fona Aizkraukle sevi var saukt par pietiekami latvisku. Valoda un etniskais sastāvs ir divi vienīgie balsti, uz kuriem stāv Latvijas valsts. Pazūdot vienam no tiem, pazudīs arī Latvija. Tāpēc var piekrist katram neapmierinātības un pat dusmu uzplūdumam, saistītam ar krievu valodas lietošanu. Tā sociālajā platformā “Twitter” pārmetumi bira pār Rīgas mēru Nilu Ušakovu, kad viņš privātajā profilā pamanījās ierakstīt savas domas krieviski, piemēram, saistībā ar Barona ielas remontu Rīgā: “Šis ir pagaidu asfalts. Kad būs siltāks, liks speciālu betonu. Bet ir tāds teiciens “Дураку полработы не показывают”. :)” (Muļķim pusdarītu darbu nerāda — aut.). Arī “Staburaga” e-pastā “iekritušas” dažas ziņas no Ministru kabineta krievu valodā, tajā skaitā tikko pēc Māra Kučinska valdības apstiprināšanas. Aizvakar ziņu portālos parādījās vēsts par Augstākās tiesas Administratīvo lietu departamenta lēmumu, kas nepieļāva krievu valodas personvārdu nelatviskošanu bērna pasē. Vecāki uzstāja uz ierakstu “Andrei Sergee­vich”. Pie šīs ziņas komentāru netrūka. Vislielāko atsaucību izpelnījies “Piedzimstot citur un to valsti ienīstot, bet ne par ko nebraucot uz valsti, par kuru fano, cilvēks atsakās no savas dzimtenes, kļūst par nekam nepiederīgiem m***.” Naidpilnu komentāru pārpārēm. Tomēr reti asa vārdu apmaiņa rodas, saskaroties ar līdzīgu situāciju angļu valodā. Latviešu valodas angliskošana notiek ar pilnu jaudu, bez vērā ņemama pretspara. Vai pēc 50 gadiem, līdzīgi kā vakar uz ielas satiktā kundze, arī kāds skatīsies acīs sirmgalvim, kurš nesapratīs ne vārda latviski un lūgs runāt angļu mēlē? Tomēr katram mums  jāspēj sevī rast līdzsvaru starp klaju nacionālismu un vienkāršu cilvēcību.

Komentāri 2

gunta.leona

Nacionālisms ir labais un sliktais. Kurš no tiem L-jā tiek diktēts no augšas, zina laikam paši diktētāji (cerams). Vai HES celtnieki lika latviešu puikām, pīpējot aiz loga, teikt hu un ***? Tie lamuvārdi jau ir ievazājušies, cerams, ka tā atkrāce pazudīs tāpat kā tālrāde, ar kuru gribēja aizstāt televīziju. Cilvēcības nav. Padomju laikā iebraukušie apmirs ātrāk par 50 gadiem. Latvieši tik bučos rokas (ne tikai) citam baronam - Sutkas sindroms (bučot rokas baronam, ka tik barons) dzīvs...

pirms 2 gadiem, 2016.02.25 12:22

emmma

Liekas muļķīgi dzivot valstī un nezināt valsts valodu! Tā ir galīgi absurda situācija,un šī pastāvīgā brēķšana par latviešu valodas nevajadzīgumu pasaulē ir sevis mierinājums un sava slinkuma slēpšana!Pati ikdienā lietoju krievu/latviešu valodu 70/30% attiecībā,bet pat prātā neienāktu doma,brēkt kam man šī valoda vajadzīga,jebkura no šīm valodām.Ikdienā cenšos apgūt angļu valodu,bet priecātos iemācīties arī vācu,norvēģu,spāņu,ķīniešu utt.....valoda tā ir mūsu neatņemama bagāža,tā ir mūsu bagātība,tā pat, kā īsts draugs,tas ir ceļš uz brīvību,neatkarību,lai paceltos spārnos un aizlidotu uz savu sapņu zemi....vienalga,var daudz runāt par valodu vajadzību ikvienam,jebkur pasaulē,pat,ja neplāno nekur doties! Secinājums-latviešu,krievu un angļu valodas LV ir jāmāca kā obligātvalodas,nevis svešvalodas!!!! Bērni noslogoti? Muļķības!!! # vasaras mēnešus un entās brīvdienu nedēļas var samazināt uz pusi un še! laiks atradīsies un slodze samazināsies! Vecākiem arī būs atslogs!

pirms 2 gadiem, 2016.02.25 12:47

Viedokļi