Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pēc trim gadiem

Pagājuši trīs gadi kopš traģēdijas Zolitūdē, kad, sabrūkot lielveikalam “Maxima”, dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus. Traģēdijas iemesls bija nepareizi aprēķināta jumta konstrukciju slodze. Tās iegruva. Pēc traģēdijas mainīja likumus, lai nodrošinātu stingrāku būvniecības kontroli un labāku tās kvalitāti.

Krimināllietā prokuratūra apsūdzību izvirzīja deviņām personām — par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, nonāvēšanu aiz neuzmanības un darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu. Apsūdzētie savu vainu celtajās apsūdzībās neatzīst, atbildību noveļot vienam uz otru.

Pagājušā gada janvārī tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs, vaicāts, cik ilgi norisināsies tiesa, teica, ideāli būtu, ja tā ilgtu ne vairāk kā divus gadus. Divi gadi pagājuši, bet pagaidām tiek uzklausītas vien cietušo liecības. To uzklausīšana vēl nav galā. Paredzams, ka pēc liecinieku uzklausīšanas sāksies ekspertu iztaujāšana. Visticamāk, tas notiks vien nākamgad. Tad sekos tiesas debates. Jau izskanējis, ka advokāti ir labi un iepraktizējušies, kā lietu paildzināt. Tomēr tiesas instances sola lietu izskatīt pēc iespējas raitāk, sakot, ka process ir lēns, jo sarežģīts, tāpēc labāk nesasteigt, bet uzklausīt vajag visus. Savukārt cietušie kritizē gauso procesu, sakot, ka tiesa ir lēna un mokoša — tās dienas notikumi atmiņā vairs nav tik spilgti. Viņi vairs netic objektīvam tiesas spriedumam, jo divus gadus ilgušais tiesas spriedums jau šķiet par ilgu.

Visticamāk, līdz pirmajiem spriedumiem vēl garš ceļš ejams, un jau tagad izjūtamas gausā tiesas procesa sekas. Proti, četri traģēdijā cietušie jau miruši, tā arī nesaņemot kompensāciju 100 000 eiro apmērā, kā to saņems citi cietušie, kas parakstījuši mierizlīgumu ar SIA “Maxima Latvija” un SIA “Tineo” (ēkas īpašnieks) par katru bojāgājušo ģimenes locekli. 

Tāpat nav zināms, ko atzīs par vainīgu. Nav arī teikts, kā apsūdzības mainīsies tiesas procesa laikā. Īsi sakot, vēl nekas nav tā īsti sācies, viss vēl priekšā!

Viedokļi