Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pelna vieni, bet maksā visi

Oktobra sākumā valdība atbalstīja grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā, kas paredz diferencēt galalietotāju OIK (obligātā iepirkuma komponente)  maksājumus pēc pieslēguma jaudas un patēriņa apmēra. Aprēķināts, ka pēc tā elektroenerģijas izmaksas aptuveni 390 000 mājsaimniecībām pieaugs, bet 650 000 būs mazākas. Izmaksas pieaugs arī tā saucamajiem “tukšajiem” pieslēgumiem (mazdārziņiem, vasarnīcām), kur elektroenerģijas patēriņa gandrīz nav.

Obligātā iepirkuma komponente ir kā bubulis, kas lielākajai daļai iedzīvotāju nav saprotams, bet raisa nepatiku, savukārt uzņēmējiem — sašutumu. Ne bez pamata, jo šis maksājums būtiski palielina rēķinu par elektrību. Elektroenerģijas obligātais iepirkums ir valsts noteikts atbalsta mehānisms elektroenerģijas ražotājiem, kas elektroenerģiju ražo koģenerācijas stacijās vai no atjaunojamiem energoresursiem.
Mēs maksājam papildus par tā dēvētās zaļās enerģijas ražošanu, lai gan grūti iedomāties vēl zaļāku šo procesu, kāds tas ir Latvijā. Apsveicama ir vēlme veicināt atjaunojamās enerģijas ražošanu, bet ne tādā mērā, ka visiem pārējiem obligāti jāmaksā, lai citi varētu nodarboties ar biznesu. Turklāt mazo hidroenerģētiķu devums tautsaimniecībā joprojām nav nemaz tik efektīvs, jo bez valsts atbalsta zaļās enerģijas ražošana līdz šim iztikt nevar.

Godīgāki spēles noteikumi būtu aprēķināt un pateikt, cik maksā elektrības ražošana un piegāde, ko arī vajadzētu maksāt. Šī nozare nebūt nav tā nabadzīgākā, kura nepārtraukti jādotē ar tarifu pieaugumiem. Dažādu maksājumu pieaugums cilvēkus iemācījis taupīt — ēdienu, ūdeni un arī elektrību. Kāds cilvēks stāstīja, ka mēnesī iemācījies iztērēt elektrību pusotra eiro vērtībā, bet maksa par strāvas lielumu no 1. augusta viņam ir četri eiro... Secinājums — taupīt nav vērts, jo mazāk maksā tie, kuri tērē vairāk.

Daži papildus samaksāti eiro no iedzīvotāju maciņiem vēl šķiet nieks salīdzinājumā ar uzņēmējiem. Neesam dienvidu zeme, un grūti iedomāties tādu uzņēmumu, kurš spētu strādāt bez enerģijas patēriņa. Ja šie izdevumi tikai pieaug, daudzu eksistence apdraudēta. Paaugstinoties  maksai par  elektrību, arī produkti kļūst dārgāki, bet cilvēku pirktspēja gan nepalielinās. Šobrīd Latvijas uzņēmēju asociācija panākusi, ka obligātās iepirkuma komponentes pieaugums ir apturēts, bet šis maksājums būtu jāpārskata pilnībā.

Viedokļi