Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Prieks dāvanu grozā

“Tik patīkami redzēt smaidīgus bērnus un vecākus,” atzina vilciena konduktore, pārbaudot biļeti kārtējai daudzbērnu ģimenei, kura Dziesmu svētku laikā izmantoja iespēju bez maksas braukt sabiedriskajā transportā. Konduktore atklāja, ka brauc ļoti daudzi — ne tikai uz Rīgu, lai redzētu svētkus, bet arī uz Jūrmalu, Tukumu un Liepāju. Arī man šķita, ka šajās dienās vilcienā bija neparasti daudz ģimeņu ar bērniem — diviem, trijiem un pat septiņiem. Mazo un lielo cilvēku smaidus un dzīvesprieku vērojot, bija jādomā: cik maz gan vajag laimei!

Līdz šim līdzīgu žestu neatminos, kaut pieejamo valsts pasākumu grozā ģimenēm, kuras audzina trīs un vairāk bērnu, ir ap desmit priekšrocību: papildatvaļinājums, transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumi, atbrīvojumi no dažām nodevām, vecāku tiesības uz vecuma pensiju piecus gadus pirms noteiktā vecuma sasniegšanas, atbalsts norēķiniem par elektrību un ieejas maksas atlaides dažādās iestādēs un pasākumos. Jā, vēl ģimenes valsts pabalsts, kura apmērs diferencēts atkarībā no bērnu  skaita  ģimenē.
Izklausās, ka daudzbērnu ģimenes Latvijā mīl. Taču — cik lielu labumu no šī dāvanu groza ikdienā izjūt ģimenes? Domāju, ka ne īpaši iespaidīgu, jo lielākoties viņiem nav mašīnas, par kuru jāmaksā nodoklis, nav nekustamā īpašuma. Un cik no viņiem var tikt līdz tam teātrim, kurā var izmantot atlaidi ieejas biļetei? Visi 33 tūkstoši (tik Latvijā ir daudzbērnu ģimeņu) noteikti nē.

Jau pirms gada Demogrāfisko lietu centrā uzsvēra, ka daudzbērnu ģimenēm tiek gatavota īpaša atbalsta programma. Arī solot, ka valsts simtgadē trīs un vairāk bērnu ģimenes varētu dāvanā saņemt tūkstoš eiro vērtu sertifikātu, kuru varēs izmantot mājokļa remontam, bērna mācībām. Kopš tā laika gan nekas vairāk par šo ideju nav dzirdēts…
Toties kaut kur dzird runājam: atbalsta mehānisms ģimenēm ar bērniem ir pilnveidojams gan valsts, gan pašvaldības līmenī. Citi negaida šo “valsts līmeni” un dara paši, piemēram, Jaunjelgavas novadā Ziemassvētkos katra daudzbērnu ģimene dāvanā saņem 50 eiro. Nav daudz, taču domāju, ka gada nogalē smaidu Jaunjelgavas novadā ir tikpat daudz kā šovasar vilcienā.

Manuprāt, ģimenes daudz labāk spēj novērtēt praktiskas, bet varbūt ne tik dāsnas lietas, tāpēc — kaut vairāk būtu Dziesmu svētku! Svētku visiem.

Viedokļi/Komentāri