Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Šaubīgā solījumu ēdienkarte

Medmāsas vēlas par virsstundu darbu saņemt likumā noteikto samaksu — jūs domājat, par to sākts runāt tikai nesen? Nē! Publikāciju ar šādu virsrakstu jau 2008. gadā publicēja ziņu aģentūra LETA, un toreiz Aigars Lavrinovičs, Latvijas Māsu arodbiedrības prezidents, norādīja, ka slimnīcas ignorē Darba likumā noteikto un par virsstundām maksā parasto mēneša algu padotajiem, taču Darba likumā noteikts — ja darbinieks strādā ilgāk par 40 stundām, tad darba devējam padotajam par virsstundu darbu jāmaksā dubults atalgojums.  Taču mediķiem krīzes laikā 2009. gadā virsstundas tika pārdēvētas par pagarināto normālo darba laiku, un dubultā nekas netika maksāts.
Pagāja desmit gadi, un šogad tas tika apstrīdēts Satversmes tiesā, kura  maijā atzina — mediķu pagarinātā normālā darba laika atalgojums neatbilst Satversmē noteiktajam vienlīdzības principam. Šāds spriedums nozīmē to, ka no nākamā gada 1. janvāra mediķiem par virsstundu darbu pienākas taisnīga atlīdzība jeb dubulta samaksa.


Premjers Māris Kučinskis Satversmes tiesas sprieduma izpildei un virsstundu atalgojumiem nākamā gada budžetā papildus solīja 10 miljonus eiro. Slimnīcu pārstāvji gan  uzskatīja, ka ar šo naudu nepietiks, ja grib nodrošināt pakalpojumus tieši tādā pašā līmenī, kā tas ir šogad. Savukārt veselības ministre Anda Čakša, vaicāta, vai pacients šajā situācijā nekļūs par ķīlnieku, atbildēja noliedzoši un apgalvoja, ka strādās pacientu interesēs. 

Taču, jo tuvāk nāk 1. janvāris, jo bažīgāki kļūst mediķi par  valdības “solījumu ēdienkarti”. Lai nākamgad pildītu Satversmes tiesas spriedumu, kas paredz atcelt mediķiem noteikto 50 stundu slodzi kā normālo pagarināto darba laiku un sākt no 1. janvāra apmaksāt dubultā apmērā katru nākamo nostrādāto stundu pēc 40 stundām nedēļā, jaunajai valdībai nāksies atrast papildu 16 līdz 19 miljonus eiro, tā svētdien vēstīja LNT. Turklāt jaunā valdība savās vīzijās nav paredzējusi papildus dot 19 miljonus.

Aptaujātie speciālisti norāda, ka slimnīcās nākamā gada otrajā pusē var sākties finanšu krīze. Darbinieku objektīvā trūkuma dēļ nav iespējams iztikt bez virsstundām. Piemēram, Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā esošajiem darbiniekiem ir jāsadala trūkstošo 40 ārstu un trūkstošo 45 medmāsu slodzes. Tā vien šķiet, ka pirms vēlēšanām vienmēr būs aktuāla savulaik Repšes teiktā frāze ‘‘Nu kā var nesolīt?”, bet pēc tam lai ievārīto putru strebj jaunā valdība.

Viedokļi/Komentāri