Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Shēmotāju valsts

Šī nedēļa Latvijā bijusi notikumiem un jaunumiem bagāta. Ģimenes ārsti gatavojas streikam, jo veselības aprūpē katastrofāli trūkst naudas, bet politiķi turpina diskutēt par nodokļu reformu. Savukārt masu mediji turpina publiskot un apspriest viesnīcā “Rīdzene” noklausītās oligarhu sarunas, kas atklāj ietekmes sfēru dalīšanu politiskajā, uzņēmējdarbības un mediju vidē. Un tam visam pa vidu valdības lēmums piešķirt 700 000 eiro Jūrmalā degušās nelegālās atkritumu izgāztuves sakārtošanai. Kas gan tam visam kopīgs? Jo vairāk par to domāju, jo skaudrāk saprotu, cik nauda, bizness un politika ir cieši saistīti, cik dziļi savstarpēji ietekmējami un netīri! Tik grūti atrast naudu mediķiem, ka jāpaaugstina nodokļi, to nevar atrast izglītībai un ceļu remontiem, bet savākšanai aiz nelegāla rūpala piekopējiem naudu piešķīra nekavējoties.

Saprotu, ka ar 700 000 nevienu caurumu mūsu valstīt noteikti aizbāzt nevar, taču kādu kabatu piepildīt gan. Manuprāt, ugunsgrēkā cietušās teritorijas bija jāsakopj to apsaimniekotājiem, taču viņi jau paziņojuši, ka naudas uzņēmumam nav.  Tas tiesa, jo firmas iesniegtie pārskati uzrāda, ka tā strādājusi ar zaudējumiem, pie tam tai vēl tikai šī gada maijā mainījies īpašnieks.

Tas nozīmē, ka atruna — par valsts naudu sakops un pēc tam piedzīs no uzņēmēja — jau sākotnēji ir apšaubāma un šo summu no valsts budžeta var vienkārši norakstīt. Nodokļu maksātāji par šiem notikumiem pamatīgi sašutuši, par ko plaši pauduši viedokli sociālajos tīklos. “Ko vēl tādu varētu nodezināt, kas piesārņo dabu, par to nav nepatikšanu un Vides dienests piešķir 700 000 seku likvidēšanai?” jautā “Rīgas pilsētbūvnieka” sabiedrisko attiecību vadītājs Ivo Kiršblats. Šajā kontekstā tik liekulīgs liekas Valsts vides dienesta bargais paziņojums kādai citai firmai līdz 30. jūnijam izvest no Rīgas centra vecās riepas, kur tās glabāšanas laukumā pat vairākus simtus reižu pārsniedz atļauto daudzumu. Gribas skaļi iesaukties — kur jūs bijāt agrāk? Vai tiešām tikai tagad uzzinājāt par to?

Latvijā daudziem biznesmeņiem jau labi atstrādāta shēma — sataisa parādus, rēķinus nemaksā, uzņēmumu ātri likvidē, tūlīt dibina nākamo un turpina strādāt tādā pašā garā kā līdz šim. Bet kontrolējošo institūciju nagos tiek un sodas naudas maksā tikai “nesekmīgie”, kuri neprot shēmot, mēģina kaut kā savilkt galus, lai nomaksātu nodokļus, un kuros atlikusi vēl kāda kripata godīguma.

Viedokļi