Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Signāls, kuru var nedzirdēt 2

Latvijas sabiedriskais medijs (lsm.lv) publicējis svarīgu britu pētījumu, kas būtu jāpatur prātā visiem.  Proti, dūmu detektoru trauksmes signāls nespēj pamodināt bērnus.  Lsm.lv atsaucas uz raidsabiedrības BBC, Dandī Universitātes  kriminālistikas ekspertu un Derbišīras ugunsdzēsības  dienesta izmeklētāju sarīkotu eksperimentu ar dūmu detektoriem 34 bērnu mājās. Bērni vecumā no diviem līdz 13 gadiem nebija brīdināti, ka naktī iedarbosies detektors. No trauksmes signāla, ko radīja dūmu detektors, no 34 bērniem spēja pamosties tikai astoņas meitenes. Pārsteidzošākais, ka visciešākais miegs bija tieši zēniem. Eksperimentu atkārtoja arī Latvijas Televīzija. Dūmu detektors  eksperimentam izvēlētajā mājā tika novietots trīs metru attālumā no piecgadīga bērna gultiņas. Raidot signālu trīs minūtes, meitenīte pat nepakustējās.

Pētījums ir nozīmīgs, kas jāņem vērā vecākiem un pārējai sabiedrībai, ka bērni var nereaģēt uz dūmu detektora raidīto skaņas signālu, jo, iespējams, to nedzird vai brīdinošo signālu neuztver kā briesmas. Bērni daudz labāk reaģējot uz balsi — celies, mosties, evakuējies! Tāpēc, visticamāk, nākotnē pieredzēsim jaunus brīdinošos signālus, kas neatstās vienaldzīgus arī guļošus bērnus. Tomēr pagaidām dūmu detektora signāls ir viens no veidiem, kā saņemt brīdinājumu, ka uguns mēles ir apņēmušas telpu, ir piedūmojums. Tieši piedūmojuma dēļ, dūmos nosmokot, nevis no fiziskiem apdegumiem, ugunsgrēkos visvairāk iet bojā. Dūmu detektors, līdzko “sajūt” piedūmojumu, brīdina. Ar 2020. gadu tam būs obligāti jābūt katrā dzīvoklī, privātmājā. Par to obligātu nepieciešamību katrā mājā ugunsdzēsēji cīnījās jau sen, bet nespēja vienoties ar Latvijas Pašvaldību savienība tos ieviest ātrāk. Latvijas Pašvaldību savienība uzsvēra, ka pašvaldību pārziņā ir pārāk daudz dzīvojamo māju un tām nebūs pietiekami daudz finanšu līdzekļu, lai paspētu visus mājokļus aprīkot ar detektoriem. Protams, daudzi dzīvokļu un māju saimnieki tos jau sen izmanto. Bojāgājušo statistika ugunsgrēkos ir satraucoša. Pērn uguns nelaimē bojā gāja 95 cilvēki, tostarp liesmās izdzisa četru bērnu dzīvība.

Sargā sevi, un Dievs tevi sargās!

Komentāri 2

renata456

Pašvaldībām vajadzētu uzlikt par pienākumu aprīkot visus sociālos dzīvokļus ar dūmu detektoriem daudz agrāk par 2020.gadu.

pirms gada, 2017.03.07 14:34

emmma

Dūmu detektors un ugunsdzēšamais aparāts ir katra saimnieka atbildība pret sevi, savu ģimeni un kaimiņiem. Nav jāgaida nekādi noteiktie termiņi, bet jārīkojas jau vakar. Dūmu detektors maksā 7eur, ugunsdz. pulvera 6kg ap 36eur. Vismaz vienu ugunsdz.un dažus detektorus gada laikā var iegādāties, tā vietā,lai 5dienās šturmētu Maximu un pirktu visādas nevajadzīgas lietas pilniem groziem, neba kāposti,burkāni un maize tajos tik tiešām nav sakrauti. Protams,ka man pašai gan dzīvoklī,gan lauku mājās ir šīs lietas,jo reāli ir jāsaprot,ka aizdegoties jebkam,pat nodzēst nebūs ar ko. Ir nācies redzēt ko nozīmē ugunsgrēks un skaidri zinu,ka 100eur ir nieks salīdzinot ar sekām. Paldies gribu teikt arī ugunsdzēsējiem pr darbu ko viņi veic. Tas patiešām ir ļoti smags gan fiziski,gan psiholoģiski.

pirms gada, 2017.03.07 20:40

Viedokļi