Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Vai brīvdiena vairos patriotismu?

Vēlēšanu tuvums vienmēr iezīmējas ar jaunām iniciatīvām, kad deputātu sirdis  kļūst mīkstākas. Pēdēja laikā aktuāls kļuvis jautājums par svētku un atceres dienām. Marta vidū pirmajā lasījumā negaidīti apstiprināts priekšlikums noteikt par brīvdienu pareizticīgo Ziemassvētkus 7. janvārī.

Šis priekšlikums gan ticis zelēts ne reizi vien, taču vienmēr noraidīts. Nu neatlaidība vainagojusies panākumiem. Saeima  gan ar gudru prātu noteica termiņu priekšlikumu iesniegšanai nākamajam lasījumam — 5. oktobri, proti, vienu dienu pirms 13. Saeimas vēlēšanām. Līdz ar to  galīgo darbu pie ieceres šī Saeima nepabeigs, bet jaunajai būs jāturpina, ko vecā sastrādājusi.  Deputātu redzeslokā nokļuvis arī jautājums par brīvdienas statusa piešķiršanu Lāčplēša dienai 11. novembrī un oficiālās  atzīmējamās  dienas statusa noteikšanu 16. martam. Kad Saeima izskatīšanai parlamenta komisijās nodeva grozījumus likumā par svētku, atceres un atzīmējamām dienām, to atbalstīja 77 deputāti, pret iestājās astoņi un vēl trīs atturējās.

Iznāk gandrīz kā mūsdienu pasaka: 100 gadu gulējām, līdz pamodāmies un atcerējāmies, ka atceres diena jānomaina pret brīvdienu, jo citādi patriotisma par maz. Domāju, ka Lāčplēša dienas iedibinātās tradīcijas ir gana stipras un tās nepazudīs arī tad, ja 11. novembris būs tikai atceres diena. To pierāda iedibinātā tradīcija iedegt logā svecīti, nolikt svecīti pie Rīgas pils mūra 11. novembra krastmalā, lāpu gājieni gan galvaspilsētā, gan novados. Retos svētkos mūsu novadā ir tik daudz pasākumu kā Lāčplēša dienā.  Un varbūt tieši labi, ka šajā dienā esam kopā darba kolektīvos, skolā. Sarunājoties ar  kādu skolotāju, viņa pastāstīja, ka skolā  11. no­vembris ir visīstākā svētku diena, un viņa šaubās, vai liekā brīvdiena svētku sajūtu vēl vairāk pastiprinās. Turklāt līdz 18. novembrim, ja 11. no­vembris būtu brīvdiena, sabiedrība būtu jau pagurusi no Patriotu nedēļas pasākumiem.

Saskaņā ar spēkā esošo likumu “Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām” patlaban Latvijā ir 16 svētku dienas un 27 atceres un atzīmējamās dienas. Starp visām Eiropas Savienības valstīm Latvija ir viena no tām valstīm, kurā ir visvairāk svētku brīvdienu.
Savukārt uzņēmēju organizācijas uzskata, ka  iecere noteikt 11. novembri par oficiālu svētku dienu būtu jāvērtē arī no tautsaimniecības viedokļa. Lemjot par brīvdienu, derētu atcerēties  sakāmvārdu: “Septiņreiz nomēri, vienreiz nogriez.”

Viedokļi