Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Vai himnai vajadzīga operācija?

Kad piektdien vienā no ziņu portāliem pamanīju virsrakstu “Diskutēs par liegumu solistiem izpildīt Latvijas valsts himnu”, nodomāju, ka tā noteikti ir melu ziņa —  kāds jokdaris pajokojis. Izrādās — kļūdījos. Eksperti ir satraukušies, ka Latvijas valsts himna “Dievs, svētī Latviju” solistu izpildījumā bieži ir “kļūdaina un neprofesionāla”, tāpēc dziedāt Latvijas valsts himnu solo izpildītājiem būtu jāaizliedz. Kā aģentūrai “Leta” skaidroja Latvijas Zinātņu akadēmijas Humanitāro un sociālo zinātņu nodaļas priekšsēdētāja Raita Karnīte, nodaļā vērsās kordiriģenti, uzsverot, ka patlaban netiekot pildīts esošais normatīvais regulējums, kas reglamentē himnas izpildīšanu. Mūziķi ir pārliecināti, ka nav pieļaujams jebkāds himnas saīsinājums, ņemot vērā, ka himnai ir divas daļas, kas atkārtojas, bet nereti tiek izpildīta tikai viena daļa. Viņuprāt, tāpat nav pieļaujama viena cilvēka —  solista —  dziedājums, “kas daudzreiz ir kļūdains un neprofesionāls”. Mūziķi grib, lai himnas izpildītāji ievērotu “valodas un pareizas, perfektas runas likumības, novēršot skaņu saplūšanu”. Kā pēdējo mūziķi min nepieciešamību noteikt precīzu metronoma laiku.Nesaprotami, ka mēs vēl neesam iznīkuši, jo jau pagājuši vairāk nekā 25 gadi, kā nepareizi dziedam himnu.
Interesanti, ko darīt ar tiem cilvēkiem, kuri dziedās himnu no sirds, bet kuriem jau no bērnības lācis uz ausīm uzkāpis? Vai turpmāk būs visiem jāiet kursos un jāiegūst atļauja tās dziedāšanai? Himna ir viens no  valsts simboliem, taču mēģināt to kādam aizliegt dziedāt un izvirzīt  kaut kādus mākslinieciskus kritērijus vairāk izskatās pēc pamatvērtību degradācijas.
Likumā par Latvijas valsts himnu rakstīts: “Sabiedriskos pasākumos Latvijas valsts himnas izpildījuma laikā klātesošie stāv kājās, vīrieši noņem cepures, bet personas valsts formas tērpos rīkojas saskaņā ar dienesta reglamentu. (..) Par šī likuma prasību neievērošanu, kā arī par necieņas izrādīšanu Latvijas valsts himnai personas saucamas pie likumā paredzētās atbildības.” Vai šķībā nots būtu necieņas izrādīšana valstij?
Lai runātu par iespējamajām nepilnībām, rīt Latvijas Zinātņu akadēmijā notiks ekspertu konsilijs par Latvijas valsts himnu “Dievs, svētī Latviju”. Konsilijā plānots analizēt, vai un kā nosauktās nepilnības ietekmē Latvijas valsts himnas atskaņojuma atbilstību likumā noteiktajam un  Kārļa Baumaņa komponētajai mūzikai, kā arī, kādi uzlabojami ieviešami spēkā esošajā himnas atskaņošanas normatīvajā regulējumā un tā ievērošanas uzraudzībā. Konsilija mērķis ir izvērtēt Latvijas valsts himnas “Dievs, svētī Latviju” atskaņošanas praksi un tās radīto apdraudējumu. Vai tiešām Latvijas  Zinātņu akadēmijā nav svarīgāku darbu? Vai arī viņi jūtas pārāk aizmirsti?
Latviešu valodas vārdnīcā vārds konsilijs skaidrots: ārstu apspriede, lai galīgi izlemtu, noskaidrotu (piemēram, slimību, tās ārstēšanas paņēmienus); ārstu grupa, kuri piedalās šādā apspriedē. Interesanti, kurš te būtu slims? Vai himnai vajadzīga operācija?  ◆

Viedokļi