Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Vajadzīgas pārmaiņas

Pērn pensijā devušies 25 prokurori. Tas ir rekordliels no prokuratūras aizgājušo speciālistu skaits. Tas gan nenozīmē, ka vieta paliek tukša, jaunie darbinieki ir, un viņi strādā. Ir tikai viens “bet” —  par pieredzējušu prokuroru, kurš, visticamāk, pieļaus vismazāk kļūdu, uzskata  tādu, kuram ir vismaz piecu gadu pieredze. Pašlaik mazāka pieredze ir jau vairāk nekā simt prokuroriem — gandrīz ceturtajai daļai no visiem. Savukārt 40% no visiem ir vecumā ap 50 un ar pieredzi, kas ļauj prokuratūru pamest, aizejot izdienas pensijā.

Jau izskanējis, ka prokuratūra advokātu acīm ir vāja, ļauj slinkot policistiem  (ievācot pierādījumus) un uzelpot pārkāpējiem (ne vienmēr prokurori ir sagatavojušies tiesai). Iemesli ir zems atalgojums, nepietiekams zināšanu līmenis, motivācijas trūkums un pārslodze. Proti, izmeklēšanā ievērojami daudz laika tiek tērēts ļoti sīkām lietām, bet, lai šķetinātu krāpšanas gadījumus un ekonomiskos noziegumus, prokuratūrai trūkst resursu un, jā, arī zināšanu. Ko nozīmē sīkas krimināllietas? Piemēram, Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa 23. janvārī atkal skatīs lietu par sešu desu nozagšanu. Lieta par desas luņķu zādzību ilgst vairākus gadus, lai gan sievietes nozagtās desas nebija bojātas un tās uzreiz pēc nozieguma atdotas atpakaļ veikalam. Zagle  apsūdzēta par zādzību nelielā apmērā — sešas desas 19,49 eiro apmērā. Šajā krimināllietā notikušas jau četras tiesas sēdes, taču bez rezultātiem. Uz vienu tiesas sēdi tehnisku iemeslu dēļ tiesa nebija nosūtījusi pavēstes lietas dalībniekiem, uz trijām tiesas sēdēm apsūdzētā persona nebija ieradusies un nebija ziņojusi par neierašanās iemesliem. Turklāt uz vienu no tiesas sēdēm apsūdzētajai bija piemērota piespiedu atvešana, taču to nebija iespējams izpildīt, jo sievieti nesastapa dzīvesvietā.

Ja prokurori un tiesas tiek nodarbinātas šādu sīku zādzību dēļ, nebrīnos, ka tiesu sistēmas darbiniekiem ir pārslodze un prokuroriem trūkst motivācijas pilnveidot savas zināšanas. Tiesu sistēma kliedz pēc būtiskām pārmaiņām. Protams, nav mazsvarīgs arī prokuroru atalgojums, ja kopš krīzes laika, kad algas tika samazinātas par 40%, tās vēl nav iepriekšējā līmenī. Tomēr — kāpēc maksāt vairāk, ja prokurors slikti sagatavojies tiesai? Man nebūtu iebildumu, ja prokuroram, kurš labi sagatavojies tiesai un mācējis uzturēt apsūdzību, uzņemoties atbildību arī par pierādījumiem, ko pieprasa no policijas, maksā vairāk.

Viedokļi