Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Vēlēšanu Maidans

Ukrainā svētdien notikušajā prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā pārliecinoši uzvarējis komiķis Volodimirs Zelenskis, iegūstot 73% balsu, savukārt pašreizējais prezidents Petro Porošenko —  vien 24,5% balsu. Statistika liecina, ka no Latvijā reģistrētajiem 2387 vēlētājiem vēlēšanās piedalījušies 723 Ukrainas pilsoņi jeb 30,3% no kopējā vēlētāju skaita.

“Zelenska uzvara ir sava veida vēlēšanu Maidans. Nevis protesti ielās, šajā laukumā, bet Maidans ar vēlēšanu palīdzību. Cilvēki grib spēcīgas un radikālas pārmaiņas, līdzīgi kā Maidanā,” par vēlēšanu rezultātiem teic politologs Volodimirs Fesenko. “Pagaidām var pateikt tikai vienu — Zelenskis būs ļoti neparasts prezidents, jo nav politiķis. No vienas puses, tas radīs lielas problēmas viņam un viņa komandai, kas tagad tikai veidojas, un arī tur lielākā daļa cilvēku ir bez politiskās pieredzes. Taču, no otras puses, tas var radīt jaunas iespējas,” uzskata politologs.

Jaunievēlēto Ukrainas prezidentu oficiāli apsveikušas daudzas valstis, tostarp Latvija. Latvijas deputāte Eiropas Parlamentā Sandra Kalniete, paužot viedokli par vēlēšanu rezultātu, teic, ka demokrātiskas un godīgas vēlēšanas ir liels Ukrainas tautas panākums, kas liecina, ka, par spīti daudzām grūtībām, progress tur notiek.

Neraugoties uz ukraiņu tautas izvēli, manuprāt, tas ir izmisums, ja vēlētājiem jāizšķiras balsot par iepriekšējo prezidentu vai televīzijas ekrānos iepazītu un iemīļotu aktieri. Pirms trīs nedēļām prezidenta vēlēšanu pirmajā kārtā par uzvaru vēlēšanās sacentās 39 prezidenta amata kandidāti, un aktierim ir izdevies izvirzīties līderpozīcijā. Vēlēšanu rezultāti liecina, ka nav jābūt politiķim, nav jābūt skaidrai pozīcijai un nav jāpārstāv arī neviens politisks spēks, lai gūtu tautas atbalstu, vajadzīga vien personiskā harisma un spēja pārliecināt.
Varam vilkt paralēles ar Latvijas politiku, arī pie mums aktieris, 13. Saeimas deputāts Artuss Kaimiņš, nomainot skatuves, pratis lieliski pārliecināt vēlētājus, iekļūstot jau otrajā sasaukumā. Saeimas vēlēšanās vienmēr esam ievēlējuši pa kādam aktierim, sportistam, mūziķim, dakterim... Vai izcili sava aroda meistari vienmēr ir pierādījuši sevi arī kā labi politiķi? Manuprāt, ne vienmēr. Nevar vien sagaidīt priekšvēlēšanu laikā solītās pārmaiņas politikā...

Sengrieķu filozofs Aristotelis ir teicis: “Politika ir vadīšanas māksla. Politika ir  māksla kontrolēt un samierināt dažādās intereses valstī un sabiedrībā.” Iespējams, patiešām kādam šīs prasmes ir šūpulī ieliktas, un arodam nav tik lielas nozīmes, galvenais — vēlme darboties pēc labākās sirdsapziņas.

Viedokļi