Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Zāļu vietā kazas piens 14

“Gravās” dzīvo saskaņā ar dabu

Valles pagasta piemājas saimniecībā “Gravas” Taiga un Aivars Kugelbergi audzē 'Zānes' šķirnes kazas. Šobrīd ganāmpulkā ir 13 slaucamu kazu un 13 jauno kaziņu. Jau trešo gadu saimniekiem liels palīgs ir uzticamais kazu gans — vācu aitu sugas suns Arguss. “Laikam par tik labu ganu Arguss kļuvis, jo pašu iemainījām pret kazu,” teic saimniece.

Iemaina pret ragaini

“Gravu” pagalmā mūs sagaida Taigas kundze ar Argusu — suns no saimnieces neatkāpjas ne soli. “Ar suni visu var sarunāt, ja vien runā. Dzīvnieks ir jāmāca, jārāda, kas un kā viņam jādara. Par labi padarītu darbu Argusu vienmēr slavējam un samīļojam, bet par draiskulībām arī sabaram. Kopš mums ir suns, kazu ganīšana ir kļuvusi daudz vieglāka — Arguss lieliski tiek galā ar ganāmpulku, un kazas savu ganu respektē. Kad nomira mūsu iepriekšējais mājas sargs, padzirdējām, ka Madonā ir tieši tāds suns, kāds mums vajadzīgs, turklāt saimnieki piedāvāja atvest viņu līdz mūsmājām. Kad jautāju, cik par suni jāmaksā, saimnieki par to negribēja ne dzirdēt, tad jautāju — varbūt gribat kaziņu? Tā arī Argusu iemainījām pret kazu,” teic saimniece Taiga.

Tikai ģimenes galdam

Saimnieks Aivars Kugelbergs todien bija devies uz Aizkraukli, tāpēc saimniecību izrāda un par kazām stāsta Taigas kundze: “Vallē atgriezāmies deviņdesmito gadu sākumā, esam tā sauktie Breša zemnieki. “Gravu” vietā tolaik bija aizaugušas pļavas, visapkārt krūmi un vecs ābeļdārzs. Esmu daudzus gadus nostrādājusi par dārznieci, tāpēc sāku ar dārza iekopšanu un apkārtnes sakārtošanu, bet kazkopībai pievērsāmies vēlāk. Pa kādai kazai saimniecībā bijis vienmēr, bet tikai pēdējos četrus gadus ar kazkopību nodarbojamies nopietni, esam arī Latvijas kazu audzētāju apvienības biedri.”
“Gravu” saimnieki siltumnīcā audzē tomātus, piparus, baklažānus, gurķus un citus dārzeņus, laukā aiz mājas — kartupeļus. “Visu darām tikai ģimenei, lai bērniem un mazbērniem ir ekoloģiski tīri produkti. Mums ir trīs meitas — Antra, Sandra un Nora — un seši mazbērni, vasarās mums ir pilna māja un daudz palīgu un ēdāju. Mazbērni vakaros neiet gulēt, pirms katrs nav izdzēris puslitru tikko slaukta kazas piena,” stāsta valliete.

Brīvas “meitenes”

Taigas kundze atklāj, ka viņa kazu audzēšanā sākumā pieļāvusi kļūdas: “Tagad uzreiz redzu citu kazaudzētāju pieļautās kļūdas un zinu, kas kazām patīk, kas nepatīk. Kazas nedrīkst piesiet, un es to nedaru. Kazai jābūt brīvai, lai viņa pati varētu izvēlēties, kuru miziņu, kuru zālīti apēst, jo lopiņš jūt, kas viņam tobrīd vajadzīgs. To saku no pieredzes un pēc izslauktā piena garšas un kvalitātes. Pavadā turētas kazas pienu nevar salīdzināt ar to, kas izslaukts no brīvlaistas kazas. Manas”meitenes” ir brīvas!”
Vai ganāmpulks, izmantojot to, ka saimnieki viņas laiž brīvībā, kādreiz neieklīst kaimiņa laukā, neapmaldās, vai pirms slaukšanas laika nav jāmeklē?
“Kazas savu teritoriju pārzina un tālāk nelien. Protams, kazas “notīrījušas” jauno lazdu stumbriņus, apgrauž ābeles, bet vispār ēd to, kas pašām garšo. Saimniekojam ar dabai draudzīgām metodēm, tāpēc kazas barojam ar speciālām granulām. Par slaukšanu man nav jāuztraucas, kazas laiku ievēro labāk nekā dažs labs cilvēks. Pamēģini tikai nokavēt, kad kazas ieradušās uz slaukšanu — viņas būs dusmīgas!”.

Pārbauda “uz savas ādas”

Taigas kundze kazas slauc ar rokām divas reizes dienā. Šogad nopirkts piena dzesētājs, nākamgad Kugelbergi plāno pirkt arī slaukšanas aparātu, jo visu uzreiz nevar atļauties. Pavasarī viena kaza dod apmēram divus litrus piena dienā, vasarā — līdz četriem litriem. “Tas mums nav bizness, pienu izlietojam paši — dzeram svaigu, gatavoju biezpienu, siera bumbiņas ar ķiplokiem eļļā, sēju Jāņu sieru, un tagad esmu iemācījusies gatavot arī “riktīgu” sieru, tādu, ka var griezt ar nazi,” teic saimniece.
Par kazas piena vērtīgajām īpašībām un tā lietošanu Kugelbergi lasījuši arī grāmatās, bet vislabākais veids — pārbaudīt, to dzerot. Taigas kundze stāsta, ka vīrs slimo ar astmu un iepriekš slimības dēļ katru gadu ārstējies slimnīcā, taču pēdējos gados, kopš viens no galvenajiem produktiem ģimenē ir kazas piens, slimība ir norimusi. “Piena doto labumu vēroju bērnos un mazbērnos, viņu enerģijā. Tas ir mīts, ka, dzerot kazas pienu, var iegūt ērču encefalītu. Mēs kazas vakcinējam, vairākas reizes mēnesī nododam pienu analīzēm,” teic kazu saimniece.

Komentāri 14

Anita Harder

Priecajos par tavam kazinam.Man ir viena kaza;taisu biezpienu.Gribetos zinat ka pagatavot Janu sieru.Varbut vari atsutit recepti,butu loti pateiciga.

pirms 11 gadiem, 2009.06.10 18:03

''Mēs kazas vakcinējam, vairākas reizes mēnesī nododam pienu analīzēm''.
Taigas kundze laikam tikko ieradusies no Mēness...

pirms 11 gadiem, 2010.01.21 02:16

ilze

Prieks ,ka atkal cilveki sakusi novertet kazinas.Butu loti pateiciga par siera recepti un vel kadu gardumu receptem.Lai jums veicas:)):)

pirms 11 gadiem, 2010.03.17 14:14

Inara

Esmu sajusmaa par kazaam, bet man labaak patiik mazas kazinas ar lielu tesmeni, gribeetu iegaadaaties vienu, tikai nezinu kaa pie taadas tikt, varbuut varat ko ieteikt? Vai Zaanes kazinaam ir gara spalva, un liels augums? Man bija liela balta kaza, bet nezinu kaada skirne.

pirms 10 gadiem, 2010.09.16 15:18

Drosma

Ļoti vēlos kaziņu,ganības gana,turēt kur ir,ieteica mazmeitai kazas pieniņu,sieriņu mazmeita ļoti alerģiska. Vai jūs arī pārdodat kādu jaunkaziņu,kas būtu slaucama pavasari?. Paldies!

pirms 10 gadiem, 2010.10.18 10:39

Aina

Man kaziņu nav, bet vai tas ir normāli, ka viņām tā redzami mugurkauli???

pirms 10 gadiem, 2011.01.29 15:42

sveta

Priecājos,ka esat tik drosmīgi,tādu mazu dzīvnieku audzētāji,es ar turu 5 kazas,gatavoju sieru un biezpienu,sviestu gan neēsmu mēģinājusi,bet zinu ka var taisīt,man vairāk gaļas kazs tādas īsspalvainas balta un melna pārejās mūsu pašu vietējās.Es gatavoju sieru ar ķimenēm,bet vēlētos ar ķiplokiem,kā to gatavo?

pirms 9 gadiem, 2011.10.24 05:11

vaira

esmu prieciga ka ir cilveki kuri nodarbojas ar tik miliem dzivnieciniem ka kazinas.man ari ir saimnieciba sis jaukas butnes.gribetos tirskirnites iegadaties,vai tas pie jums butu iespejams

pirms 8 gadiem, 2012.12.14 16:18

Limfocīts

kāds cilvēks pēc gripas vakcīnas darba vietā (gandrīz bezierunu piespiedu kārtā) veiktu 15!!! gadus mocījās ar alerģiju izšķiežot milzu naudu klaretīnam,ārstiem,analīzēm,testiem u/tt
Un nejaušības pēc ,"gariem zobiem " padzērās kazas pienu ,vien pāris reižu un tavu brīnumu pārgāja alerģija un kā normālam cilvēkam paaugstinās temperatūra pie gripas ,izsvīst ,izklepojas,atjaunojās imunsistēma. Lūdzu ,kazas pieniņš!

pirms 7 gadiem, 2014.01.27 22:16

Skaidrīte no Jēkabpils.

Man mājās arī ir kazas,bet izlasot Jūsu stāstu par kazu vakcinēšanu, pret kādu slimību tiek vakcinētas kazas?

pirms 7 gadiem, 2014.02.08 13:39

Sarmīte Zelle.

Taiga un Aivar! Malači! Kaziņas ir tās kas uztur mīlošu cilvēku pie saprāta;mīlēt šo mazo kustonīti un neaizmirst arī par savu veselību.Tu zini,ka tev jāiet un jākustas un tas jau ir dzīvība.Un kur tad veselīgais piens?!..Kas nodarbojas ar kaziņām,tas zina visu to mīlestību.

pirms 6 gadiem, 2015.03.03 20:44

Sarmīte Zelle.

Taiga un Aivar! Malači! Kaziņas ir tās kas uztur mīlošu cilvēku pie saprāta;mīlēt šo mazo kustonīti un neaizmirst arī par savu veselību.Tu zini,ka tev jāiet un jākustas un tas jau ir dzīvība.Un kur tad veselīgais piens?!..Kas nodarbojas ar kaziņām,tas zina visu to mīlestību. Man ir trīs meitenītes,cik būs,nezinu...

pirms 6 gadiem, 2015.03.03 20:46

Dzīve laukos