Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

“Dobeles dzirnavnieks” atklāj divas daudzmiljonu ražotnes

2. jūlijā AS “Dobeles dzirnavnieks” atklāja divas jaunas ražotnes - bioloģisko graudaugu pārslu un inovatīvu pastas ražotni, kuru izveidē investēti 35 milj. eiro. Nākamo divu gadu laikā jaunās ražotnes uzņēmumam sniegs iespēju eksporta apjomus audzēt vismaz par 30%. Jaunā pastas ražotne “Dobeles dzirnavniekam” ļaus nostiprināt lielākā pastas ražotāja pozīciju Ziemeļeiropā, savukārt jaunizveidotā bioloģisko graudu pārstrādes infrastruktūra ir viena no lielākajām Eiropas Savienībā un kļūs par Latvijas bioloģiskās lauksaimniecības attīstības dzinējspēku.


No idejas līdz ražošanai - 3 gadi


“No idejas līdz projektu pabeigšanai ir pagājuši nedaudz vairāk nekā trīs gadi. Tas ir bijis intensīva darba pilns periods, kurā no ambicioza plāna esam nonākuši līdz reālai ražošanai. Mūsu mērķis ir iezīmēt Latviju pasaules kartē kā vietu, kur tiek ražoti īpaši kvalitatīvi pārtikas produkti ar augstu pievienoto vērtību, un šodien ar abu ražotņu atklāšanu speram lielu soli šajā virzienā,” saka AS “Dobeles dzirnavnieks” valdes priekšsēdētājs Kristaps Amsils. “Pieprasījums pēc bioloģiskajiem produktiem strauji aug gan Latvijā, gan pasaulē, tāpēc šī ir stratēģiski nozīmīga iespēja iekustināt Latvijas bioloģiskās lauksaimniecības nozari un veicināt augstas pievienotās vērtības eksporta produktu ražošanu. Jau šogad plānojam pārstrādāt aptuveni 40 tūkst. tonnas bioloģisko graudu, un nākotnē šie apjomi tikai pieaugs.”


LR Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards pauž: ““Dobeles dzirnavnieka” īstenotais projekts spēs radīt augstu pievienoto vērtību vietējai produkcijai, it īpaši – bioloģiskajai pārtikai. Nenoliedzami tas kāpina arī bioloģiskās produkcijas eksportu un stiprina mūsu lauksaimnieku konkurētspēju kā Latvijā un Eiropā, tā arī visā pasaulē. Šādu projektu īstenošana ievērojami veicina labumu iesaistītajām pusēm – lauksaimniekam, ražotājam un pārstrādātājam. Turklāt šis projekts nav vienīgais, ko ir realizējis “Dobeles dzirnavnieks”. Kopumā tie ir 2 projekti par kopējo summu 35 milj. eiro, kur publiskais finansējums ir aptuveni ceturtā daļa. Īstenotais projekts kā šodien, tā arī nākotnē veicinās Latvijas bioloģiskās lauksaimniecības attīstību un izaugsmi!”


95% bioloģisko pārslu eksportēs


Bioloģisko graudu pārstrādes infrastruktūras izveidē investēti 22,7 milj. eiro, no kuriem Eiropas Savienības līdzfinansējums ir aptuveni 22%. Infrastruktūrā ietilpst bioloģisko graudu pieņemšanas, priekšattīrīšanas, pirmapstrādes tehnoloģiju un jaunu uzglabāšanas torņu izbūve, kā arī atsevišķas bioloģisko graudaugu pārslu ražotnes izveide un aprīkošana ar iekārtām. Bioloģiskās ražotnes jauda būs apmēram 50 tūkst. tonnu gadā.


Paredzams, ka vairāk nekā 95% uzņēmumā saražoto bioloģisko graudaugu pārslu tiks eksportētas, tādējādi būtiski veicinot un kāpinot augstas pievienotās vērtības produktu eksportu un sniedzot iespēju Latvijai ieņemt konkurētspējīgu pozīciju pasaules bioloģisko produktu tirgū.


“Jau šobrīd redzam, ka darbs pie projekta attīstīšanas ir devis ļoti pozitīvu signālu bioloģisko graudu audzēšanas nozarei. Pasaulē tikai 1,5% no visas lauksaimniecības zemes ir bioloģiski sertificēta, taču Latvija ir viena no nedaudzajām valstīm pasaulē, kur bioloģiski sertificētās zemes apjoms pārsniedz 10% robežu – 2019. gadā tas bija 15%, un ar katru gadu pieaug,” saka K. Amsils, uzsverot, ka “bioloģisko graudu nozares attīstība un ražošanas pieaugums ievērojami palielinās nozares ilgtermiņa ienesīgumu un pozitīvi ietekmēs arī pārējās bioloģiskās lauksaimniecības apakšnozares”.


Dobelē top 48 dažādi pastas veidi


Inovatīvās pastas ražotnes izveidē investēti 12,4 miljoni eiro, no kuriem Eiropas Savienības finansējums ir aptuveni 26%. Projekta ietvaros uzstādītas iepriekšējo pētniecības aktivitāšu rezultātā izstrādātas jaunas un inovatīvas ražošanas tehnoloģijas, ieviešot ražošanā jaunus pastas produktus, kā arī veicinot produktivitātes un konkurētspējas paaugstināšanos. 

AS “Dobeles dzirnavnieks” jau patlaban ir lielākais pastas ražotājs Ziemeļeiropā un viens no lielākajiem eksportētājiem starp ES valstīm. Šobrīd uzņēmums ražo 48 dažādu veidu un formu pastu, kas tiek izplatīta gan vietējā tirgū, gan eksportēta uz Eiropu, Āziju, Dienvidameriku un Āfriku. Jaunajā pastas ražotnē būs iespēja ražot ievērojami plašāku sortimentu, tajā skaitā pagaidām vēl tirgū neesošus produktus. Pastas ražošanas jauda būs aptuveni 40 tūkst. tonnu gadā.


Bioloģiskos graudus iepērk no vietējiem zemniekiem


Šogad AS “Dobeles dzirnavnieks” kopumā plāno pieņemt pārstrādei 350 tūkst. tonnas graudu, no kuriem vismaz 15 % bioloģiski audzētus. Katru gadu tiek kāpināts bioloģisko graudu pārstrādes apjoms. Šogad plānots iepirkt 50 tūkst. tonnas bioloģiski audzētu auzu – līdzvērtīgu daudzumu konvencionāli audzētajām. Uzņēmums iepērk arī bioloģiski audzētus zirņus, griķus, kviešus, miežus, rudzus un tritikāli. Patlaban uzņēmumam bioloģiski audzētus graudus piegādā vairāk nekā 200 saimniecības Latvijā, un interese par videi draudzīgu un zaļu saimniekošanu tikai pieaug.

Latvijā un pasaulē