Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Rīgas Austrumu slimnīcā sākuši darboties ķīmijterapijas zāļu jaucējroboti

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Onkoloģijas centrā aprīlī sākuši darboties ķīmijterapijas zāļu jaucējroboti,  informēja slimnīcas pārstāvji.

Onkoloģisko preparātu šķaidīšanas bloka izveides galvenais mērķis ir paaugstināt drošību gan pacientiem, gan arī medicīnas personālam, kas ikdienā gatavo šos medikamentus. Šīs tehnoloģijas nodrošina ne tikai precīzu medikamentu sajaukšanas sistēmu, bet arī garantē drošības standartus. Ķīmijterapijā izmantotie medikamenti ir toksiski, tāpēc robotizētas sistēmas nodrošinās aizsardzību arī medicīnas darbiniekiem, kuri šobrīd ikdienā veic šo darbu manuāli.


Paralēli turpinās personāla apmācība, lai šogad varētu nodrošināt automatizētu ķīmijterapijas zāļu sagatavošanu visiem onkoloģiskajiem pacientiem, kuriem ir nepieciešama ķīmijterapija - ir definēti iekšējie procesi no zāļu nozīmēšanas nodaļā, ko veic ārsts, līdz brīdim, kad robota sašķaidītās zāles nonāk pie pacienta un medicīnas māsa nodrošina zāļu ievada slimniekam. Tāpat sistēmā "Palma Medical" ievadīti un darbojas 74 ķīmijterapijas un hematoloģijas zāļu protokoli.


Ķīmijterapijas un hematoloģijas klīnikas vadītāja Sandra Lejniece informēja, ka slimnīca sākusi darbināt robotus, lai pārskatāmā nākotnē tie spētu sajaukt ķīmijterapijas zāļu devas onkoloģiskiem pacientiem visās ārstniecības nodaļās. Secīgi tikšot kāpināts pagatavojamo ķīmijterapijas zāļu apjomus, kas tikšot darīts bez steigas, jo šajā procesā visiem vēl esot jāmācās - gan ārstiem, gan medicīnas māsām un farmaceitiem.


“Zāļu deva tiek precīzi izrēķināta, pamatojoties uz pacienta svara un auguma rādītājiem, un jaucējrobots to ļoti precīzi arī sagatavo. Ķīmijterapijā strādājošo medicīnas māsu darbs līdz šim bija pielīdzināms darbam kaitīgos apstākļos. Nebija nekādu cerību piesaistīt gados jaunas medicīnas māsas šim darbam. Tādēļ vēlos pateikties tām medicīnas māsām, kas pašaizliedzīgi dara šo darbu šodien un darīja to līdz šim, lai onkoloģiskie pacienti varētu saņemt terapiju un dzīvot. Varam cerēt, ka jau tuvākajā nākotnē mums izdosies ieviest progresīvas izmaiņas un daļēji atvieglot māsu ikdienu,” piebildusi Lejniece.


Slimnīcas Aptiekas dienesta vadītājs Rolands Karvonens atzīmēja, ka šobrīd māsas onkoloģisko pacientu ārstēšanai sagatavo vidēji līdz 350 medikamentu pagatavojumiem dienā jeb ap 72 000 pagatavojumu gadā. Šis process turpmāk tikšot automatizēts un padarīts drošāks.


"Esam īstenojuši unikālu un nozīmīgu projektu ne tikai Latvijas, bet arī Baltijas mērogā. Šis ir bijis arī ļoti sarežģīts projekts. Testēšana vairāku mēnešu garumā ir beigusies, iekārtas un programmatūra darbojas atbilstoši definētajai funkcionalitātei. Esam uzsākuši automatizētu zāļu sagatavošanas procesu onkoloģiskajiem pacientiem, izmantojot īpašas iekārtas - robotus. Ejam uz mērķi - padarīt zāļu sagatavošanas procesu onkoloģiskajiem pacientiem ne tikai pilnībā automatizētu, bet arī maksimāli precīzu un drošu. Nav šaubu, ka ieguvēji būs gan mūsu pacienti, gan mūsu darbinieki, kam darbs ar ķīmijterapijas preparātiem līdz šim bija saistīts ar paaugstinātu risku," izteicies RAKUS valdes priekšsēdētājs Imants Paeglītis.

Latvijā un pasaulē