Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Lietošanas noteikumi, privātums un SIA „Staburags” Ētikas kodekss

1. SIA "RPD" uztur, koordinē un organizē darbību tīmekļa vietnē staburags.lv, kā arī izdod laikrakstu "Staburags". Portāla staburags.lv domēna vārda lietošanas tiesības pieder SIA "RPD".

2. Portāla staburags.lv sniegtie informatīvie pakalpojumi ir bezmaksas, izņemot saturu, kas pieejams laikraksta  "Staburags"  abonentiem (laikraksta "Staburags" elektroniskā versija un arhīvs).

3. Portāla staburags.lv lietotājs (turpmāk tekstā – Lietotājs) ir jebkura fiziska vai juridiska persona, kura izmanto  staburags.lv sniegtos pakalpojumus, apmeklē staburags.lv un/vai publisko (iesūta vai ievieto) saturu.

Komentāru publicēšanas noteikumi

4. staburags.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem, kā arī patur tiesības izdzēst komentārus vai ziņot par to tiesību sargājošām iestādēm, ja:

4.1. komentārs ir pretrunā ar Latvijas Republikas vai starptautiskajām tiesību normām;

4.2. komentārs ir publicēts, slēpjoties zem cita cilvēka vārda;

4.3. komentārus, kas satur ar staburags.lv nesaskaņotu reklāmu;

4.4. komentārs satur linku uz ārēju Internet resursu;

4.5. komentārs ir cilvēka godu vai cieņu aizskarošs;

4.6. komentārs ir neētisks, draudošs, aizskarošs, apmelojošs, neslavu ceļošs, neķītrs, vulgārs, pornogrāfisks, zaimojošs, rasu vai nāciju naidu veicinošs, piedauzīga rakstura (tai skaitā attēls vai video);

4.7. komentārs, nav iesniegts valsts valodā vai nodrošināts ar tulkojumu valsts valodā.

5. staburags.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentāru ievērot morāles un pieklājības normas, neaicināt uz rasu naidu un iztikt bez rupjībām.

Autortiesības un materiālu publiskošana

6. Portāla  staburags.lv publiskotais, ievietotais saturs (materiāli) ir aizsargāts saskaņā ar Latvijas Republikas un starptautiskajām tiesību normām. Jebkura  staburags.lv publicēto materiālu kopēšana, modificēšana, uzglabāšana, arhivēšana un pilnīga vai daļēja publiskošana ir aizliegta bez  staburags.lv rakstiskas atļaujas.

7.  staburags.lv lietotājs uzņemas atbildību par to, ka viņa publiskotais (t.i. iesūtītais un/vai ievietotais) saturs  staburags.lv (tajā skaitā un ne tikai sensitīvie materiāli, fotogrāfijas, elektroniskā pasta sūtījumi, komentāri, video, mūzika vai kāds cits fiziskas personas radošas intelektuālās darbības produkts), turpmāk tekstā saukts – materiāli, ir likumīgi iegūts un lietotājam ir tiesības šos materiālus lietot un izmantot šādā veidā.

8. Lietotājs atbild par sekām, kuras rodas šādu materiālu publiskošanas, nosūtīšanas vai ievietošanas portālā  staburags.lv rezultātā.

9. Portālā  staburags.lv ir aizliegts publiskot, ievietot vai nosūtīt citiem lietotājiem LR un starptautiskajos tiesību aktos noteikto nepublicējamo informāciju, tajā skaitā un ne tikai:

9.1. materiālus (tajā skaitā arī video un audio materiālus), kuru publiskošanas vai nosūtīšanas rezultātā tiek aizskartas vai pārkāptas trešo personu intelektuālā īpašuma tiesības;

9.2. materiālus, kuri aizskar personas godu un cieņu, ir neatbilstoši labiem tikumiem;

9.3. materiālus, kuri aicina uz vardarbību, rasu naidu vai jebkādu citu prettiesisku darbību veikšanu.

10. Portālam  staburags.lv, konstatējot šādas informācijas ievietošanu, ir tiesības šos materiālus nekavējoties izdzēst, kā arī dzēst šo materiālu publiskotāja lietotāja kontu un/vai liegt piekļuvi  staburags.lv

11. Lietotājs saglabā autortiesības un jebkuras citas tiesības, kuras attiecībā uz materiāliem (kurus iesniedz, izvieto vai publisko  staburags.lv pakalpojumu izmantošanas gaitā) lietotājam pieder. Publiskojot, iesniedzot, izvietojot materiālus portālā  staburags.lv un akceptējot šos  staburags.lv lietošanas noteikumus lietotājs vienlaicīgi izsniedz SIA RPD neatsaucamu, vienkāršu, beztermiņa licenci, kas ir spēkā visā pasaulē un par kuru nav jāveic autoratlīdzības maksājumi. Licence ļauj SIA RPD atveidot, publiskot, adaptēt, pārveidot, pārtulkot, publicēt, publiski izpildīt, publiski attēlot vai izplatīt, padarīt pieejamus jebkurā vidē jebkurus materiālus, kurus lietotājs publiskojis  staburags.lv.

12. Portāla  staburags.lv lietotājs piekrīt, ka  staburags.lv, veicot nepieciešamos tehniskos pasākumus, lai savus lietotājus nodrošinātu ar pakalpojumiem, ir tiesīgs pārsūtīt un izplatīt materiālus pa dažādiem publiskiem tīkliem un dažādās informācijas vidēs, veikt materiālu saturā tādas izmaiņas, kādas ir nepieciešamas, lai šos materiālus saskaņotu un pielāgotu tīklu, iekārtu, pakalpojumu un mediju darbību tehniskajām prasībām. Lietotājs piekrīt, ka šī licence dod  staburags.lv šādas tiesības. Lietotājs apliecina un garantē, ka lietotajam ir visas nepieciešamās tiesības un pilnvaras, lai izsniegtu augstāk minēto licenci.

13.  staburags.lv nav atbildīgs par   staburags.lv lietotāju publiskotajiem materiāliem un/vai savstarpēji nosūtītajiem materiāliem un šajā sakarā radītajam sekām.

14. Portāls  staburags.lv nav atbildīgs par tehniska rakstura problēmām  staburags.lv, lietotāja materiālu izmaiņām citas personas nelikumīgas piekļūšanas rezultātā.  staburags.lv neatbild par jebkāda veida zaudējumiem, kas nodarīti lietotājiem saistībā ar  staburags.lv pakalpojumiem vai cita lietotāja publiskotajiem materiāliem portālā  staburags.lv.

15. Lietotajam ir pienākums veikt visas nepieciešamās darbības, lai nodrošinātu  staburags.lv tiesisko interešu aizsardzību pret visām iespējamajām trešo personu prasībām vai pretenzijām, kas var tikt celtas pret  staburags.lv saistībā ar darbībām, kuras veicis  staburags.lv lietotājs.

16.  staburags.lv ir tiesīga bez iepriekšēja brīdinājuma ierobežot vai liegt lietotājam pieeju tīmekļa vietnei, dzēst vai mainīt jebkuru lietotāja publiskotu informāciju.

Citi noteikumi

17. Portāls  staburags.lv lietošanas noteikumi ir saistoši katram pakalpojuma lietotājam neatkarīgi no tā, vai lietotājs ir reģistrēts portāla  staburags.lv lietotājs vai nav.

18. SIA RPD ir tiesīga jebkurā laikā pēc saviem ieskatiem mainīt šos noteikumus. Šo noteikumu izmaiņas stājas spēkā ar brīdi, kad tie ir publiskoti portālā  staburags.lv.

19. Ja lietotājs neievēro šos noteikumus, atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās civiltiesiskās, administratīvās vai kriminālās atbildības.

20. Ja lietotājs vēlas izmantot  staburags.lv esošos materiālus, lietotājam jāsazinās ar SIA RPD, rakstot uz e-pasta adresi info@staburags.lv, vai zvanot pa tel. 63423835.

SIA „Staburags” Ētikas kodekss 

I daļa. Vispārējie principi

SIA „Staburags” izdotā laikraksta “Staburags” un interneta vietnes staburags.lv redakcija ir neatkarīga un nepārstāv nevienu politisko vai ekonomisko spēku, tai skaitā – SIA “Staburags” vadību vai dalībniekus.

Žurnālista pienākums ir aizstāvēt vārda un preses brīvību. Žurnālists un ikvienam redakcijas darbiniekam jāpārstāv tikai sabiedrības intereses un tiesības zināt patiesību par notikumiem, kas tai šķiet nozīmīgi un interesanti.

Žurnālista pienākums ir aizstāvēt vārda un preses brīvību. Žurnālists nepakļaujas nekādai ietekmei ierobežot brīvu informācijas sniegšanu.

Ētikas kodeksa pārkāpums ir arī darba līguma pārkāpums. Ētikas kodeksa pārkāpumus izskata speciāli sasaukta ētikas komisija, kurā ietilpst SIA „Staburags” valdes priekšsēdētājs un galvenais redaktors. 

II daļa. Žurnālista objektivitāte

Patiesība ir mūsu galvenais mērķis.

Žurnālistam ir pienākums būt neatkarīgam un par jebkuru iespējamu interešu konfliktu informēt vadītāju.

Nav attaisnojama neobjektivitāte, neprecizitāte vai paviršība notikumu atspoguļošanā.

Galvenais uzdevums ir piedāvāt lasītājam patiesu, ticamu informāciju, precīzi atspoguļojot faktus un notikumus, un publicējot tikai pārbaudītu informāciju. Rakstot vienmēr jācenšas sasniegt objektivitāti un nodrošināt visu notikumā vai procesā iesaistīto svarīgo pušu uzskatus.

Žurnālists nodala ziņas no viedokļu paušanas. Ziņām jābūt brīvām no jebkādiem žurnālista viedokļiem vai aizspriedumiem un jāatspoguļo visi aprakstītā jautājuma aspekti.

Žurnālistam ir tiesības paust savu viedokli avīzes viedokļu lapās un interneta resursu personīgajos blogos. Žurnālisti sabiedriski nozīmīgos jautājumos var rakstos sniegt savu analītisko vērtējumu par norisēm un notikumiem.

Žurnālists nedrīkst tieši vainot nevienu likumpārkāpumos vai noziegumos, ja nav būtisku pierādījumu vai nav stājies spēkā tiesas spriedums.

Žurnālistam jābūt kritiskam pret visa veida informāciju.

Visas aktivitātes jāvērš uz lasītāju interesēm.

III daļa. Izvairīšanās no interešu konfliktiem

Aizliegts pieņemt dāvanas, naudu, ziedojumus, jebkāda veida pakalpojumus no saviem informācijas avotiem. Žurnālisti drīkst doties apmaksātos (ES institūciju organizētajos, pašvaldības pieredzes apmaiņu vai citu) braucienos, ja tie nerada konfliktu starp žurnālista pienākumu objektīvi atspoguļot sabiedrībai svarīgus notikumus. Katrs šāds gadījums ir iepriekš jāakceptē tiešajam vadītājam, un rakstā ir skaidri jānorāda, kas ceļojumu ir finansējis.

Žurnālista līdzdalība profesionālos konkursos ir apsveicama, jo vairo mediju zīmola vērtību un motivē darbiniekus. Ja darbinieks pats izvirza sevi dalībai konkursā, pieteikums iepriekš jāsaskaņo ar galveno redaktoru.

Žurnālista ienākumu avots ir viņa darba atalgojums medijā. Informācijas publicēšana/noklusēšana, lai gūtu peļņu no ārpus SIA struktūrām vai privātpersonām, ir aizliegta.

Žurnālists var publicēties citos izdevumos, projektos un nodarbēs tikai ar ikreizēju rakstisku galvenā redaktora piekrišanu.

Reklāma un redakcijas materiāls vienmēr ir nodalīts

Nav pieļaujama otra darbavieta, sabiedriskas iestādes vadīšana vai darbošanās kādā organizācijā, ja tā kompromitē žurnālistu. Atļauts sadarboties ar citiem medijiem, ja par to ir informēts galvenais redaktors un ja tas vairo medija atpazīstamību.

Žurnālistam jābūt politiski neitrālam. Viņš drīkst būt partijas biedrs, nedrīkst ieņemt amatu kādā partijā, jo šāda piederība var izraisīt jautājumus par žurnālista neatkarību. Žurnālists nedrīkst kandidēt valsts vai pašvaldību vēlēšanās.

IV daļa. Komunikācija ar avotiem

Žurnālists parasti nelieto anonīmus avotus, taču viņš aizsargā avota anonimitāti un to neizpauž bez avota piekrišanas. Žurnālistam jāatklāj anonīmā avota identitāte galvenajam redaktoram.

Plaģiātisms ir negodīga un nepieņemama rīcība.

Žurnālists informācijas vākšanā lieto godīgas metodes. Atkāpes no šī principa pieļaujamas izņēmuma gadījumos, kad runa ir par nozieguma novēršanu vai atklāšanu un sabiedriskais labums no šī principa pārkāpšanas ir būtisks.

Žurnālists nevar dot solījumus, kurus viņš nevar turēt. Žurnālists nesola un nemaksā par informāciju, izņēmuma gadījums var būt, ja redakcija maksā ekspertiem par īpaši veiktu analīzi vai informācijas datubāzēm.

Žurnālists nerāda savus rakstus avotiem pirms publicēšanas. Izņēmuma gadījumā var tikt nosūtīts avota teiktais, lai izlabotu faktus. 

V daļa. Precizitāte

Nav pieņemami komentāri, kuros paustie viedokļi balstās uz apzināti sagrozītiem, noklusētiem vai nepatiesiem faktiem.

Nav pieļaujams izplatīt neoficiālu informāciju, kas ietekmē cilvēka reputāciju, neļaujot viņam aizstāvēties.

Žurnālista pienākums ir respektēt līdzcilvēku privātās dzīves neaizskaramību, izņemot gadījumus, kad aprakstāmās personas darbības nonāk pretrunā ar likumu vai vispārpieņemtām sabiedrības normām.

Žurnālists ir atbildīgs par kvalitatīvu darba izpildi; ja neapzināti pieļautas kļūdas, žurnālista pienākums ir tās atzīt un publicēt kļūdu labojumu vai precizējumu. 

VI daļa. Izdevniecībā un ārpus tās

Redakcijas darbiniekam ir jāapzinās, ka arī ārpus darba viņš ir redakcijas darbinieks un prezentē mediju.

Redakcijas darbiniekam ir pienākums būt izpalīdzīgam un ieinteresētam kolēģim redakcijas kolektīvā.

Redakcijas darbiniekam jāciena savs un citu darbs. Ir atļauts izmantot citu personu publikācijas un iegūto informāciju, taču nekad neuzdot to par savu nopelnu. Vienmēr jānorāda informācijas avots, izņemot gadījumus, ja žurnālists informāciju ieguvis pats vai bijis tās aculiecinieks.