Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Aizkrauklē top vides objekts “Gaisma saulespuķē”

Izmanto LED saules enerģijas gaismekļus
Aizkraukles Profesionālās vidusskolas audzēkņi pagājušajā nedēļā valsts profesionālās izglītības iestāžu radošajā plenērā “Gaisma bērniem” izgatavoja neparastu, interesantu un visnotaļ krāšņu vides objektu “Gaisma saulespuķē”. Dienā saulespuķe uzlādēsies no saules gaismas, bet naktī spīdēs, dodot savu gaismu.


Katru dienu tiekas tiešsaistē

Šādi radošie plenēri notiek jau apmēram desmit gadu, un tajos piedalās valsts profesionālās izglītības iestāžu kokizstrādājumu un dizaina programmu audzēkņi un viņu skolotāji, kā arī absolventi. Katru reizi tēma ir cita, un aizkrauklieši tajā piedalījušies četras reizes. Pērn pandēmijas dēļ bija pātraukums, bet šogad tika rasts risinājums strādāt attālināti, un tas izdevās lieliski — Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikums plenēru noorganizēja ļoti kvalitatīvi. Katru dienu noteiktā laikā visi dalībnieki saslēdzās tiešsaistē — sākotnēji viņi prezentēja savas idejas, bet pēc tam katru dienu pastāstīja un parādīja paveikto. Un tā piecas dienas pēc kārtas!

Katru skolu pārstāvēja divi audzēkņi un viens skolotājs. No Aizkraukles Profesionālās vidusskolas piedalījās topošie būvizstrādājumu galdnieki — 4. kursa audzēknis Niks Petrovs un 1. kursa audzēknis Patriks Borovskis, viņiem palīdzēja kokapstrādes nozares profesionālo priekšmetu skolotājs Jānis Madžulis.

Plenērā piedalījās arī Vidzemes tehnoloģiju un dizaina tehnikuma, Rīgas mākslas un mediju tehnikuma audzēkņi, meistari no Jelgavas amatu vidusskolas un meistari — organizētāju draugi — no Ogres.

Ziedlapas četrās kārtās

Ņemot vērā ar gaismu saistīto plenēra tēmu un konkursa nolikumā ietverto prasību domāt zaļi un objektam elektrības pievadus neizmantot, skolotājam Jānim Madžulim radās ideja par saulespuķi, kas tiecas pret sauli, pret gaismu. Objekta tapšanas laikā ideja tika pilnveidota, papildināta, un kopumā rezultāts izdevās labāks nekā cerēts.

Vispirms vajadzēja sagatavot skici papīra formātā vai datorizēti, un audzēkņi to veica datorizēti. Viņi sagatavoja arī materiālus, visus vajadzīgos aprēķinus, un tad sākās idejas īstenošana. Saulespuķes ziedlapas audzēkņi izfrēzēja ar datorizēti vadāmu kokapstrādes iekārtu, pavisam tās tapa četrās kārtās, veicot visus nepieciešamos apdares darbus, samontējot visu kopā un iemontējot LED saules enerģijas gaismekļus. Metāla kātu uzmeistaroja metālapstrādes skolotājs Rolands Krūklis. Radošā komanda saulespuķi skolas pagalmā nostiprināja tā, lai tā stāvētu droši un to kāds nevarētu aiznest. Tas arī nemaz nebūtu tik viegli izdarāms — objekts sver ap 80 kilogramu. Skaisto vides objektu uzrauga novērošanas kamera.

Būs labi galdnieki

Plenēra dalībnieki un Kokapstrādes federācijas pārstāvji saulespuķi un noslēguma videoprezentāciju novērtēja ļoti atzinīgi.

Prezentācija, kas bija viena no labākajām, tika izveidota no pašu audzēkņu fotografētā, filmētā, piepalīdzot skolotājiem un pievienojot arī dziesmas ierakstu par saulespuķi, un to ikviens var noskatīties skolas “Facebook” profilā.


Jāpiebilst, ka plenērs nav konkurss, un godalgotas vietas tajā nevienam nepiešķīra. Vērtīgākais ir piedalīšanās, praktiskā darbošanās, savstarpējās pieredzes un ideju apmaiņa. Citi plenēra dalībnieki izgatavoja solus, krēslus, koka skulptūras, dažs darbā arī bija izmantojis LED gaismekļus, piemēram, tos iebūvējot galda virsmā.

“Man ir prieks un gandarījums, ka abiem audzēkņiem ir liela interese par apgūstamo profesiju un viņi strādāja ar lielu atdevi, entuziasmu, stundas neskaitot, lai ātrāk nonāktu pie galarezultāta, un visu paveica godam. Viņi būs labi, kārtīgi galdnieki,” saka skolotājs Jānis Madžulis. 


Foto no Aizkraukles Profesionālās vidusskolas

Aizkraukles novadā