Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Latvijas mēroga izstādēm izvēlētas trīs aizkrauklieša Ludviga Bērziņa gleznas

Aizkrauklieša Ludviga Bērziņa trīs darbi šogad izvēlēti izstādēm Rīgā, Daugavpilī un drīzumā virtuālajai izstādei interneta vidē — Latvijas Mākslinieku savienības vietnē www.makslasdienas.lv un Facebook.com. 

Rotko centrā jau otro reizi

Pagājušajā gadā Ludviga Bērziņa visas trīs pieteiktās gleznas tika izvēlētas izstādei Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā, taču ierobežotās vietas dēļ izstādīja tikai vienu. Arī šogad viņš izstādei pieteica trīs savus darbus, atbilstoši prasībām nosūtot labas izšķirtspējas fotogrāfijas, anotāciju un darbu nosaukumu latviešu, krievu un angļu valodā. No tiem starptautiskā žūrijas komisija izvēlējās vienu — gleznu “Centrā”.
“Koronavīrusa krīzes dēļ gleznu nosūtīju ar kurjerpastu,” stāsta autors. “Saule ir dzīvības centrā, un arī mēs katrs pats visu mūžu, ikvienā mirklī esam savas dzīves centrā, vienalga, vai tas būtu piedzimšanas vai aiziešanas mirklis, jo tajā brīdī viss notiek ap mums. Kad dzīvība izdziest, ir jautājums, kas paliks pāri? Uz visu mūžu spilgti atmiņā man palicis literatūras skolotājas Niedras kādreiz sacītais: “Kādas pēdas jūs atstāsiet šajā pasaulē?””
Izstādi “Iekšpus — ārpus” bija paredzēts atklāt aprīlī un noslēgt jūnijā, taču krīzes dēļ termiņi ir pagarināti. Tā būs apskatāma līdz 23. oktobrim.

“Ieraugi, un rodas sajūta — jā, ir!”
Ainavu “Izjūtu mirklis” žūrijas komisija izvēlējās izstādei “Jāzepa Pīgožņa balva Latvijas ainavu glezniecībā”, izstāde Rīgas Sv. Pētera baznīcā vēl nav atklāta. Pagājušā gada uzvarētājs — gruzīns Nukzars Paksadze — bija šī gada konkursa žūrijas komisijas priekšsēdētājs un kopā ar citiem žūrijas komisijas locekļiem izvēlējās darbus.
“Šis darbs tapa viegli, uz audekla izliekot izjūtas, kas bija sakrājušās. Izjūtas saslēdzas, saplūst kopā, un top darbs. Tādos brīžos rodas tie labākie darbi,” saka Ludvigs Bērziņš. “Citreiz gleznas pabeigšanas mir­klis ir pasakaini skaists, ieraugi, un rodas sajūta — jā, ir! Tā bija arī šoreiz. Parasti vienmēr  šķiet — varēju labāk, jo ne vienmēr izdodas uz audekla uzlikt visu to, ko gribas, šķiet, nākamreiz noteikti būs labāk, tas ir iekšējais dzinulis, kas dzen uz priekšu, bet šoreiz bija pabeigtības sajūta. Ticiet vai nē, bet tādos brīžos acīs sariešas prieka asaras. Darbs ļoti patīk arī man pašam, tajā ir daudz košuma, piesātinātas krāsas.”
Autors atklāj, ka glezna ir veidota ar  paletes nazi. “Dažādu epizožu veidošanā paletes nazi vienmēr esmu pielietojis, taču diezgan minimāli. Paletes nazi vairāk esmu sācis pielietot šogad, un šajā gleznā to izmantoju ļoti daudz,” viņš stāsta.

“Mākslas dienas 2020. Covid-19”
Mākslinieku savienības rīkotajai virtuālajai izstādei “Mākslas dienas 2020. Covid-19”, kas būs apskatāma no 20. aprīļa līdz 31. maijam vietnē www.makslasdienas.lv un “Facebook” profilā, izvēlēts Ludviga Bērziņa darbs “Cerību stars”. “Gleznas kreisajā pusē ir cerību, gaismas stariņš. Gaišais gleznā simbolizē gaišumu, cilvēcību. Tas, kas ir pašlaik, noteikti pazudīs. Vienam pret otru ir jāsaglabā cilvēcība, jāmaina attieksme pret dabu. Cerību stars ir katrā no mums. Ja savu pozitīvo iedosim citiem, noteikti būs vieglāk šo krīzi pārvarēt,” saka autors.

Uzziņa
Konkurss “Jāzepa Pīgožņa balva Latvijas ainavu glezniecībā” notiks jau sesto reizi. Galvenās balvas ieguvējs taps zināms rudenī, kad Preiļos norisināsies svinīgā galvenās balvas pasniegšanas ceremonija.

Aizkraukles novadā