Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Aizkraukliete Ilze Atardo no Itālijas: iedomība, ka mani tas neskars, nelīdzēs

Aizkraukliete Ilze Atardo, Itālijas latviešu kora “Saule” diriģente un Milānas latviešu skolas skolotāja:


— Kopš 2015. gada dzīvoju Itālijā, pilsētā Pinerolo, kas ir netālu no Turīnas. Par laimi, mūsu pilsēta nav koronavīrusa epicentra tuvumā. Otro dienu mediji ziņo pozitīvus jaunumus — samazinās saslimušo un mirušo skaits. Itālijā visiem noteikts mājas režīms, pirms dažām dienām slēdza vairākas fabrikas. Lielveikaliem ir samazināts darba laiks, apģērba veikali un citas tirdzniecības vietas, bāri un restorāni ir slēgti jau trešo nedēļu. Atvērti ir tikai pārtikas veikali, aptiekas, veterināraptiekas un avīžu kioski. Arī pārtikas veikaliem samazināts darbalaiks, veidojas pircēju rindas. Cilvēki samērā labi ievēro ierobežojumus. Pie mūsu mājas redzam vien tos, kas staidzina mājdzīvniekus, vai kādu skrējēju. Pie mums ir visnotaļ mierīgi, Turīnā ir slēgti pilsētas parki. Cilvēku pārvietošanos plānots kontrolēt arī ar dronu palīdzību, tā vismaz ziņo medijos. Policija patrulē ielās, seko līdzi, lai cilvēki bez vajadzības nepulcētos. Iekšlietu ministrs ierosina uz kādu laiku “konfiscēt” privātās automašīnas, ja cilvēki neievēro izolāciju. Vislielākās bažas valstī ir par cilvēkiem, kas strādāja slēgtajās fabrikās. Jau iepriekš, kad lielās rūpnīcas pārtrauca darbu, cilvēku pūļi no Milānas un Lombardijas reģiona aizplūda uz Sardīniju un citiem dienvidu reģioniem, kur viņiem ir otrās mājas vai dzīvo vecāki. Līdz ar to tika veicināta slimības izplatība. Denviditālijā nav tik daudz mediķu un gultasvietu, lai tiktu galā ar masveida saslimšanām. Tas var radīt lielu slogu, ar ko veselības sistēma var netikt galā. Par to valstī ir liels uztraukums.


Ar koronavīrusu pasaule sastopas pirmo reizi, cilvēkiem nav pieredzes, ir daudz neparedzamā. Jau sākotnēji cilvēki dalījās divās grupās — tie, kas krita panikā, un tie, kas vīrusu neuztvēra nopietni. Arī es sākumā domāju, ka nekas briesmīgs jau nenotiks. Kamēr ar vīrusu nav saskares, to nesaprotam un reāli neredzam, cik smagā formā nonāk saslimušie, koronavīruss šķiet pārspīlēts. Pirmais saslimušais pie ventilēšanas aparāta bija 18 dienas. Pret koronavīrusu zāļu vēl nav, otra lielākā problēma, ka pacientiem, kas nonāk smagā stāvoklī un sāk smakt, nepieciešams ventilēšanās aparāts un mediķis līdzās. Medicīnas aprūpe vajadzīga daudz un lielā koncentrācijā. Redzot zārku rindas, domas par vīrusu mainās.


Prakse rāda, ka vietās, kur cilvēki pašizolējās ātrāk, slimība nav izplatījusies. Mazajos Itālijas ciemos, kur ātri reaģēja, neļāva iebraukt un izbraukt iedzīvotājiem, jaunu saslimšanas gadījumu vairs nav. Jo pilsētā vairāk iedzīvotāju, jo grūtāk noteikt un ievērot pašizolāciju. Lai lielpilsētā nodrošinātu ēdināšanu, medicīnu un citus pirmās nepieciešamības pakalpojumus, cilvēkiem ir jādodas uz darbu un kustība, saskare notiek. Pinerolo ir 40 000 iedzīvotāju, pilsētā oficiāli apstiprināti septiņi saslimšanas gadījumi. Sociālajos tīklos tika publiskots kādas sievietes stāsts, kura zvanīja medicīnas darbiniekiem, jo mammai kļuva sliktāk, bija apgrūtināta elpošana. Viņas tēvs nesen slimnīcā nomira, hospitalizēts ir arī viņas brālis. Šādi stāsti liek aptvert, ka saslimušo un mirušo statistika nav tikai skaitļi, tie ir konkrēti cilvēki.


Latvija dara visu, ko var izdarīt šādā situācijā. Skolu slēgšana bija ļoti pareizs solis, lai gan daudziem strādājošajiem vecākiem tas sagādā neērtības. Laime nelaimē, bet Latvijai par labu nāk mazais iedzīvotāju blīvums salīdzinājumā ar citām valstīm. Sliktā lieta, ka vairumam latviešu nav tādu uzkrājumu, lai varētu mēnesi sēdēt mājās un nesaņemt atalgojumu. Vienīgais, ar tautiešiem, kas ārkārtas situācijā atgriezās Latvijā no vīrusa skartajām valstīm, vajadzēja apieties citādāk un uz karantīnas periodu izolēt kādā viesnīcā. Daļa iesmīkņā, bet slimību paredzēt nav iespējams. Daudzi var nenojaust, ka ir slimi, tajā pašā laikā pārnēsā vīrusu un nodod to citiem. Koronavīruss nav pumpa, ko uzreiz var pamanīt. Iedomība, ka mani tas neskars, šajā situācijā nelīdzēs, ikvienam jāuzņemas atbildība.


Itālijas valdība izstrādāja finansiālo atbalsta sistēmu. Nodokļu atlaides gan nepienākas visiem iedzīvotājiem, pasargāti ir mazāku atalgojumu saņemošie, vecākiem ir bērnu pieskatīšanas pabalsti, jo bērnudārzi ir ciet. Atvieglojumi ir arī uzņēmumiem. Finansiālo krīzi pēc vīrusa epidēmijas jutīsim visā pasaulē. Būs izmaiņas arī cilvēku uzvedībā, šie apstākļi atstās savas pēdas. Tūrisms ir viens no lielākajiem Itālijas peļņas avotiem, kas tik ātri neatkopsies, jo cilvēku paradumi un iespējas būs iedragātas.


Itālijā viss ir apturēts līdz 3. aprīlim, visticamāk, ka karantīnas periods tiks pagarināts. Neviens neuzdrošinās izteikt prognozes, kad situācija varētu mainīties.


Iedzīvotāju noskaņojums šajā laikā ir atkarīgs no apstākļiem. Ģimenes, kur kādam no vecākiem jāvelk skafandrs un jāiet strādāt, jūtas savādāk nekā tās, kur visi sēž mājās un izklaidējās. Šis ir liels pārbaudījums visiem. Izolācija ir pārbaudījums arī attiecībām, vai otra cilvēka kompānija tiek izbaudīta, vai tomēr veidojas kašķi. Mans vīrs ir ugunsdzēsējs, viņam šobrīd ir atvaļinājums. Laiku mājās izmantojam lietderīgi, mācu viņam latviešu valodu. Pirmajā brīdī atrašanās mājās ir kā atvieglojums, piespiedu atvaļinājums un atpūta. Tomēr, karantīnai ievelkoties, situācija kļūs par apgrūtinājumu. Šobrīd ir grūti kalt nākotnes plānus, man ir paredzēts rīkot nometni. Kādas vēlāk būs biļešu cenas, vecāku iespējas palaist bērnu — to šobrīd nav iespējams paredzēt.


Psihologi saka, ka jebkurus jaunus paradumus cilvēks apgūst 21 dienā. Varbūt mēs pēc pārdzīvota uz pasauli raudzīsimies savādāk. Nedomāsim tikai par skriešanu un naudas pelnīšanu, bet pievērsīsimies sev. Nav ļaunuma bez labuma, zeme atkopjas, daudzviet gaiss kļūst tīrāks un ūdens dzidrāks. 

Novadu ziņas