Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ausekļu dzirnavās notiks Pļaujas svētki

Ausekļu dzirnavu muzejs 7. septembrī aicina interesentus izjust Zemgales sētas sadzīvi un rudens lauku darbus.


Tuvojas rudens - ražas novākšanas laiks, un, demonstrējumu laukā pavasarī iesētā labība un iestādītie kartupeļi ir nobrieduši. Kopīgiem spēkiem labību liksim zirga vezumā un vedīsim to izkult, kartupeļus sašķirot un kukurūzu sasmalcināt.

Svētku apmeklētāji varēs iepazīt rudens lauku darbus gan demonstrējumu laukā, gan muzeja plašajā teritorijā. Dažādu amatu meistari no visas Latvijas, izmantojot savus un muzeja darba rīkus, ļaus ielūkoties daudzveidīgajos mājsaimniecības un lauksaimniecības darbos, kā arī piedāvās iespēju izzināt senču gudrības un tikumus, atklājot sava aroda noslēpumus. Varēs iemēģināt roku māla trauku izgatavošanā, metāla izstrādājumu veidošanā, koka priekšmetu veidošanā, linu apstrādē un citos darbos. Entuziasti no Baldones rādīs meistarklasi labības pļaušanā ar izkaptīm.


Pļaujas svētkos, kā ierasts, Tvaika dampja Ruston Proctor spēks tiks pielietots kuļmašīnas IMANTA darbināšanā. Dzirnavās ar ūdens spēku tiks malti graudi, gatavotas grūbas un putraimi.

Brīvdabas muzejā kopš iepriekšējiem Pļaujas svētkiem ir pārvesta un atjaunota guļbaļķu ēka ar senu vēsturi – Maizes māja, tajā mājvietu radusi ar malku kurināma maizes krāsns.

Demonstrējumu laukā un Ausekļu dzirnavu sētā, izzinot un mācoties seno arodu prasmes, vienlaicīgi varēs baudīt kultūras programmu, kuru atveduši līdzi tuvāku un tālāku novadu mākslinieki. Dejotprieku rādīs Vecumnieku novada deju kolektīvs un eksotisko deju grupa “Amira Nur” no Iecavas. Svētkus kuplinās atraktīvu Latgales jauniešu kapela “Augusti” no Līvāniem.


Īpašie viesi būs šlāgergrupa “Tēva nams” no Limbažiem, kas svētku noslēgumā aicinās uz koncertu pie Trīnes klētiņas. Notiks arī restaurētu seno automašīnu Moskvič M-401 salidojums, būs iestiprināšanās no lielā putras katla, ar malku kurinātā maizes krāsnī ceptiem pīrāgiem un saimnieču gatavotiem našķiem, laivošana, izbraukumi zirga mugurā un atrakcijas bērniem, amatniecības darinājumu svētku tirdziņš.


SVĒTKU PROGRAMMA:

Plkst. 11 – svinīga svētku atklāšana un karoga pacelšana;

No plkst. 11:30 visas dienas garumā – seno lauksaimniecības un mājsaimniecības darbarīku, tehnikas un arodu demonstrējumi;

Plkst. 11:30 – 12:30 – demonstrējumu lauks (labības pļaušana, kūlīšu siešana, kartupeļu rakšana, zemes aršana);

Ausekļu dzirnavu sētā:

Plkst. 12:30 – labības kulšana ar spriguļiem,

12:50 – labības tīrīšana, zirņu šķirošana,

13:00 – labības kulšana - Tvaika dampja spēku darbinās kuļmašīnu “Imanta”,

13:00 – svētku maltīte no lielā putras katla,

13:30 – kartupeļu un graudu šķirošana,

14:00 – graudu malšana, grūbu un putraimu veidošana ūdens dzirnavās,

14:30 – kukurūzas smalcināšana,

15:00 – loterija,

16:00 – 18:00 – spēlē šlāgergrupa “Tēva nams”.

Starp tehnikas demonstrējumiem – varēs ielūkoties, izzināt un iemēģināt roku dažādu jomu amatnieku arodos.

Svētku laikā seno automobiļu Moskvič M-401 salidojums.

Maizes mājas iesvētīšana un atklāšana.


Ieeja svētkos būs par maksu.

Novadu ziņas