Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Barikāžu atceres ugunskuri visos Neretas novada pagastos

20.janvāris – 1991.gada barikāžu aizstāvju atceres diena, kurā šogad, atzīmējot barikāžu trīsdesmitgadi, kultūras darbinieku sagatavoti, visos Neretas novada pagastos no pulksten 15.00 līdz 18.00 dega barikāžu atceres ugunskuri. Tos iededza to dienu barikāžu dalībnieki – Neretā domes priekšsēdētājs Arvīds Kviesis un izpilddirektors Rolands Klibiķis, Mazzalvē – Gunārs Freimanis, Zalvē – Māris Cišeiks, Sproģos – Aivars Klibiķis, Pilskalnē – Jānis Osītis. Viņiem, pasniedzot svečturī mazu liesmiņu no ugunskura, kultūras darbinieki lūdza par tā laika notikumiem arī turpmāk stāstīt bērniem un mazbērniem, jaunajai paaudzei, lai viņi savas paaudzes atmiņā saglabā 1991.gada tautas vienotības un gara spēku.

Neretā laukumā pretī kultūras namam barikāžu atceres ugunskurā ik pa brīdim kāda ģimene ielika pa pagalei, pabija, pacienājās ar kultūras nama vadītājas Initas Kalniņas sarūpēto karsto tēju, sarunājās par 1991.gada notikumiem un tā laika sajūtām. Īpaši sirsnīgs bija Pavloviču ģimenes pie ugunskura pavadītais brīdis – Dita Pavloviča, kura pati arī pieredzēja barikāžu laiku un tad bija savas meitas Trīnas vecumā, kopā ar Trīnu nodziedāja “Daugav’s abas malas”, tā atgādinot par tā laika vienotības, nedalāmības sajūtām.
Pilskalnieši barikāžu laiku atceras katru gadu. Tas kļuvis par skaistu tradīciju, kad visi, Ainas Vadzītes un Mirdzas Varekojas aicināti, sanāk kopā. Šoreiz pulcēties neļāva epidemioloģiskā situācija valstī, bet ugunskurs dega. Pie tā ik pa brīdim pienāca kāda ģimene, kāds cilvēks un pa pagalītei pievienoja atmiņu ugunskurā. Pilskalnieši atcerējās arī tos barikāžu dalībniekus, kuri jau aizgājuši aizsaulē, viņu piemiņai aizdedza svecītes. Īpaši atcerējās Jūliju Treiģi, kurš bija galvenais pilskalniešu pulcinātājs 1991.gada barikāžu dienās. Viņš nodeva Mirdzai Varekojai sava pagasta barikāžu dalībnieku sarakstu un fotogrāfiju, kurā pilskalnieši iemūžināti tajās dienās.
Sproģos arī dega ugunskurs, pie kura Aivara Klibiķa atmiņās par 1991.gada notikumiem ieklausījās atnākušie bērni un pieaugušie. Guntis Bubins, kurš arī pielika savu pagali kopējā atmiņu ugunskurā, sociālajos tīklos raksta: “Liels, liels paldies tiem, kuri bija tur pirms 30 gadiem!”


Pie Lielzalves muižas no svecītēm sniegā blakus ugunskuram “muižas saimnieces” Ilga Cera un Ilma Svilāne bija izveidojušas atmodas laikam tik raksturīgo ausekļa zīmi. Ugunskuru uzturēja degošu ik pa brīdim pienākošie zalvieši, arī tie, kas savulaik bija barikādēs – Edvīns Sniķeris, Normunds Kalniņš, kurš speciāli atbrauca no Jēkabpils, kur tagad dzīvo, un citi.


Barikāžu ugunskurs Ērberģē, Varoņu laukumā, ik pa brīdim pulcināja kādu ģimeni. Īpaši svarīgi bija tas, ka nāca ģimenes ar bērniem un ieklausījās savu vecāku un vecvecāku atmiņās par 30 gadus seniem, bet tik svarīgiem Latvijas tautai notikumiem. Barikāžu dalībnieks Gunārs Freimanis uzsvēra, ka 1991.gada barikāžu laikā Latvijas tauta bija ļoti vienota, brīvības alkas saistīja ne tikai latviešus, bet visu Latvijā dzīvojošo tautību ļaudis. Gunārs atcerējās, ka tad, kad pār barikāžu dalībnieku galvām lidoja interfrontiešu helikopters un bārstīja draudošas skrejlapas, dūres uz viņu pusi rādīja gan sapulcējušies latvieši, gan krieviski runājošie cilvēki. Viņš atminējās, kā krievu sieviņa barikāžu dalībniekus cienāja ar belašiem un sviestmaizēm. Solveiga Koklevska, kura kopā ar vīru Aivaru Koklevski arī bija klāt barikāžu notikumos, atceras vārdos neaprakstāmo saviļņojumu un tautas kopības, spēka sajūtu tajā laikā. Katrs tad darīja, ko varēja, lai aizsargātu savu zemi. Solveiga ar īpaši siltām jūtām atceras, kā barikāžu dalībniekiem dziedājusi grupa “Pērkons”, tā uzmundrinot tautiešus.


Barikāžu atceres ugunskuri šodien lai atgādina par tautas vienotību deviņdesmitajos, lai mēs no sirds uz sirdi nododam šīs sajūtas nākamajām paaudzēm! Šī bija mūsu novada ģimeņu vēstures stunda.

Novadu ziņas