Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ērberģē meistardarbnīcā taisa sieru un dzied Līgo dziesmas

Gatavojoties Līgo svētkiem, biedrības “Ērberģietes” projekta “Sēlijas vīru - amatnieku un mājražotāju - meistardarbnīcas Neretas novadā” otrā meistardarbnīca bija pie slavenā sieru sējēja Vladislava Loča Mazzalves pagasta “Rožkalnos”.


Interese par sieru siešanu bija ne tikai mazzalviešiem, bet arī Kurmenes ļaudīm. Valdis (tā visi sauc Vladislavu) lēnprātīgi soli pa solim rādīja savas receptes un atklāja savus noslēpumus sieru siešanā. Pienu sildīja uz paša tikko uzbūvētās āra plīts. Valdim bija daudz vērīgu skatītāju un labu palīgu piena maisīšanā, katlu cilāšanā un visās citās lietās. Un tie galvenokārt bija meistardarbnīcas vīri kopā ar sievām!

Paralēli mājas saimniece Vija deva vaļu atnākušajām dāmām arī pašām izprovēt sieru siešanas procesu. Un tad... degustēšana, degustēšana, degustēšana. Sieru nospiest nemaz nebija iespējams (to apguva teorētiski), jo siera masa visa tika gardu muti notiesāta. Arī saimnieces piedāvātie dažādie jau iepriekš sasietie sieri visi tika meistardarbnīcu dalībniekiem, lai ir, ar ko Jāņos uzcienāt mājās palikušos.

Meitas vija arī vainadziņus (Iveta Medene iemācīja jaunu paņēmienu, kā sapīt košu vainagu), zīlēja un, kad beidzot visi sasēda pulciņā, Iveta un Vidvuds Medeņi skaņi izdziedāja Līgo dziesmas kopā ar meistardarbnīcu dalībniekiem. Vēl nekad Ērberģē tik daudz Līgo melodiju nebija dzirdēts un līdzi dziedāts! Izdziedājām gan pašu pirmo 1777. gadā pierakstīto melodiju, gan jaunākās, Ivetas apdarinātās. Dziesma nomainīja dziesmu. Tika izdziedātas dažādu novadu Līgo dziesmas, pa vidu čalojot un jautrus atgadījumus atceroties. Kopā ar lieliskajiem folkloristiem Ivetu un Vidvudu Medeņiem apdziedājām arī viesmīlīgos māju saimniekus. Paldies viņiem par sirsnīgo uzņemšanu, dalīšanos pieredzē!

Nākošmēnes tiksimies Neretas “Pakalnos”, kur savā vecāku mājā keramikas meistardarbnīcā mūs uzņems Dainis Lesiņš, kurš ikdienā ir Latvijas Mākslas akadēmijas Keramikas katedras vadītājs, profesors, bet meistardarbnīcas apmeklētājiem viņš būs lielisks novadnieks, kurš piekritis dalīties savos noslēpumos un vadīt keramikas meistardarbnīcu visiem interesentiem. Pieteikšanās pa tālruni 29339832.


Vijas Ločas sietos sieru nobaudīja gan meistarklases dalībnieki, gan tika doti līdzi ciemakukulim mājās palikušajiem.

Novadu ziņas