Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Iepazīst sēļu sētu un amatu prasmes

Gandrīz gadu ilga Neretas novada Mazzalves pagasta biedrības “Ērberģietes” projekts “Sēlijas saimnieču un amatnieku meistardarbnīcas Neretas novadā”, kurš ieguva finansējumu “Latvijas Valsts mežu” atbalstītā 2019. gada Zemgales kultūras programmas projektu konkursā.

29. novembrī visi projektā iesaistītie ļaudis no Mazzalves, Pilskalnes, Neretas un daudzie interesenti laipni tika sagaidīti Mazzalves pagasta pārvaldes zālē, kur notika šī projekta noslēguma pasākums.
Biedrība “Ērberģietes” kopā ar visiem, kuri bija ieinteresēti vairāk uzzināt par sēļu sētu un saimnieču un amatnieku prasmēm, atskatījās uz gada laikā izjusto, redzēto un apgūto, baudīja meistardarbnīcu vadītāju sarūpētos gardumus. Ar pateicības rakstiem un siltiem aplausiem “Ērberģietes” godināja meistardarbnīcu vadītājus — Sēlijas kulinārijas meistardarbnīcas vadītāju Irmu Tomsoni no Pilkalnes, Neretas pagasta “Somānos” saimniekojošo Silviju Berķi-Bergu, kas vadīja māla podniecības meistardarbnīcu, Mazzalves pagasta “Zemturu” saimnieci, prasmīgo sieru sējēju Agrīti Kanopu, Neretas pagasta “Evitās” dzīvojošo audēju Mirdzu Brūniņu, kokapstrādes meistardarbnīcas vadītāju, Mazzalves pagasta “Kalvānos” saimniekojošo Kasparu Baltaci, zeķu un cimdu adīšanas noslēpumus atklājušo ērberģieti Elvīru Plēsumu un  maizes cepšanas meistardarbnīcas vadītāju, “Rimšānu” saimnieci Ausmu Baltaci. Klātesošajiem bija iespēja virtuāli iepazīt Neretas novadā vienīgo sēļu sētu “Ķiermeles” — vairāk nekā 150 gadu senu autentisku ēku grupu, kuru Mačiņu dzimta ieguva īpašumā, to nopērkot no barona Hāna (pirkuma dokuments ir saglabājies!) un ir spējusi saglabāt nemainītu četrās paaudzēs. Saimnieka Ērika Mačiņa izklāstītā ēkas vēsture liecina par mīlestību uz savu senču zemi, cieņu pret savas tautas pagātni.
Pasākumu kuplināja Kārļa Kazāka priekšnesums un interesantais, vērīgais un iedvesmojošais skatījums uz sēļiem un citu Latvijas novadu cilvēkiem. Pasākumā bija apskatāma arī ceļojošā izstāde “Sēlijai būt!”.

Novadu ziņas