Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kāpēc svecīšu vakars tiek organizēts dienas vidū?

Mirušo piemiņas dienā jeb svecīšu vakarā atceramies un pieminam aizgājējus. Par tradīciju kļuvusi tuvinieku kapu kopiņu sakopšana un svecīšu aizdegšana. Laikrakstam zvanīja kāda seciete, kas ir sašutusi par Secē rīkoto svecīšu vakaru: visos pagasta kapos tie ir vienā dienā un sākas agri — jau pulksten 12.30!


“Seces pagastā visos sešos kapos svecīšu vakars tiek rīkots vienā dienā, un pirmajos — Stalānu — kapos tas sākas jau pulksten 12.30. Kas tas par svecīšu vakaru tik agri? Ar kapusvētkiem ir tas pats — pirmajos jau 10.30 rītā. Vai tiešām visos kapos tie jāorganizē vienā sestdienā, var taču plānot divās sestdienās un vēlāk pēcpusdienā?! Pievakarē, kad satumst, degošās svecītes tik skaisti izskatās, bet no rīta tās pat pamanīt nevar. Ja cilvēkiem jāatbrauc no kādas tālākas vietas?


Ir sajūta, ka tas tiek darīts tikai ķeksīša pēc, un kā mūziķi un runātāji paspēs izskriet visus kapus vienas dienas laikā, kur svecīšu vakars ik pēc stundas vai pat 45 minūtēm?” vaicā sieviete.


Svecīšu vakaru rīko pagasta pārvalde. Seces pagastā ir seši kapi, un jau gadu desmitiem svecīšu vakars visās atdusas vietās notiek vienā dienā. “Tā tas ir jau vēsturiski. Visus 30 gadus, ko dzīvoju Secē, pagasta kapos svecīšu vakars notiek oktobra trešajā sestdienā. Tā ir sestdiena, lielākajai daļai, kas vēlas atbraukt, noliktais laiks nav problēma. Lai visos kapos svecīšu vakaru rīkotu pulksten 16, tas jāorganizē vairākkārt. Ņemot vērā cilvēku mazo apmeklētību, uzskatām, ka tas nav nepieciešams,” atbild Arnis Mencendorfs, Seces pagasta pārvaldes vadītājs. Līdzīgos laikos svecīšu vakars pagasta kapos notiek pēdējos desmit gadus. Pagasta pārvaldē arī iepriekš ir saņemtas sūdzības par svecīšu vakara norises laikiem, taču visiem izdabāt nav iespējams. Svecīšu vakars pagasta lielākajos — Jaunajos — kapos ieplānots pulksten 16, jo šeit pulcējas lielākais cilvēku skaits. Šis laiks ļauj mūziķei un pavadošajam sastāvam radīt noskaņu visos kapos.  

Novadu ziņas