Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kokneses novadā plāno iegūt kūdru

Kokneses novada Bebru pagastā “Latvijas valsts mežu” (LVM) apsaimniekotajā teritorijā iecerēts izveidot kūdras atradni “Garais purvs”. Šobrīd jau noslēgusies uzņēmuma ierosinātā sākotnējā sabiedriskā apspriešana, kas notika neklātienē.


Kūdras ieguve atradnē “Garais purvs” paredzēta īpašumā “Bebru meži” aptuveni 128 hektāru platībā. Tāpat plānota pievedceļa “Garā kūdras purva ceļš” izbūve 0,52 kilometru garumā, kā arī jaunu iekšējo pievedceļu, laukumu, novadgrāvju un susinātājgrāvju ierīkošana atradnes darbības nodrošināšanai.
LVM Zemes dzīles plānošanas vadītājs Ģirts Zvaigzne skaidro, ka šobrīd uzņēmums prioritāri attīsta kūdras ieguvi vēsturiskas saimnieciskās darbības skartās un degradētās kūdras atradnēs. Kūdras atradnē “Garais purvs” saimnieciskā darbība, sagatavojot purvu kūdras ieguvei, sākta jau 1958. gadā.
— Kūdras atradnē paredzēts iegūt gabalkūdru un frēzkūdru, plānotais ieguves apjoms ir 50 000 kubikmetri gadā, taču tas var mainīties atkarībā no tirgus situācijas un meteoroloģiskajiem apstākļiem. Iegūto frēzkūdru un gabalkūdru transportēs uz kūdras pārstrādes vietu, kur to izmantos citu kūdras produktu ražošanā. Savukārt tos realizēs kūdras pārstrādes uzņēmumiem vai eksportēs, — stāsta Ģirts Zvaigzne.
Kūdras transportēšanai no ieguves vietas līdz valsts autoceļam izbūvēs ceļu “Garā kūdras purva ceļš”. Uzņēmumā atzīst, ka kūdras ieguve radīs pozitīvu ietekmi uz sabiedrību — Kokneses novadā būs jaunas darba vietas, kas kūdras ieguves sezonā varētu būt līdz pat 50. Tas veidos papildu ienākumus arī pašvaldībai nodokļos. Pašvaldības un valsts budžetā nonāks arī dabas resursu nodokļa maksājumi, kas tiek veikti par dabas resursu ieguvi.

Uzziņa

◆ Kūdras ieguve Latvijā nodrošina nepieciešamos kūdras resursus tautsaimniecības vajadzībām gan Latvijas, gan globālā mērogā. Latvija pasaulē ir unikālā situācijā, vērtējot kūdras resursu pieejamību.

◆ No valsts teritorijas 10,5% klāj kūdras atradnes, kurās ir uzkrāti aptuveni 1,5 miljardi tonnu dažādu tipu kūdras.

◆ Kūdras ieguve Latvijā nodrošina nepieciešamos kūdras resursus tautsaimniecības vajadzībām gan Latvijas, gan globālā mērogā. Latvija pasaulē ir unikālā situācijā, vērtējot kūdras resursu pieejamību.

◆ No valsts teritorijas 10,5% klāj kūdras atradnes, kurās ir uzkrāti aptuveni 1,5 miljardi tonnu dažādu tipu kūdras. Ik gadu Latvijā iegūst ap vienu miljonu tonnu kūdras, kas veido 25% no Eiropas Savienības profesionālās dārzkopības patēriņa. Vairāk nekā 95% no Latvijā iegūtās kūdras eksportē uz 87 pasaules valstīm. Eksportē gan frēzkūdru, gan griezto sūnu kūdru, gan dažādus substrātus.

◆ Vienlaikus kūdras ieguve nodrošina efektīvu “Latvijas valsts mežu” pārvaldībā esošo aktīvu apsaimniekošanu.

Avots: “Latvijas valsts meži”

Novadu ziņas