Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Plāno izsolīt Vecbebru muižas nomas tiesības

Aizkraukles novada dome nolēma iznomāt uz laiku līdz 30 gadiem Aizkraukles novada Bebru pagasta valsts nozīmes arhitektūras pieminekli — vēsturisko apbūves kompleksu “Vecbebru muiža”, nomnieku noskaidrojot mutiskā izsolē ar augšup­ejošu soli.

Muižas kompleksa nomas tiesību izsoles sākumcena noteikta 1558,12 eiro gadā, kā arī būs jāmaksā  21% pievienotās vērtības nodoklis. Izsoles solis noteikts 200 eiro. Papildus nomas maksai nomniekam par muižas kompleksa ēku būs jāmaksā nekustamā īpašuma nodoklis 463,23 eiro apmērā, kas katru gadu var mainīties saskaņā ar Valsts zemes dienesta datiem. Ap muižas kompleksu ir teritorija 4,2 ha platībā, tādēļ vienlaikus ar ēkas nomu paredzēts slēgt arī zemes gabala nomas līgumu ar samaksu 1,5% gadā no kadastrālās vērtības, kas pašlaik ir 61,01 eiro gadā. Nomniekam papildus būs jāmaksā zemes gabala nekustamā īpašuma nodoklis, kas pašlaik ir 59,96 eiro. Arī šie maksājumi katru gadu var mainīties saskaņā ar Valsts zemes dienesta datiem.

Domes lēmums paredz, ka muižas kompleksa lietošanas mērķis ir tā attīstība, saglabājot sabiedrības brīvu piekļuvi objektam un pārvietošanos pa objekta teritoriju, veicināt uzņēmējdarbības vides attīstību un nodarbinātību, izmantojot kompleksa kā kultūrvēsturiska pieminekļa potenciālu, vērtības un normatīvu ievērošanu. Nomniekam būs jāveic investīcijas muižas kompleksā, renovācijā un apsaimniekošanā, gadā investējot vismaz 20 000 eiro. 

Aizkraukles novada domes priekšsēdētāja vietnieks Dainis Vingris nelolo lielas cerības, ka varētu tikt atrasts nomnieks, kas veiktu ieguldījumus, tad vajadzētu iznomāt uz 99 vai 100 gadiem, taču pašlaik likums nepieļauj iznomāt uz tik ilgu laiku. Pašvaldībai jādomā, ko darīt, lai ēka neaizietu postā. Lai ēku savestu kārtībā, vajadzētu pusotru, divus miljonus eiro. Atbilstoši mūsdienu prasībām būtu jāierīko lifts un uzbrauktuve cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Pašvaldībai tādas summas nav. Ja neviens nomnieks nepieteiksies, būs jālemj, kā ēku apsaimniekot, izmantot. 

Iespējams, savus ieteikumus varētu dot Rīgas Tehniskās universitātes Rīgas Biznesa skolas studenti, ar kuriem pašvaldība sākusi sadarbību.  

Iepriekš Kokneses novada dome jau vairākas reizes meklējusi un atradusi nomnieku vēsturiskajai Vecbebru muižai, taču sadabība nav bijusi veiksmīga, un līgumi tika lauzti. Pēc Vecbebru muižas kompleksa nomas tiesību izsoles 2015. gadā nomas līgums uz 30 gadiem tika noslēgts ar SIA “Vecbebru muiža”, taču pēc diviem gadiem līgums lauzts, jo netika pildīti tā nosacījumi un nomniekam neizdevās īstenot savas ieceres. Ar nākamo muižas kompleksa nomnieku — ar SIA “Alt-Bewer­shof” — līgums tika noslēgts 2017. gadā. Nomnieks ieguldīja savus lī­dzekļus, tāpat pašvaldība, īstenojot Kultūrkapitāla fonda projektu. Taču pēc tam nomnieks aktivitātes pārtrauca un pazuda. 

Kokneses novadā