Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Labdarības koncertā Kurmenē muzicēs Latvijas estrādes zvaigznes

Šo svētdien, 6. oktobrī, Kurmenes parka estrādē notiks pirmais labdarības koncerts, kas veltīts Kurmenes katoļu baznīcas atjaunošanai. Nākamgad Pēterdienā baznīca atzīmēs 150 gadu jubileju. Biedrība “Kalna svētību kopiena” un priesteris Andrejs Mediņš, kurš šogad sācis kalpot Kurmenē, līdz jubilejai vēlas atjaunot vēsturisko ēku un labiekārtot baznīcai piederošos īpašumus.

Koncerti reizi mēnesī
Par Vecumnieku novada Kurmenes katoļu baznīcas prāvestu Jelgavas diecēzes bīskaps Edvards Pavlovskis Andreju Mediņu nominēja šī gada 1. jūlijā.  “Daudzus gadu desmitus Kurmenes draudzē ir ielaistas lietas. Nesakārtoti īpašumu jautājumi, baznīca cietusi no mīlestības trūkuma. Bīskaps man uzticēja Kurmenes draudzi, lai es šos jautājumus sakārtotu. Pirms diviem gadiem ar bīskapa Edvarda Pavlovska gādību baznīcai nomainīts jumts, bet nepaguva sakārtot torņus, kas tek un turpina bojāties. Baznīcai nepieciešami vērienīgi uzlabojumi. Mitruma dēļ bojā gājuši griesti, sienas, grīdas un ērģeles. To visu paredzēts atjaunot līdz nākamā gada Pēterdienai, kad baznīca svinēs 150 gadu jubileju. Pateicoties Bruknas kopienas draugiem mūziķiem un mūzikas menedžeriem, esam sākuši akciju “Saglābsim Kurmeni” un plānojam katru mēnesi veikt līdzīgas koncertu akcijas, lai ar kopīgiem spēkiem atjaunotu, sakārtotu un atdzīvinātu vēl vienu skaistu garīgās dzīves retrīta vietu Latvijā,” stāsta Andrejs Mediņš.
 Kā ierasts, svētdien pulksten 10 baznīcā notiks dievkalpojums. Pulksten 12 pirmo labdarības koncertu atklās  Renārs Kaupers, Kaspars Zemītis, Marts Kristiāns Kalniņš, Jānis Miltiņš un grupa “Putnu balle”. Paralēli koncertam Kurmenes parkā notiks Vislatvijas putnu dienas pasākums. Tā apmeklētāji varēs gatavot putnu būrus, kurus izvietos parka teritorijā mītošajiem putniem.

Mitrums rada postažu
Par pirmajā koncertā saziedotajiem līdzekļiem baznīcā plānots nomainīt grīdu. Koku saknes sabojājušas pašreizējās betona flīzes, tās nomainīs pret akmens grīdas segumu, ierīkos arī grīdas apsildi. Pēc tam atjaunos baznīcas sienas, kas ilgstoša mitruma ietekmē smagi cietušas, tajās iemeties brants. “Jānomaina arī dažas sapuvušās pārseguma sijas. Pēc Lieldienām baznīcā plānots kosmētiskais remonts. Sienas ir notecējušas, zīmējumi pazuduši. Esam uzaicinājuši restauratoru komandu, kas, cerams, jau novembra sākumā sāks vēsturisko izpēti sienām un griestiem. Paralēli atjaunos arī torņus. Šobrīd no Polijas gaidām digitālos zvanus. Tornī darbosies arī pulkstenis,” stāsta priesteris. Kurmenes katoļu baznīcā atrodas ērģeļmeistara Frīdriha Vaisenborna 1870. gadā darinātās ērģeles, kuras cietušas no mitruma. Divu gadu laikā plānots atgūt instrumenta sākotnējo skanējumu.
Svarīgi, ka pārmaiņas jau notiek un vietējie iedzīvotāji to novērtē. Kurmenes baznīcas durvis cilvēkiem ir atvērtas katru dienu. Svētnīca ir izgaismota, skan mūzika. “Kurmenieši mostas, priecājas par pārmaiņām un līdzdarbojas labiekārtošanā,” stāsta Andrejs Mediņš.

Atgūst īpašumus
Pateicoties Vecumnieku novada domes sapratnei, aizvadītajā nedēļā visi baznīcas īpašumi, kas bija pašvaldības pārraudzībā, atgūti — mācītājmāja, klēts, parks, kā arī pati kulta ēka, kas nebija dievnamam piederīga. Kurmenes baznīca līdz galam nebija pieprasījusi šos īpašumus, tagad dokumentācija sakārtota un drīzumā sāks baznīcai piederošo teritoriju labiekārtošanu. “Sākta vērienīga baznīcas arhitektoniskā izpēte, tikāmies ar Latvijā zināmu ainavisti Aiju Kaškuri, piesaistījām arī Salaspils Nacionālā botāniskā dārza direktoru Andreju Svilānu, kas izpētīs visu 7,5 hektāru lielo parka teritoriju, lai varētu atgūt garīgo “smeķi” un izveidot garīgās dzīves un kultūras dabas objektu ar dīķiem, estakādēm, celiņiem, skulptūrām un dzīvniekiem. Šoruden plānots attīrīt aizaugušo dīķa gultni. Darba ir ļoti daudz, aicinu visus palīgā!” saka Andrejs Mediņš. Blakus baznīcai ir vecā mācītājmāja, kas draudzei atņemta padomju laikos. Pirms pieciem, sešiem gadiem ēku piemeklēja bēdīgs liktenis — tā tika pamesta un laika gaitā gāja bojā. Ēku ar laiku plānots atjaunot, lai tā būtu piemērota dzīvošanai.
Tuvākajā nākotnē iztīrīs parku un iestādīs jaunus zaļumus.
Andrejs Mediņš un biedrība “Kalna svētību kopiena” gatavojas realizēt vēl vienu vērienīgu projektu. Jau otro gadu Vecumnieku novadā darbojas Bārbeles zēnu pamatskola ar interešu izglītību vieglās aviācijas jomā. Biedrība savā īpašumā ieguvusi Skaistkalnes klosteri. Lai saglābtu unikālo ēku, to renovēs un izveidos elitāru meiteņu skolu. Tā būs Skaistkalnes meiteņu skola ar savulaik slavenās saimnieču Kaucmindes skolas vērtībām.


Uzziņa

Kurmenes mūra baznīcu Svētā Pētera godam uzcēla grāfs Antons Komarovskis 1870. gadā vecās koka kapelas, ko nojauca, vietā. Baznīca sākotnēji celta kā Skaistkalnes baznīcas filiāle un bija paredzēta Komarovsku ģimenei un muižas ļaudīm. Pēc Kurmenes majorāta īpašnieka P. Komarovska ierosinājuma dievnams tika nodots draudzes vajadzībām 1919. gadā, kad tika nodibināta katoļu draudze. Tiek apzināti grāfa Antona Komarovska pēcteči, kurus Andrejs Mediņš vēlas iesaistīt baznīcas atjaunošanas darbā.

Novadu ziņas