Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Neretā festivālā “Latgales balsis” izbauda svētku gaidīšanas burvību

Jau trešo gadu Neretas kultūras namā festivālā “Latgales balsis” pulcējas valsts sociālās aprūpes centra “Latgale” filiāļu iemītnieki un darbinieki. Skaisti rotātā kultūras nama zāle un īpaši atlasītās dziesmas radīja brīnišķīgu Ziemassvētku noskaņu, sniedzot īpašu emocionālu piepildījumu.

“Šodien esam šeit, lai kopā dziedātu, izbaudītu dziesmas un Ziemassvētku gaidīšanas burvību,” atklājot pasākumu, sacīja tā vadītāja un režisore Inta Klimoviča.
Festivāla ideja jau trešo gadu ir nemainīga — aprūpes centru iemītnieki kopā ar saviem draugiem mūziķiem gatavo muzikālus priekšnesumus kopīgajam koncertam. Kopā ar valsts aprūpes centra “Latgale” Mēmeles, Kalupes, Kalkūnu, Litenes un Krastiņu filiāles radošajiem iemītniekiem uz skatuves kāpa pieredzējuši mūziķi un dziedātāji, kas sevi apliecinājuši dažādos festivālos, konkursos, kuri uzstājas kā solisti, spēlē grupās, raksta dziesmas. Šogad Neretā kopā ar centru iemītniekiem dziedāja dziedātāja Kristīne Šomase, kas festivālā piedalās otro gadu, Liera Šteina, kura “Latgales balsīs” piedalījās pirmo reizi, Inna Kralika, kas kopā ar šī pasākuma dalībniekiem ir visus trīs gadus, Anastasija Jevstigņejeva, Velga Janoviča, Arnis Čakstiņš un citi.
Kristīne Šomase šajā festivālā muzicēja kopā ar Kalkūnu bērniem. “Zvaigznes tā salikās, ka es pagājušajā gadā satiku šos bērnus, pateicoties biedrībai “Spartietis” un Jorenam Liopam. Turpinu to darīt šogad un zinu, ka darīšu arī turpmāk. Pagājušajā gadā dziedāju tikai ar Aigaru, bet šogad jau bija puišu trio — Sergejs, Kaspars un Aigars. Ir lietas, kuras, lai cik daudz strādātu, nekad nevarēs nopirkt par naudu. Tās emocijas, ko gūstu, esot kopā ar šiem bērniem, ir tā lieta, ko ne par kādu naudu nenopirkt. Man tas sagādā lielu prieku. Prieku tajā, ka es kādam esmu vajadzīga, varu kādam dot  kaut ko tādu, kā viņam pietrūkst. Un ar šīm sajūtām es piepildu gan sevi, lai augtu un attīstītos, gan dodu kaut ko arī citiem,” saka Kristīne. Pateicoties biedrībai “Spartietis”, kas jau vairāku gadu garumā atbalsta Kalkūnu centru un kļuvusi par labiem draugiem tā bērniem, viņiem bija iespēja  paviesoties Latvijas Radio. Tajā bērni piedzīvoja kādu pārsteigumu — kopā ar Kristīni studijā ierakstīta dziesma “Divi eņģeļi sēž”, kuru Kalkūnu puišu trio kopā ar Kristīni izpildīja arī festivālā “Latgales balsis”. Dziesmas ieraksts uzdāvināts puišiem, lai viņi to, kad vien vēlas, var paklausīties.
Labklājības ministrijas valsts sekretārs Ingus Alliks, kurš festivālu apmeklē otro gadu, centra darbinieču Intas Klimovičas un Kristīnes Grigānes izloloto ideju par šādu festivālu sauc par unikālu, jo nekur citur Latvijā šādi pasākumi nenotiek. Pati Inta atzīst, ka festivāla ideja aizgūta Lietuvā, kur līdzīgi festivāli notiek jau daudzus gadus un tajos piedalījušies arī mūsu centru iemītnieki. Draudzība ar lietuviešiem ir sena, un sadarbība notiek ne tikai mūzikas, bet arī sporta jomā.
“Šī iniciatīva ir ļoti apsveicama. Jūtu šo emocionālo pacēlumu, kas valda zālē. Redzu, ar kādu atdevi sociālo centru iemītnieki iesaistās tajā visā. Tas katrā ziņā vērtējams ļoti pozitīvi. Mēs daudz runājam par valsts sociālās aprūpes centru iemītnieku integrēšanu sabiedrībā, un šis ir labs piemērs, kā viņi var iziet no tās vides, kurā diendienā uzturas, piedzīvot kaut ko jaunu. Tas ir solis virzienā, lai mēs novērtētu šos cilvēkus,” piebilst I. Alliks.
Centru darbinieki stāsta, ka to iemītnieku vidū ir daudz spējīgu cilvēku, un šī spējas izpaužas dažādos veidos. Ir centri, kur notiek dažādas sporta spēles, ir pašdarbnieku saieti, tiek rīkotas centru iemītnieku rokdarbu izstādes. Centros ir ne tikai darba terapijas nodarbības, bet tiek piedāvāti arī dažādi pulciņi, to iemītnieki dodas pārgājienos, brauc ekskursijās, rīko dažādus pasākumus un uzņem ciemiņus.
Šī pasākuma organizatoriskā puse gulstas uz centra “Latgale” darbinieku pleciem, par ko viņiem paldies sacīja gan pati centra vadītāja Mārīte Grigāne, gan viesi. I. Alliks piebilst, ka centru darbībā ir paredzēti līdzekļi kultūras pasākumiem, interešu pulciņu vadītājiem. Taču viss lielā mērā atkarīgs no katra centra darbinieku ieinteresētības, degsmes un aizrautības. “Lai darītu lielas lietas, ir vajadzīga nauda un resursi, bet, lai darītu izcilas lietas, ir vajadzīga aizrautība, degsme un patriotisms. Un te tas viss ir,” piebilda valsts sekretārs.
Trīs gadu laikā festivāls “Latgales balsis” izvērties par starptautisku pasākumu, jo arī šogad ciemos uz Neretu bija atbraukuši Rokišķu sociālās aprūpes centra iemītnieki ar saviem priekšnesumiem. Azartiskās dziesmas un dejas jau no pirmajiem akordiem aizrāva klausītājus. Šajā gadā lietuvieši dziedāja dzimtajā valodā, bet jau nākamajā gadā solīja iemācīties dziesmas arī latviešu valodā.
Filiāļu pārstāvji no Latgales gan jokojot teic, ka festivālam ar šādu nosaukumu jānotiek Latgalē, taču Neretas novada domes priekšsēdētājs Arvīds Kviesis, sveicot festivāla dalībniekus, uzsvēra, ka pasākumam, kas Neretā jau kļuvis par noturīgu tradīciju, te arī jāpaliek. Pēc koncerta visi dalībnieki un viesi mielojās ar festivāla vadītājas Intas Klimovičas cepto torti.

Novadu ziņas