Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Neretas novada ļaudis saulgriežos iet sirdskilometru

Jau ceturto gadu Neretas novadā ir īpaša saulgriežu svinēšanas tradīcija, ko aizsākām Latvijas simtgadei par godu ar biedrības “1836” rosināto akciju “Izgaismo Latviju!” – katram iedzīvotājam 21.jūnijā pl.18.36 (1836 km ir Latvijas robežas garums) ir iespēja iziet savu sirdskilometru pa novada robežceļiem, tā savu novadu apmīļojot un sargājot. Kopējais Neretas novada robežu garums ar Lietuvu ir 55 kilometri, tāpēc ik reizi jau četrus gadus pie 55 robežstabiņiem 21.jūnija novakarē pulcējas kāds gājienam gatavs novadnieks, kāda ģimene (tas jau kļuvis par tradīciju Baltaču, Tomsonu, Vectirānu un citām ģimenēm), kāds draugu pulciņš. Savu sirds kilometru iziet gan jauni, gan cilvēki jau krietni gados. Dažas ģimenes sirdskilometru veic katrs individuāli (paldies Zariņu, Jakovčiku un citām sportiskajām saimēm!), citi dodas bariņā. Dažs (piemēram, Eva Romanova ar dēlu Robertu) šogad trakajā svelmē nogāja ne vienu, bet 6,5 kilometrus. No sirds! 


Paldies sirdskilometra gājēju koordinatoriem – Neretas novada kultūras darbiniekiem Solveigai Koklevskai, Mirdzai Varekojai un Initai Kalniņai! Vislielākais paldies, protams, gājējiem! Šogad tas nebija viegli – saules tveice bija pamatīga, lai gan pēc sava kilometra noiešanas vairums teica, ka bijis patīkami, tāda svinīga un kopības sajūta. Kā pazīšanās zīme gājējiem ir krāsainās cepurītes ar Latvijas kontūru un 1836 uzrakstu. Katru gadu cepurīte ir citā krāsā. Daudziem simboliski galvā bija visas četras – zaļā, sarkanā, zilā un oranžā – cepurīte, tā norādot savu piederību šai tradīcijai jau visu četru gadu garumā. Jā, mēs kopā to paveicām – nogājām katrs, kurš vēlējās, savu sirdskilometru ar vēlējumu sirdī, lai šie Mazzalves, Pilskalnes, Neretas pierobežas ceļi nekad neaizaug, lai ir, kas min šos ceļus, lai mūsu pagastos ir cilvēki, lai veidojas ģimenes, lai aug bērni, kuri, cerams, turpinās mūsu iesākto. Kas zina, varbūt tradīcija katru gadu saulgriežos pulksten 18.36 noiet pa sava pagasta robežceļiem savu sirdskilometru dzīvos vēl ilgi arī pēc novadu reformas.


Pēc sirdskilometra noiešanas visi tika laipni gaidīti Strobuku pilskalnā, kur, kā vienmēr, tika iedegts saulgriežu ugunskurs, bija iespēja darboties radošajās darbnīcās (bērni labprāt izmantoja šo iespēju), cienāties ar pilskalniešu sarūpēto mielastu, lustīga muzikanta rosinātiem izdancoties…vārdu sakot, svinēt saulgriežus.


Lai saņemtais saules spēks mūsos ir visu nākamo gadu līdz citiem saulgriežiem, kad atkal katrs un visi kopā dosim savu sirdi savai dzimtajai pusei, to sargājot un mīlot, noiesim atkal sirdskilometru un kopā svinēsim saulgriežus!

Novadu ziņas