Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Satversmes tiesa Jaunjelgavas novada prasību neapmierina

Satversmes tiesa (ST) 21. jūnijā pieņēma spriedumu lietā, kurā bija iekļauta arī Jaunjelgavas novada domes prasība par novada neiekļaušanu topošā Aizkraukles novada sastāvā. ST šo prasību neapmierināja.

Lietā “Par Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likuma pielikumu “Administratīvās teritorijas, to administratīvie centri un teritoriālā iedalījuma vienības” bija iekļauts arī Jaunjelgavas novada pašvaldības iesniegums par nevēlēšanos būt topošā Aizkraukles novada sastāvā. ST secināja, ka Jaunjelgavas novada pašvaldībai bija iespēja sagatavot savu viedokli saprātīgā laikposmā par plānoto administratīvi teritoriālā iedalījuma risinājumu un iesniegt priekšlikumus un iebildumus atbildīgajām valsts institūcijām. Konsultēšanās procesā novadu pašvaldības priekšlikumi un iebildumi tika izvērtēti. Tādējādi apstrīdētās normas tika atzītas par atbilstošām Hartas 4. panta sestajai daļai un 5. pantam.

Tajā pašā laikā ST nosprieda, ka Ilūkstes novada pievienošana Augšdaugavas novadam un Ozolnieku novada pievienošana Jelgavas novadam neatbilst Satversmei.

Līdzīgu prasību Satversmes tiesā bija iesniegušas arī Carnikavas, Rugāju, Iecavas, Rundāles, Auces, Salas, Salacgrīvas, Alojas, Babītes, Kandavas un Mazsalacas novada pašvaldības. Tāpat kā attiecībā uz Jaunjelgavas novadu, arī šo pašvaldību prasības netika apmierinātas. 

Jaunjelgavas novada domes priekšsēdētājs Guntis Libeks, komentējot ST lēmumu, saka: ‘‘Varbūtība, ka iesniegumā izteikto prasību apmierinās, bija minimāla. Pārsteidza lēmums attiecībā uz Ozolnieku un Ilūkstes novadu. Cik saprotu, ST vadījās no Ministru kabineta noteiktajiem kritērijiem, mērķa, ko vēlas sasniegt ar novadu reformu. Viens no kritērijiem bija attīstības centra nepieciešamība. Vakar “Latvijas Avīzē” publicētajā intervijā ar 13. Saeimas deputāti Janīnu Kursīti-Pakuli ir jautājums par to, vai sēļi esot “paspēlējuši” savu novadu, jo nespēja vienoties par to, kurš būs attīstības centrs — Viesīte, Jaunjelgava vai Ilūkste. Tā nav taisnība. Mums neļāva izvēlēties starp šīm nosauktajām vietām, bet gan starp Jēkabpili un Aizkraukli. Jaunjelgava un citi novadi salīdzinoši ātri vienojās, ka par attīstības centru izvirzām Viesīti. Valdība uzskatīja, ka no jauna neko nevar veidot, jāpieturas pie vēsturiskajiem centriem, kurus radījušas iepriekšējās paaudzes. Esošajā kārtībā attīstības centri būs “lauku sūcēji”. Jo — kas ir attīstība? Nauda. Kur to ņems? No esošajiem novadiem, kurus pievienoja. Centrs attīstīsies, bet runas par pretēju procesu — nomaļu attīstību, tās ir pasakas.’’ 

Novadu ziņas