Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

“Sēļu klubs” cer paglābt no bojāejas Zalves skolu

Neretas novada dome nolēma biedrībai “Sēļu klubs” uz desmit gadiem bezatlīdzības lietošanā nodot bijušo Zalves skolas ēku. Biedrība vēsturiskajā namā, kas reiz bija Lielzalves muižas kungu māja, cer iekārtot mājvietu sev, kā arī sadarbībā ar vietējiem aktīvistiem izveidot vēstures ekspozīciju, kas varētu būt interesanta tūristiem.

Neretas novada domes informācija liecina, ka Zalves pamatskolas ēkas bilances vērtība ir 11 308,61 eiro, zemesgabala zem ēkām — 1732,27 eiro. Īpašuma kārtība — slikta. Ēka bezatlīdzības lietošanā nodota ar mērķi apturēt Zalves pagasta centra kultūrvēsturiski nozīmīgākās ēkas bojāeju. “Sakārtot to, sagatavot un izmantot kā kultūras centru vietējās kopienas, Zalves pagasta un Neretas novada vajadzībām, padarot to par vienu no novada un Sēlijas pievilcīgākajām un interesantākajām vietām, kas uzlabo vietējās sabiedrības dzīves kvalitāti,” lemjot par ēkas nodošanu lietošanā biedrībai, šādu uzdevumu izvirzījusi vietējā pašvaldība.

Grib izveidot kultūras centru
“Sēļu kluba” valdes priekšsēdētāja Ilma Svilāne apzinās, ka ar katru gadu nama izskats un tehniskais stāvoklis strauji pasliktinās. Tomēr, izklāstot nākotnes plānus,  viņa ir noskaņota optimistiski. “Nolēmām, ka kopā ar vietējiem varētu kaut ko darīt, lai apturētu šīs ēkas bojāeju. Desmit gadu laikā pēc skolas slēgšanas daudzas telpas izdemolējuši vandaļi, ēka šo laiku nav bijusi apkurināta, telpas ir mitras. Vēlamies sakopt gan pašu ēku, gan tās apkārtni un izveidot šeit kultūras centru. Vai ļaut pārvērsties gruvešu kaudzē vecajai Lielzalves muižas kungu mājai, kuras pamati ielikti ap 1676. gadu, un bijušajai Zalves pamatskolai, kas te darbojusies no 1922. gada? Tas nozīmētu aizslaucīt šīs vietas bagāto vēsturi atkritumos, bet tā bijusi daļa no Latvijas pierobežas gandrīz četru gadsimtu vēstures. Šajā ēkā mācījušies zalvieši vismaz trīs paaudzēs. Skola — tās ir arī vairākas skolotāju paaudzes. Te strādājuši daudzi talantīgi un sabiedrībā cienīti pedagogi, par kuriem saglabājušās atmiņu liecības. Skola dzīvē izvadījusi daudzus Latvijā tagad pazīstamus cilvēkus, kas Zalves skolu saukuši un sauc par savu pirmo skolu,” stāsta Ilma Svilāne.

Sava vieta pionieriem un partizāniem
Iedzīvotāju un līdz ar to šāda centra izmantotāju pagastā gan ir maz, taču “Sēļu kluba” biedri cer, ka šis varētu kļūt par interesantu objektu ne tikai zalviešiem, bet visam Neretas novadam. “Domājam, ka nākotnē šis objekts kopā ar Ērberģes muižu varētu iekļauties arī tūrisma apritē. Tā ir labā vietā, apkārt skaists parks. Skolas ēkā iecerēts iekārtot novadpētniecības ekspozīciju. Pēc skolas slēgšanas visi novadpētniecības materiāli, ko skolotāja un novadpētniece Ilga Cera bija vākusi un apkopojusi, tika pārvesti uz pagasta pārvaldi, taču nu tie varētu atgriezties ierastajā vietā. Esam tam jau noskatījuši telpu pirmajā stāvā. Skolotāja savākusi arī vietējo mākslinieku gleznas, kuras varētu izlikt apskatei. Tā kā saglabājies diezgan daudz materiālu no pionieru laikiem, vienu istabu varētu veltīt šādai izstādei. Ir daudz materiālu par vietējiem partizāniem. Izmantojot vēl skolā palikušos materiālus, vienu telpu varētu iekārtot kā klasi, kas liecinātu par to, kas te ilgus gadus bijis, viesi varētu pasēdēt skolas solā un atcerēties savas skolēnu gaitas,” nākotnes iecerēs dalās Ilma Svilāne.
Bijušajā skolā beidzot savas telpas iegūs arī pati biedrība. “Sēļu klubs” dibināts Aknīstē, bet reģistrēts Viesītē. Piecus gadus, kopš biedrība darbojas, tai nav bijis savas mājvietas.

Apkārtni sakopj talkās
Sakopšanas darbi skolas ēkā un tās apkārtnē notiek jau no pavasara. “Pirmā talka bija aprīlī, kad Sēlijas pusē notika autofotoorientēšanās sacensības. Pasākuma rīkotāji jautāja, ko šajā pusē vajadzētu sakopt. Ieteicu viņiem Jaunsudrabiņa muzeju Neretā un, tā kā tikko biju bijusi Zalvē, kas ir manu senču dzimtā puse, ieteicu Zalves muižas parku. Pagasta pārvaldes vadītāja Dzintra Noreika manu ieceri atbalstīja, un tā mēs ar skolotāju Ilgu Ceru visu dienu kopā ar  orientieristiem parkā arī nostrādājām,” stāsta Ilma Svilāne.
Nākamais solis jau bija pašu zalviešu iniciatīva. Neretas novada pašvaldības rīkotajā iedzīvotāju projektu konkursā vietējo aktīvistu grupa iesniedza pieteikumu par parka sakopšanu un ieguva 500 eiro lielu finansējumu. Jau vasarā tika izpētīti parka koki un izzāģēti nevajadzīgie, traucējošie un bojātie. “No augusta beigām zalvieši ievēroja, ka ap bijušo skolu un arī pašā ēkā notiek kaut kāda rosīšanās. Talkas rīkotāji zalvieši un atbalstītāji — biedrība “Sēļu klubs” — ir patiesi gandarīti par talkas norisi, jo smidzinošais lietus pārāk netraucēja strādāt parkā. Gandrīz trīsdesmit čaklu un priecīgu talcinieku pirmajā talkā! Īpaša pateicība Normundam, kā arī bijušajiem Zalves skolas skolotājiem, “talkas mātes” Ilgas draugiem, “Sēļu kluba” biedriem un atbalstītājiem, Daudzeses pamatskolas jauniešiem, kas piedalījās talkā, un visiem zalviešiem, kas bija ar mums kopā!” saka Ilma Svilāne.  

Talkas dienā pie pamestās skolas ēkas plīvoja Sēlijas karogs kā zīme tam, ka šim jābūt pagrieziena pun­ktam Lielzalves muižas vēsturē, ka parks un ēka palēnām atgūs elpu un atdzīvosies, lai atkal zalviešus un visus citus aicinātu pie sevis un kļūtu par Zalves pagasta un Neretas novada vienu no skaistākajām un vajadzīgākajām vietām. Šajā dienā notika arī “Sēļu kluba” biedru sanāksme jaunajā mājvietā, kuras laikā pārrunāja tuvākas un tālākas nākotnes plānus. ◆

Uzziņa
◆ Zalves pamatskolas parka un ēkas sakopšanā un saglābšanā vēl ir daudz neatliekamu darbu. Biedrība “Sēļu klubs” un zalvieši būtu pateicīgi par ziedojumiem. Biedrības reģ. nr. 50008220371, “Swedbank” konts LV26HABA0551037972430. Tālr. 27071996.
◆ “Sēļu kluba” mājaslapa: www.seluklubs.lv.

Novadu ziņas