Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Šogad talkošana notiks individuāli vai ar ģimenēm

Lai arī Lielās talkas norisi 24. aprīlī joprojām ietekmē pandēmija, sakopšanas un labiekārtošanas darbi novados neapstājas. Masveida talkošanas nebūs, bet cilvēki aicināti darboties individuāli — “solo”, “duo” vai ģimenes talkās vienas mājsaimniecības ietvaros, ko daudzi darīs.


Pēc maisiem arī uz veikalu

Tāpat kā iepriekš, arī šogad visas Latvijas pašvaldības atbalsta Lielo talku. Katrā noteikti koordinatori, pie kuriem var vērsties pēc informācijas par talkas norisi, vietām un saņemt maisus. Individuālajiem talkotājiem Lielā talka šogad radījusi iespēju saņemt atkritumu savākšanas maisus veikalos “Maxima” visā Latvijā. Visi “solo” talkotāji līdz 24. aprīlim varēs saņemt savu īpašo talkas maisu veikalos “Maxima”, veicot simbolisku pirkumu vismaz desmit centu apmērā.


Visiem talkotājiem ir iespēja pieteikt savas talkas vietas Lielās talkas mājaslapā www.talkas.lv, sadaļā “Kartes”. Interesenti aicināti pieteikt trīs veidu talkas — atkritumu savākšanas, labiekārtošanas vai apvienotās, kurās iecerēts paveikt dažādus darbus. Mājaslapā izveidota arī “Piesārņoto vietu karte”, kur ikviens var atzīmēt īpaši piedrazotu vietu, tādā veidā norādot, kur sakopšanas darbi būtu īpaši nepieciešami. Visas kartes pamazām pildās ar pieteikumiem, arī Aizkraukles reģionā.


Palīdz atbrīvoties no nevajadzīgā

Pļaviņu novadā talkas koordinators ir Andris Ambainis, pie kura var vērsties, ja ir kādi jautājumi par talku, un saņemt maisus, ja talkot paredzēts sabiedriskā vietā. Arī šogad jau pirms Lielās talkas līdz 7. maijam novada iedzīvotājiem ir iespēja bez maksas nodot šīferi, ko var nogādāt SIA “Pļaviņu komunālie pakalpojumi” katlumājas teritorijā Rīgas ielā, bet nolietoto sadzīves elektrotehniku var vest uz laukumu 1. maija ielā 2. Lielgabarīta atkritumu izvešana gan ir par samaksu.


Iedzīvotāji aicināti darboties arī Kokneses novada sakopšanā un labiekārtošanā. Informācijas gūšanai un par talkas maisu saņemšanu jāsazinās ar Lielās talkas koordinatori Koknesē Benitu Peciņu, un tādi noteikti arī pagastu pārvaldēs. Koknesieši aicināti talkot savu māju pagalmos, sakopt savus privātīpašumus un tiem pieguļošās teritorijas. 20. un 21. aprīlī Koknesē notika Eko dienas, kad privātmāju un dzīvokļu īpašniekiem, kā arī uzņēmumiem un pašvaldības iestādēm bija iespēja bez maksas atbrīvoties no nolietotas elektrotehnikas, makulatūras un stikla iepakojuma, šo iespēju piedāvāja atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums “Ķilupe”.


Darbi paredzēti visā novadā, sakopjot gan privātās, gan publiskās vietas. Kokneses parkā, Otrā pasaules karā kritušo piemiņas vietā, talkos senioru klubiņa “Pīlādzītis” dalībnieki, un iedzīvotāji, ievērojot epidemioloģiskos noteikumus, aicināti strādāt arī Bebru pagasta Meža­parkā, sakopjot parka takas un teritoriju pie estrādes. Talka pieteikta arī Pērses malu sakopšanai, izpļaujot krūmu atvases un savācot atkritumus.


Pirmie sāk skolēni

Jaunjelgavas novadā Lielās talkas mēnesi jau iesāka Jaunjelgavas vidusskolas skolēni. Darbi turpinās, un pieteiktās vietas papildinās gan talkas kartē, gan pie novada koordinatores Evijas Vectirānes.


Iedzīvotāji izteikuši vēlmi sakopt dažādas vietas, arī attālākos novada stūrīšos. Talka pieteikta gar ceļu Taurkalne—Dobelnieki, sākot vākt atkritumus no Valles pagasta un turpinot Kurmenes pagastā pāri Iecavas upei apmēram četru kilometru garumā.


Aktīvi nepiesakās

Aizkraukles novada pašvaldības Lielās talkas koordinatore Līga Ciematniece stāsta, ka talkotāju pieteikšanās nav aktīva, un to jau otro gadu ietekmē pandēmija. Šogad vairāk uzsvars ir individuālajām talkām savos privātīpašumos, bet darboties varēs arī sabiedriskās vietās, ņemot vērā drošības pasākumus. Tradicionālās uzkopšanas vietas Aizkrauklē ir graviņa, Daugavas krasts un Bitēnu iela, kur mēdz uzkrāties vairāk atkritumu, lai arī situācija pēdējos gados ir mainījusies uz labo pusi. Tā ka talkošanai vēl var pieteikties gan Lielās talkas mājaslapā, gan pie koordinatoriem, kas pagastā ir Juris Kovaļevskis un kooperatīva “Ziedi” teritorijā Tatjana Cvetkova. Viņiem pieejami atkritumu savākšanas maisi. Novadā arī noteiktas vairākas maisu atstāšanas vietas, ko var precizēt ar koordinatoriem.


Talkot paredzējuši arī Aizkraukles skolēni un jauniešu biedrības pārstāvji, paši izvēloties vietu, ko vajadzētu sakopt.


Grib, lai būtu tīrākā teritorija

Skrīveru novada pašvaldībā talkas koordinatore ir Liene Valdmane-Girgensone. Viņa stāsta, ka individuālos pieteikumus vēl gaida, bet talkot sākuši pašvaldības darbinieki, kuri palīdz nojaukt rindu ar savu laiku nokalpojušiem un neizmantotiem šķūnīšiem, kas atrodas pašvaldībai piederošā teritorijā.


Neretā paredzētas vairākas talkošanas vietas visā novadā. Talkas koordinators pašvaldības izpilddirektors Rolands Klibiķis teic — galvenais, lai ir piemēroti laika apstākļi darbam, varētu paveikt visas ieceres un Nereta kļūtu par zaļāko un tīrāko teritoriju jaunajā novadā. Neretieši arvien vairāk pievēršas labiekārtošanas talkām, jo mazāk jāvāc atkritumu, kas ir iepriekšējo talku nopelns. Arī šogad pašvaldība novada iedzīvotājiem nodrošinās iespēju bez maksas nodot lielgabarīta atkritumus.

Novadu ziņas