Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Vainagu mode iet laikam līdzi

Daudzeviete Mudīte Valainaite jau 12 gadus aizraujas ar vainagu pīšanu. Pateicoties viņas roku veiklībai un gaumes izjūtai, ne viena vien līgotāja un vīri vasaras saulgriežos rotājušies ar grezniem vainagiem. Jau otro gadu Mudīte gatavo arī mākslīgo ziedu rotas, kas kļūst arvien pieprasītākas.


Nevīstošā galvasrota


Dāmu galvasrotu modē pēdējos gados notikušas pārmaiņas. Ejot laikam līdzi, arvien pieprasītāki kļuvuši mākslīgo ziedu pinumi. Tie ir izturīgāki, ziedi neapvīst, un galvasrota kalpo pat vairākus gadus. Sarežģītāka mākslīgo ziedu vainaga izgatavošana Mudītei var aizņemt pat 40 minūtes. Pērn mākslīgos ziedus čaklo roku īpašniece pasūtīja “eBay”, šogad lielākoties izejmateriāli gādāti tepat Latvijā. Acij un sirdij tīkama vainaga noslēpums ir ne tikai izvēlētājā kombinācijā, liela nozīme ir pinējas mākslinieciskajam redzējumam un prasmei vīziju realizēt. “Tas man ir dabas dots talants, ar radošiem rokdarbiem esmu “uz tu”. Lielākoties visu esmu apguvusi pašmācībā. Izvēloties ziedus, uzburu ainu, kā un ar ko tos sakombinēšu vainagā. Viens no lielākajiem mākslīgo vainagu ieguvumiem — to vieglāk iespējams pieregulēt. Esmu ievērojusi, ka latvieši vairs tik daudz neievēro vasaras saulgriežu tradīcijas, bet rotāšanās ar vainagiem saglabājusies, tā kļuvusi par modes lietu. Daudzi pat varbūt nezina, ko tieši šī tradīcija ietver,” stāsta Mudīte.


Pinot vainagu, jābūt labā garastāvoklī


Vainagu veido divi svarīgi elementi: aplis kā saules simbols un izvēlētās jāņzāles — ziedi, pļavas puķes, vārpas, smilgas un viss, kas plūcams un pinams, — apveltītas ar dažādu zāļu spēku. Lai arī kādu vainaga pīšanas tehniku izvēlētos, pinot jābūt labā garastāvoklī un Līgosvētku vainags jāpin ar gaišām domām. Ņemot vērā to, ka, uzliekot galvā vainagu, tiek izveidots sava veida aizsardzības aplis ap galvu, kas arī sniedz enerģiju, ir svarīgi ievērot, ko tajā iepinam. Ja tiek aplūkoti senlatviešu pītie vainagi, var novērot to, cik bagātīgi pīti tie bijuši, tāpēc šo gudrību der atcerēties arī mūsdienās jeb “visa laba Jāņu zāle”. Ne velti arī radies noteikums par trejdeviņu ziedu izmantošanu, jo tieši daudz un dažādi ziedi vainagā tā valkātājai dod spēku un enerģiju.


Latvietim Līgosvētkus neatņemt


Darinot mākslīgo ziedu vainagus, Mudīte cenšas, lai tie izskatītos pēc iespējas dabiskāk. Šī iemesla dēļ viņas pūralādē nav rudzupuķu mākslīgo ziedu vainagu, jo līdz šim atradusi vien lielus mākslīgos zilziedus, kas nelīdzinās dabā sastopamajām. “Pieprasījums apliecina, ka, lai gan arvien vairāk izvēlas mākslīgo ziedu vainagus, noiets ir tieši tām galvasrotām, kas visvairāk līdzinās dabiskajiem ziedu pinumiem. Mākslīgākus vainagus izvēlas pasākumiem, piemēram, vecmeitu bal­lītēm,” vērojumos dalās Mudīte.


Vispieprasītākās krāsas mākslīgo ziedu vainagos ir rozā, zila un balta. “Pandēmijas laikā izbrīnīja pieprasījums. Lai gan vērienīgi pasākumi nenotika un arī šogad lustēšanās pagāja ierobežojumu ēnā, vainagiem ir liels noiets. Latvietim Līgosvētkus neatņemt!”


Pieprasīti ozollapu vainagi


Ļoti pieprasīti ir Mudītes pītie ozollapu vainagi vīriem. Pīšanas process bieži vien notiek arī tirdziņā, cilvēkiem patīk redzēt, kā top vainagi. Līgotāji pat stāvējuši tirgus rindā un gaidījuši, kad svētku rota tiks pabeigta. “Esmu saņēmusi daudz patīkamu vārdu, ka mani ozollapu vainagi ir skaisti un stingri, kalpo godam!”


Pārbaudītas zināšanas


Ziedi vainagu pinējai ļoti patīk, vasaras laikā mājās vāze nekad nav tukša. Pļavu bagātības zināšanas palīdz vainagu pīšanā. “Margrietiņas vienmēr plūcu dažas dienas pirms vainaga pīšanas, jo tām vajag pagūt atdzerties, lai vainagā ilgāk būtu svaigas. Savukārt rudzupuķes pinu svaigas, tikko salasītas, tad vainags saglabājas košs vēl trīs dienas,” pieredzē dalās Mudīte.

Novadu ziņas