Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Varēs doties virtuālā lidojumā virs Kokneses

Kokneses novada domes rīkotajā biznesa ideju konkursā galveno balvu ieguvusi brāļu Rolanda, Rinalda un Renāra Lipenīšu piedāvātā ideja par vēsturiskajām virtuālajām tūrēm Kokneses pilsdrupās un virtuālajiem lidojumiem.

Pārsteidz ar oriģinalitāti

Biznesa ideju konkursā, kas Kokneses novadā notiek kopš 2014. gada, šogad tika iesniegti seši pieteikumi. Brāļu Lipenīšu ideja vērtēšanas komisijas locekļus pārsteigusi ar savu oriģinalitāti, jo nekas tāds līdz šim Koknesē nav piedāvāts, lai gan tūrisma joma šajā novadā ir attīstīta un arī piedāvājumus šajā nozarē konkursā saņem regulāri.


“Pētot e-veikalos atrodamās tūrisma aplikācijas, nekas īpašs neieinteresēja. Parasti tā ir karte, pēc kuras var atrast un apskatīt kādu objektu. Domājām, ja jau mums ir drons un atbilstošas zināšanas, tad varam šo tūrisma piedāvājumu padarīt interesantāku. Koknesē tūrisms ir attīstīta nozare, taču šādus pakalpojumus neviens nepiedāvā,” stāsta viens no jaunajiem uzņēmējiem Rolands Lipenītis.

Maina sākotnējo piedāvājumu

Sākotnējā ideja gan arī pašiem bijusi mobilā lietotne tūrisma mērķiem, kas piedāvātu interaktīvo tūri, kurā iekļauti visi Kokneses tūrisma objekti un pazīstamākie uzņēmumi, audiogids un citas funkcijas. Kā papildu pakalpojumi bija paredzētas virtuālās realitātes vēsturiskās tūres un virtuālie lidojumi. Tieši šie papildu pakalpojumi vērtēšanas komisiju un Kokneses tūrisma centra darbinieces ieinteresējušas vairāk nekā mobilā lietotne.


Viens no pakalpojumiem, kas varētu būt iespējams jau maijā, ir šie virtuālie lidojumi. Ar speciālu briļļu palīdzību, kas saslēgtas ar dronu, sēžot īpašā krēslā, cilvēks it kā tiks pacelts gaisā un aiznests lidojumā virs Kokneses. Tāpat ar speciālu briļļu palīdzību varēs atgriezties vairākus simtus gadus senā pagātnē un apskatīt, kāda tad Kokneses pils varēja būt 16. gadsimtā. Rolands atklāj, ka līdz vasarai sadarbībā ar Kokneses tūrisma informācijas centra darbiniecēm plānots apkopot nepieciešamos materiālus šīs tūres sagatavošanai.


Cer uz uzvaru

Ideja par šādu piedāvājumu viņiem radusies jau pagājušā gada rudenī, un tas ir kaut kas jauns un nebijis arī puišiem pašiem. Taču nevar teikt, ka viņi sāk tukšā vietā. Piesakot savu biznesa ideju, virtuālās brilles un drons lidojumiem jau bija sagādāts un jaunie uzņēmēji bija ceļā uz savas idejas realizāciju. Konkurss bija tikai kārtējais pamudinājums turpināt iesākto.  “Kad ieraudzījām aicinājumu pieteikt savas biznesa idejas, domājām pamēģināt. Tā mums būtu laba reklāma, un nenoliegšu, cerējām, ka uzvarēsim. Par iegūtajiem līdzekļiem varam iegādāties nepieciešamo aprīkojumu virtuālajām vēstures tūrēm,” stāsta Rolands.


Līdz šim darbošanās ar šādām programmām puišiem bijusi hobija līmenī, jo ikdienā laiks tika veltīts studijām augstskolā. Nu šai nodarbei pievērsušies nopietnāk. Uzzinot par uzvaru konkursā, nodibināts uzņēmums un sociālajos tīklos jau pamanāmi zīmola “Jinns”, kas piedāvā mobilo lietotņu izstrādi un izklaides pakalpojumus, radītie darbi.


Vērtē idejas dzīvotspēju

Raksturojot visas konkursam pieteiktās biznesa idejas, Kokneses novada domes attīstības nodaļas projektu vadītāja Ieva Rusiņa, kura piedalījās arī pieteikumu vērtēšanā, stāsta, ka puse no tām bija saistīta ar tūrisma jomu. Bet kopumā visas bija īstenojamas un paliekošas. “Ik gadu vērtējot šos pieteikumus, ņemam vērā, vai ideja ir dzīvotspējīga, vai to reāli varēs īstenot un sākt uzņēmējdarbību, jo ir bijuši arī pieteikumi, kur idejas nav “aizgājušas”. Mums ir liels prieks par uzvarētāju ideju. Jāatzīst, ka pats pieteikums varbūt nebija tik labi izstrādāts, taču prezentācija bija lieliska, un rezultātā puiši mainīja mūsu vērtējumu uz labo pusi. Izmaksu ziņā gan šī ideja bija padārga, un mēs arī mainījām balvas lielumu, lai būtu lielāks ieskrējiens idejas realizācijai,” stāsta projektu vadītāja.


Ieva Rusiņa atklāj, ka brāļu Lipenīšu pieteiktā ideja bijusi arī visneparastākā. “Man ir prieks, ka mums ir jaunieši, kuriem ir labas idejas, kuri vēlas darboties, tāpēc ir gandarījums, ka varam viņus atbalstīt un motivēt, sniegt pašvaldības atbalstu. No vienas puses, varbūt viņu jaunība var arī nedaudz biedēt, bet, no otras puses, varbūt šis ir īstais brīdis viņiem dot to grūdienu uz priekšu.”


Fakts

Kokneses novada biznesa ideju konkursā

◆ pirmo vietu un naudas balvu 1800 eiro apmērā ieguva brāļi Lipenīši par ideju — tūrisma un izklaides pakalpojumi,

◆ otro vietu un naudas balvu 1000 eiro apmērā ieguva Anita Atslena par ideju — augļu un ogu biezsulu ražošana  un sulu spiešanas pakalpojumi,

◆ trešo vietu un naudas balvu 400 eiro apmērā ieguva Ilona Liepiņa par ideju — nakšņošana brīvā dabā guļamtīklos un šūpuļtīklos.

Novadu ziņas