Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ceturtajā reizē sadzirdēts

Tiesībsargs Juris Jansons augusta sākumā nosūtīja jau ceturto pirmstiesas brīdinājuma vēstuli, kurā valdībai deva laiku līdz
1. oktobrim novērst konstatētos trūkumus un noteikt vecuma pensijas minimālo apmēru atbilstoši Satversmei.

Brīžam rodas iespaids, ka tiesībsargs ir domāts tikai smukumam, jo pārāk lēni un kūtri uz viņa ieteikumiem reaģē valdība. Kā mazs šunelis viņš rej pie māla milža kājas, bet labuma nekāda.  

Tas taču liekas pats par sevi saprotams, ka cilvēkiem ir tiesības uz cieņpilnām un pārtikušām vecumdienām. Lai valdība savas algas samazina, tad arī naudiņa atradīsies — savu viedokli redakcijai pauž kāda lasītāja. Manuprāt, cilvēki, kuru darba stāžs ir četrdesmit un vairāk gadu un kuru pensija nesasniedz pat 300 eiro, ir mūsu valdības kauna traips. Protams, šķiet arī nedabīgi, ka mātei, kura izaudzinājusi 10 bērnu, vecuma pensija ir 80 eiro. Ak, jā, viņa nestrādāja algotu darbu, toties viņas kapitāls ir bērni. Taču arī viņa būtu priecīgāka vecumdienās nevis lūgt no bērniem, bet pārtikt no savas pensijas. Protams, katrs gadījums ir individuāls.

Taču Juris Jansons jau nav satraucies par pensiju apmēriem, kurus piesaucu, jo minimālais vecuma pensijas apmērs patiešām ir prātam netverams — no 70,43 līdz 108,85 eiro mēnesī jeb no 2,35 līdz 3,63 eiro dienā. Savukārt personām ar invaliditāti kopš bērnības vecuma pensijas minimālais apmērs ir nedaudz lielāks — no 117,39 līdz 181,42 eiro mēnesī, kas ir no 3,91 līdz 6,05 eiro dienā.  

Valsts garantēto vecuma pensiju minimālā apmērā saņem 64 004 personas jeb 14,3 % no visiem vecuma pensijas saņēmējiem, no kurām personas ar invaliditāti ir 7368, bet personas ar invaliditāti kopš bērnības tikai 397, tā ziņu aģentūrai LETA pauda Tiesībsarga biroja Komunikācijas un starptautiskās sadarbības nodaļas vadītāja Ruta Siliņa.

Pagājušajā nedēļā ledus ir izkustējies, un Labklājības ministrija paziņojusi, ka jautājums tiks risināts, lemjot par nākamā gada budžetu. Tiesa, naudas vajadzības ministrijai stāv pagarā rindā, un kod, kurā pirkstā gribi — visi sāp. Visam tāpat nepietiks. Labklājības ministre Ramona Petraviča teikusi, ka viņas pirmā un arī galvenā prioritāte ir minimālās pensijas celšana un valsts minimālā atbalsta sistēmas pilnveide. Tiesa, tam vajadzēs 27,5 miljonus, bet ministre gatava cīnīties. Cerīgs pieteikums tiesībsarga ceturtajam piegājienam. ◆

Viedokļi/Komentāri